CNN Prima News Helsinky

Helsinky

Výpis příspěvků ke štítku „Helsinky“

Čechy začínáme v hokeji brát jako rivaly. Nechali jsme si ale lepšího Jalonena, směje se Fin

Češi a Finové mají v hokeji jedno společné – kouče Jalonena na střídačce. Zatímco seveřany k mnoha úspěchům dovedl Jukka Jalonen, bronzovou medaili s Čechy získal jeho jmenovec Kari. O to více se začali běžní Finové o český hokej zajímat. Že se česká hra začíná podobat té ze země tisíců jezer, a tudíž vzniká nová rivalita na mezinárodní scéně, potvrdil v rozhovoru „obyčejný“ 28letý Fin Eemeli Liukko z Helsinek, který je zřejmě jako každý jeho krajan fanatickým hokejovým fanouškem. Národní sport taktéž v mládežnických kategoriích aktivně hrával.

Sanna Marinová dostala Finsko na mapu světa, doma jí však lidé příliš nerozumějí

Finsko mělo v posledních letech v čele své vlády bezesporu jednu z nejviditelnějších političek v Evropě. Přestože se Sanna Marinová těší ve světě díky svému mladistvému vystupování velké popularitě, v samotné severské zemi jí ale mnoho vlastních občanů nerozumí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS o tom mluvil mladý Fin Eemeli Liukko (28), který pochází z městečka Koprilahti a aktuálně žije v Helsinkách. Přiblížil také, co se očekává od nové pravicové vlády.

Rusů se nebojíme. Nikdo si netroufne zkoušet s námi bojovat v lese, říká Fin o vstupu do NATO

Finsko přispěje vstupem do NATO silnou armádou, která má obrovské schopnosti pro boj v lese, uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Eemeli Liukko (28), který pochází z městečka Koprilahti a aktuálně žije v Helsinkách. Obyčejní Finové se podle něj neobávají ruské hrozby a na případnou válku jsou vemi dobře připraveni i co se civilní ochrany týče. Mluvil také o tom, jak ve skandinávské zemi probíhá povinná vojenská služba.

OBRAZEM: Jedinečná podívaná pro cestující. Letadla s nimi zakroužila nad polární září

Zajímavý prožitek si mohli vychutnat cestující mezi Islandem a britským Manchesterem. Nad Severním mořem totiž pilot cíleně zakroužil, aby se všichni mohli pokochat polární září, informuje web americké stanice CNN. Nejde ale o ojedinělé zdržení, letadla pohybující se kolem polárního kruhu občas podobnou lahůdku pasažérům nabídnou. Podobný zážitek mají cestující také z jedné vnitrostátní linky ve Finsku.

Plzeň si proti Helsinkám zastřílela. Je blíž Lize mistrů, má jistotu podzimu v pohárech

V prvním zápase Helsinky sice Plzni zatápěly, ale v domácí odvetě druhého předkola Ligy mistrů fotbalisté Viktorie finského soupeře zdemolovali výsledkem 5:0. Dva góly si připsal Jan Sýkora, trefila se také letní akvizice Jan Kliment i stoperská dvojice Luděk Pernica, Lukáš Hejda. Pro Západočechy to znamená, že si po čtyřech letech zahrají na podzim skupinu pohárů – minimálně Evropskou konferenční ligu. Daleko prestižnější a výdělečnější variantou by však byla soutěž v originále nazvaná Champions League.