reklama

Hayato Okamura: Na setkání s Tomiem ve Sněmovně se těším, třeba v kantýně na svačině

Nové složení Poslanecké sněmovny s sebou přinese i řadu pikantních setkání. Jedním z nich bude i to, že se společně v dolní komoře sejdou bratři Okamurové, z nichž každý stojí na odlišné straně politického spektra. Zatímco Tomio je předsedou SPD, jeho bratr Hayato byl zvolen za KDU-ČSL.

reklama

Oba bratři se na spolupráci těší. Při nejmenším se během té první, tedy ustavující, setkají ve společné lavici. Podle Hayata Okamury snad bude ale příležitostí více.

„Že jsme bratři a z jiného politického tábora, není důležité. Je to zajímavost, kterou napsal život. Jsem rád, že jsme tam oba a že se s Tomiem třeba sejdeme při svačině v kantýně,“ řekl v nedělním pořadu 360° na CNN Prima NEWS Hayato Okamura.

Chtěl by do zahraničního výboru

On sám byl zvolen poslancem za Prahu a získal přes 24 tisíc preferenčních hlasů. V minulosti se neúspěšně pokoušel třeba i o kandidaturu do Senátu.

V dolní komoře by se chtěl věnovat především lidskoprávním otázkám, které dlouhodobě akcentuje. Jde především o oblast lidských práv v zemích, kde jsou porušována.

„Chci se tomu věnovat a cítím zodpovědnost. Až se zorientuji, chystám se vzít si nějaká konkrétní témata a angažovat se. Chtěl bych do zahraničního výboru, uvidím, jestli se to povede,“ doplnil Okamura.

Kdy přesně ustavující schůze Sněmovny bude, zatím není jasné. Současní poslanci mají mandát do 21. října.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama