reklama

Hlavní hygienička Rážová v Partii: V Česku je 18 vážných případů koronaviru

Vážných případů koronaviru je nyní 18. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Jde podle ní především o starší občany s více než jednou nemocí. Lokální ohniska koronaviru jsou podle ní pod kontrolou.

reklama

„Počet pozitivních případů je vyšší, na druhou stranu se tak děje v lokalizovaných ohniscích, které jsou pod kontrolou. Zas až tak mě to neděsí, vidíme to napříč Evropou,” řekla v pořadu Rážová.

Dalším hostem v Partii byl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. O nárůstu počtu případů koronaviru řekl, že čísla příznivá nejsou. „Ale jsme v jiné situaci, než v březnu. Počet zemřelých je výrazně nižší. Koronavirus se šíří rychleji, ale onemocnění jsou méně závažná, máme jiný průběh, než byl na začátku,” uvedl Prymula.

Za sobotu přibylo 175 případů, aktuálně je 5 081 lidí s koronavirem. Vyléčilo se 12 765 pacientů.

Semafor bude v pondělí příznivější než před týdnem

Mapa okresů podle rizikovosti šíření COVID-19 bude podle hlavní hygieničky příznivější než před týdnem. Další plošná opatření se nyní nezvažují. Od podzimu jsou podle ní pravděpodobné roušky v městské hromadné dopravě v celé zemi.

„Jakmile nastane velký pohyb obyvatel zejména v souvislosti se začátkem školního roku, je možné, že bude opatření přijaté v celé ČR v MHD,“ řekla Rážová. Podle Prymuly se musí povinnost nosit roušky odvíjet od situace v konkrétních regionech, zejména zpočátku. „I chřipková epidemie se šíří regionálně,“ uvedl. Záležet bude hlavně na výskytu jiných akutních onemocnění dýchacích cest.

V Praze, která je podle hlavní hygieničky na hraně komunitního šíření nákazy, jež by znamenalo změnu z prvního zeleného stupně na druhý žlutý na mapě rizika, je i poměrně velký počet nakažených cizinců. V Moravskoslezském kraji pak hygienici evidují více nákaz u pendlerů z Polska a Slovenska.

K tématu

Tagy: Roman Prymula Partie Terezie Tománkové Jarmila Rážová koronavirus

Další hlavní zprávy

reklama
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce
Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Navalného propustili z nemocnice. Zda bude mít trvalé následky, není jasné
reklama
reklama
Prymulu nechceme. Lidé odmítají nového ministra, petici podepsalo přes 10 tisíc lidí

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Není důvod pro plošná opatření, postrádám srozumitelnost, říká krizový manažer
Další články
reklama
reklama