reklama

Havlíček: Blatný není mediálně zdatný, není to rutinér jako Kalousek

Ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se v nedělní Partii zastal nového ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Ten podle něj není mediálně zdatný, přičemž zmínil dalšího diskutujícího, předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, který je podle něj rutinér a v podobné situaci by se zachoval pohotověji. Blatný v prvních dnech v úřadě musel vysvětlovat, zda podepsal petici proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) nebo zda rozumí reprodukčnímu číslu R. Blatného se zastal také spolek Milion chvilek.

reklama

„Okamžitě se dostal pod obrovský tlak, řešil všechny covidové věci. Je to člověk, který není mediálně zdatný. Ne každý se v tom umí pohybovat. Pan předseda Kalousek je rutinér, který to dělá 25 let, takže by na to jistě odpověděl trefně a pohotově. Ale on se soustředil na řešení fundamentálních problémů. Prosím nezachytávejme ho v těchto prvních dnech na věcech, které v tuto chvíli nejsou nejpodstatnější,“ vysvětlil v nedělní Partii Havlíček.

Důležité podle něj není ani to, zda je příznivec premiéra Babiše. „Nepřišel tam proto, aby adoroval pana premiéra, on tam přišel řešit nějaké věci. Hodnoťme ho podle toho, jak ty věci bude řešit,“ řekl.

Blatný také podle něj ví, co znamená reprodukční číslo R, pouze jej špatně vysvětloval. „Samozřejmě ví, jak funguje číslo R. Není to dáno tím, že ten člověk neví, o čem mluví. Je v tom nezkušený, soustřeďme se prosím na ty důležité kroky,“ řekl.

Také Kalousek se Blatného zastal. Zmiňované otázky mu nepřišly závažné. „Premiér rychle hledal ministra zdravotnictví. Musel to být někdo s lékařským titulem a někdo, kdo bude ochoten za této situace nastoupit do Babišova kabinetu. Zvlášť ta druhá podmínka byla těžko splnitelná. Není tajemstvím, že pan ministr nebyl tím prvním, kdo nabídku dostal. Byl tím prvním, kdo ji přijal. Je v zájmu nás všech, aby se mu v této funkci dařilo. Ten start samozřejmě nebyl šťastný. Ze srdce mu přeju, aby se mu dařilo dál,“ řekl bývalý předseda TOP 09.

Zároveň však upozornil, že není pouze ministrem zdravotnictví, ale zároveň je členem vlády. „Stal se politikem, vláda rozhoduje ve sboru. Kromě toho, že je odpovědný za ministerstvo zdravotnictví, bude muset na vládě dělat politická rozhodnutí o celé řadě dalších témat. Například o elektrárně Dukovany. Nejsem si úplně jist, jestli si tohle pan ministr uvědomuje,“ dodal Kalousek.

Milion chvilek: Blatného rozumný přístup chápeme

Samotný spolek Milion chvilek, jehož petici Blatný před časem podepsal, chápe jeho racionální postoj. Zároveň je těší, že je Blatný jejich příznivcem.

„Pan ministr uvedl, že je pro něj v současné situaci důležité, že se na něj premiér obrátil jakožto na odborníka, který by nám všem mohl pomoci se zvládnutím této náročné situace. Právě to považujeme za podstatné i my. V této chvíli je klíčové zpomalit šíření viru COVID-19 a na to by se měli naši čelní představitelé zaměřit. Podpora pana Blatného spolku Milion chvilek nás samozřejmě těší, zároveň nás však těší jeho rozumný přístup a doufáme, že jeho působení na postu ministra zdravotnictví pomůže tuto pro všechny náročnou dobu co nejlépe a nejdříve překonat,“ uvedla pro CNN Prima NEWS za Milion chvilek Kristina Jochmannová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých
Vláda

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi
Slovensko

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

Česko pošle Ukrajině 4 tisíce dělostřeleckých granátů. Gesto solidarity, říká Černochová
Vláda

Česko pošle Ukrajině 4 tisíce dělostřeleckých granátů. Gesto solidarity, říká Černochová

Česká republika daruje Ukrajině čtyři tisíce dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda, informoval Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která návrh kabinetu předložila, považuje dar za důležité gesto solidarity. Česko chce darem posílit obranyschopnost Ukrajiny.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama