reklama

Prohráli, řekla Monika Babišová o výsledku ANO. Na nic se jí neptejte, ohradil se premiér

Prohráli, jsou druzí, okomentovala výsledek Babišova hnutí ANO jeho manželka Monika, a to na dotaz reportérky CNN Prima NEWS. Jakékoli další otázky na svou manželku pak premiér Andrej Babiš zatrhl. Sám své prohlášení na tiskovce začal tím, že počet získaných hlasů je skvělý.

reklama

S počtem získaných hlasů ve volbách je předseda hnutí ANO Andrej Babiš spokojený, s pořadím už tolik ne. Vítězem voleb se totiž stala koalice Spolu. Zřejmě i proto nebyl premiér zprvu ochotný rozdávat novinářům rozhovory.

Ve stručnosti promluvila jeho manželka Monika Babišová. „Prohráli. Jsou druzí, no,“ reagovala žena premiéra na otázku, která byla původně směřovaná jemu.

Na tiskové konferenci byl už Andrej Babiš sdílnější. „Sami jsme takový (procentuální) výsledek nečekali a myslím, že je skvělý. Strašně moc děkuji našim voličům a myslím, že jsme s naším působením ve vládě nezklamali,“ prohlásil Babiš po volbách, v nichž hnutí ANO skončilo druhé.

Dodal však, že umístění až za koalicí Spolu považuje za prohru, kterou nečekal. „Proti nám stálo pět stran, které měly jediný program: odstranit Babiše – a na to se soustředily,“ odůvodnil.

Manželka Monika Babišová stála za jeho zády stejně jako v roce 2017, kdy volby hnutí ANO vyhrálo. I proto jedna z otázek CNN Prima NEWS směřovala právě na ni. „Mojí paní se, prosím vás, na nic neptejte,“ ohradil se Babiš. Jeho žena Monika se jen pousmála.

Babiš dále na tiskové konferenci, která se nesla v hořkém duchu, zmínil, že je ochoten sestavit vládu. „My samozřejmě jsme nejsilnější politická strana, máme nejvíc mandátů. A pan prezident řekl, že pověří nejsilnějšího, takže pokud mě pověří, budu vyjednávat o nové vládě,“ uvedl Babiš s tím, že by ohledně případné spolupráce jako první oslovil koalici Spolu.

Ta ji předběžně odmítla. „Koalici Spolu dalo nejvíce lidí důvěru. Přepočet na mandáty je důležitý, aby bylo jasné, kdo může sestavit vládu. Po našem prohlášení je jasné, kdo může mít většinovou vládu. Pokud by jednání měla být o vládě, s nikým jiným než s koalicí Pirátů a Starostů jednat nebudeme,“ uvedl v pořadu CNN Prima NEWS Partie předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Vláda podle něj vznikne do Vánoc.

Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vyhrála letošní sněmovní volby nad hnutím ANO o 0,67 procentního bodu, což představovalo 35 765 hlasů. ANO však díky volebnímu systému získalo 72 mandátů a Spolu 71. Byl to nejtěsnější rozdíl mezi vítězem a druhým v pořadí v historii obsazování dolní komory Parlamentu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?

Sledujte živě projev premiéra Andreje Babiše (ANO) u příležitosti 103. výročí vzniku samostatného Československa. Co vzkáže Čechům na tento státní svátek? Přímý přenos začíná ve 20:15. Jeho slova na CNN Prima NEWS následně okomentují expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) či poslanec Jakub Michálek (Piráti). K politikům se připojí také bývalý ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt či historik Jaroslav Šebek.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství
Václav Klaus

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Zku*vená Plzeň, křičel Krmenčík o týmu, který ho vychoval. Limberského tím vytočil

Slavia Praha zvládla středeční dohrávku s Olomoucí výsledkem 1:0, čímž se naladila na nedělní šlágr s Viktorií Plzeň, která vede tabulku Fortuna ligy. To, že se blíží veledůležitá bitva, bylo patrné při pozápasové děkovačce v Edenu. Slávistický kotel na nadcházející utkání upozornil skandováním „zku*vená Plzeň“. A dole pod tribunou se kupodivu přidal i útočník Michael Krmenčík, kterého západočeský klub vychoval pro velký fotbal a který v něm zažil nejlepší období. Nad tímto okamžikem se podivoval i Krmenčíkův exparťák David Limberský.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

Černochová se stane českou Merkelovou. Piráti budou opozicí ve vládě, myslí si politolog

Po volbách do Poslanecké sněmovny se koalice Pirátů a Starostů začíná hašteřit. Boj přišel zejména o ministerská křesla – první jmenovaní se čtyřmi křesly totiž požadují hned tři posty. Podle politologa Jana Kubáčka je pravděpodobné, že dosáhnou svého. „Nebude se ale hrát jen o počet, ale i typ resortu,“ podotkl v pořadu 360°. Dodal, že Piráti se po českém předsednictví EU stanou „opozicí ve vládě“.

reklama