reklama

Hnilička jako spráskaný pes utekl před novináři. U diktafonů se pořádně zapotil

Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička (ANO) poté, co v úterý složil kvůli porušení protiepidemických opatření poslanecký mandát, novinářům řekl, že práci ve Sněmovně měl rád a že je to pro něj těžké. Když se jej ptali, co v sobotu v teplickém hotelu Prince de Ligne projednávali a kdo ho tam pozval, začal koktat. A když padl dotaz na vztah s podnikatelem Petrem Bendou, Hnilička utekl.

reklama

„Proběhl podvýbor pro sport, který podpořil mé rozhodnutí, abych rezignoval na post poslance a zároveň zůstal na postu předsedy Národní sportovní agentury. Pro mě je velmi důležité, že za poslední dva dny velmi kladně zareagovala spousta sportovních organizací, což beru i jako ocenění své práce,“ řekl Hnilička novinářům poté, co ve Sněmovně složil mandát.

Dodal, že si je ale plně vědom své zodpovědnosti i toho, že o víkendu porušil vládní opatření. „Omlouvám se za to poslancům, protože jsem si mandátu velmi vážil a pracoval jsem velmi poctivě,“ podotkl.

„Samozřejmě jsem musel být zodpovědný za to, co se stalo, a udělat i pro sebe rozhodnutí, které nebylo jednoduché. Ale jak už jsem říkal i na plénu, všichni poslanci se při vyjednávání především zákona o podpoře sportu ke mně chovali s velkým respektem a bylo pro mě důležité, abych si tento respekt mohl udržet a abych se zachoval tak, jak jsem se choval ve svém životě doposud. Byla to lidská chyba, nebyla moje první a ani poslední, ale je dobré se z chyb poučit a jít dopředu. Nebabrat se v tom,“ řekl s tím, že jeho misí byl sport, a pokud bude mít možnost, bude se mu věnovat dál.

Všechna má jednání se zvrtla do pracovních

Aby skončil i v čele NSA, jej ale už v pondělí vyzval například premiér Andrej Babiš (ANO) nebo opoziční poslanec Jakub Janda (ODS). S Babišem si to prý Hnilička vysvětlil a ještě s ním bude jednat. „Proto bych tomu dal nějaký krátký čas, aby se vyjádřilo sportovní prostředí, pro které jsme vznikli, kterému sloužím a jehož jsem byl součástí. Spousta lidí si je vědoma, co jsem za poslední tři roky pro sport odvedl. Tu práci mám rád,“ dodal Hnilička.

V dřívějších vyjádřeních řekl, že v sobotu měl pracovní jednání. Jenže před novináři se z toho snažil vykroutit. „Kamkoliv jsem za poslední dva roky přijel, ať už to bylo osobní, nebo pracovní, pokaždé se to zvrtlo do pracovního jednání. Ani bych nechtěl zabředat do rozdílů mezi pracovním a osobním jednáním. Prostě jsem pochybil, porušil jsem některá vládní opatření a za to musím nést zodpovědnost,“ řekl předseda NSA.

Zachránil jej tiskový mluvčí

Na dotaz, kdo ho do teplického hotelu pozval, odpověděl, že tam přijel pogratulovat letitému známému a při té příležitosti mluvil i s Jiřím Šlégrem a se zástupci judistického oddílu, se kterými je pravidelně v kontaktu. „Ale za poslední tři roky jsem v kontaktu se spoustou organizací. Takže víc už k tomu podle mě není potřeba říkat. Je to pro mě těžké. Stojím tady a musím ukončit svůj mandát,“ vykoktal Hnilička předtím, než před novináři utekl.

Když začaly padat otázky na jeho vztah s podnikatelem Bendou, Hniličku přišel zachránit mluvčí a novináře už nenechal položit jedinou otázku.

V hotelu Prince de Ligne se v sobotu večer konala oslava 50. narozenin teplického podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy. Vedle Hniličky se jí účastnili například místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr či bývalý premiér Jiří Paroubek. Organizátor i účastníci porušili několik opatření, hrozí jim pokuta. Policejní prezident Jan Švejdar v úterý oznámil, že kvůli účasti odvolá z postu libereckého krajského policejního ředitele Vladislava Husáka.

Tagy:
PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu
Adam Vojtěch

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

reklama

Domácí zpravodajství

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama