Havlíčkovo varování před zdražováním: Bude nejhůř za desítky let. Jak dlouho to potrvá?

Vláda Petra Fialy (ODS) má příliš růžová očekávání, přitom nás čeká nejnáročnější období za posledních pár desítek let. Krize nepotrvá jen přes podzim, ale protáhne se až do celého příští roku, varoval před zdražováním bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) v Partii PLUS. Současný pětikoaliční kabinet zkritizoval za to, že nedostatečně pomáhá českým domácnostem.

Havlíček obvinil vládu z toho, že mlží okolo hlavní příčiny inflace. „Je potřeba, aby nevysílala signály, ale začala něco dělat. To není poptávková inflace, ale nákladová. Přijde nejnáročnější období posledních desítek let. Nebude to jen na podzim, ale celý příští rok,“ upozornil exministr ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle něj rovněž není vyloučené, že ceny energií i potravin vyskočí ještě více nahoru. „Vláda navozuje příliš růžové očekávání, že nikoho nenechá padnout. Aby lidé šetřili? Hraběcí rady nejsou třeba. Lidé nejsou nesolidární, jsou dostatečně gramotní. Podpora (ze strany vlády) ale není prakticky žádná. Letos nedala podnikatelům a živnostníkům vůbec nic. V době covidové nás honili za to, aby vláda dala firmám více,“ pokračoval Havlíček.

Ačkoliv uznal, že se Fialův kabinet nepotýká s nejjednodušším obdobím, připomněl, že ani během pandemie nikdo nešetřil vládu Andreje Babiše (ANO).

„Vaše podpora je jak zmrzlina přes sklo. Hezky to vypadá, ale nikdo to nemá. Neříkám, že to máte jednoduché, ale co se týče pomoci, během covidu jsme také nehodili nikoho přes palubu,“ oponoval kritice předsedy Senátu Miloše Vystrčila v pořadu Partie PLUS.

V televizní debatě se rovněž podělil o jednu ze svých úsporných opatření. „Sprchuji se dvakrát pět minut denně. Večer a ráno. Německý ministr hospodářství řekl, že se sprchuje pět minut denně. Už v minulosti – nikoliv kvůli krizi – jsem si spočítal, že pokud se nebudu ve sprše cachtat o pět nebo sedm minut déle, ušetřím tím tři dny za rok. Každý musí šetřit,“ dodal nadneseně.

Destabilizace vlády? Během předsednictví ne

Třebaže opoziční hnutí ANO není spokojené s fungováním kabinetu, hlasování o nedůvěře a potenciální svrhnutí vlády není podle Havlíčka na pořadu dne. „Musíme být připraveni na všechno. Jasně jsme řekli, že v současné době, kdy se předsedá v EU, nebudeme vládu destabilizovat. Stačila jedna ostuda, která tu byla před 15 lety. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet,“ potvrdil v živém vysílání.

Podotkl, že opoziční poslanci tahají v dolní komoře za kratší konec. „Máme dnes 72 poslanců. Sice jsme největší stranou ve Sněmovně, ale když dáme dohromady celou opozici, tak je to 92 zákonodárců. Koalice si v současnosti rybník nevypustí. O to více se budou držet toho, aby tam zůstali,“ konstatoval Havlíček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

21:09

Americký Senát schválil finanční návrh zákona s 12 miliardami dolarů pro Ukrajinu

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.