reklama

Holcová: Při pohledu na rodiče Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové mi vyhrkly slzy do očí

Soud na Slovensku osvobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou. Podle obžaloby si měli objednat vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Na podrobnosti se v pořadu K věci ptala Marie Bastlová novinářky a zakladatelky Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavly Holcové, která vynášení rozsudku sledovala přímo v Pezinku.

reklama

„Rozsudek otřásl většinou novinářů. Přiznám se, že mě dostal do kolen,“ popsala aktuální atmosféru v Bratislavě novinářka a zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová. Sama s Jánem Kuciakem spolupracovala na moha tématech, ke kauze tak má velmi blízko.

K tématu

I proto měla možnost si po rozsudku promluvit s rodiči Jána Kuciaka i Martiny Kušnírové. „Je to pro ně devastující rozsudek. Vyhrkly mi slzy do očí, když jsem je sledovala,“ sdělila Holcová emotivně. Podle ní jsou ale rodiče připraveni jít do druhého kola a nevzdají se. „Chtěli vidět spravedlnost pro svoje děti. Jsou to bojovníci a myslím, že chápou rozhodnutí soudu, které může být zvráceno,“ dodala.

Právě rozhodnutí soudu podle Holcové mnozí politici i novináři okomentovali příliš emotivně. „Ačkoliv jsem v kauze citově angažována, snažím se vnímat verdikt racionálně,“ sdělila s tím, že k odsouzení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovové nebyl dostatek přímých důkazů. Chyba také není podle ní v soudním procesu, lepší práci však mohla odvést prokuratura.

K tématu

„Na základě série nepřímých důkazů nelze odsoudit na doživotí. Důkazy v tomto případě musí být neprůstřelné,“ myslí si. Odvolání k Nejvyššímu soudu tak může případ znovu otevřít a pomoci najít další důkazy. „Slovenští soudci prokázali, že jsou mediálnímu tlaku odolní. Nejvyšší soud se ale na kauzu může dívat zase jinak,“ dodala.

Soudci prokázali dobrou práci

Holcová zkritizovala i mnohé vyjádření politiků. „Myslím si, že vyjádření na sociálních sítích prezidentky Zuzany Čaputové nebo premiéra Igora Matoviče nejsou tak docela fér. Jsem také otřesena a mám zlomené srdce. Nicméně si myslím, že soudci z dlouhodobého hlediska prokázali, že se umí vymezit politikům i veřejnému tlaku. Což přes smutek beru jako pozitivní,“ sdělila.

Verdikt súdu ma šokoval a potrebujem porozumieť jeho odôvodneniu. Rešpektujem ho, ale očakávam, že hľadanie...

Posted by Zuzana Čaputová on Thursday, September 3, 2020

Nevzdává se také naděje, že se podaří objednavatele odsoudit. „I my novináři se budeme dál prohrabovat kvanty dat. Nemyslím si ale, že by existovala jiná varianta, než že by byl vinný Marian Kočner,“ uvedla. V kauze jde tak převážně o to, aby se našly další důkazy.

Jméno Kočner znamená polibek smrti

„Na Slovensku se dneškem nálada rozhodně změní. Myslím si, že mnozí budou brát verdikt jako další kapku, která se přidá k jejich frustraci,“ řekla. Kočner ale podle Holcové už alespoň není vlivným mužem, jakým byl dříve. „Dá se říct, že toto jméno znamená spíše polibek smrti. Kdokoli, kdo se v souvislosti s jeho jménem objeví, má de facto po kariéře,“ sdělila.

Vražda Jána Kuciaka měla podle novinářky také vyvolat strach. I proto se rozhodla společně s jejími kolegy v práci nepolevovat. „Svoje zdroje chráním za každou cenu, je to moje priorita. Používáme nejvyšší digitální a bezpečností standardy. Občas se rozhlížím, zda mě někdo nesleduje. Jsme ale proškolení na podobné situace,“ uzavřela s tím, že kdyby o tom člověk moc přemýšlel, nemohl by tuto práci dělat.

Rozhovor Marie Bastlové s Pavlou Holcovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Stát z nás během dvou dnů udělal odběrová pracoviště. Zvykáme si, říká ředitel školy
Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?
Sníh v Česku komplikuje dopravu. Oteplení přijde nejdříve o víkendu
V Česku zemřelo už přes 28 tisíc lidí s covidem, denní nárůst počtu nakažených zpomaluje
reklama
reklama
Definitivní pravidla: Venku maximálně po dvojicích, na sportovišti 12 lidí s rozestupy

Vláda

Domácí zpravodajství

Škromach: ČSSD má ve volbách potenciál 15 procent. Nesmíme jen brečet, jak je to těžké
Tisíce vakcín od Pfizeru nemohou být použity. Hrozí, že lidé nedostanou druhou dávku včas
Nové informace k brazilské mutaci v Česku: Na Děčínsku odhalili méně agresivní variantu
Sex není pud. Děti se o něm často učí z porna místo od rodičů, říká sexuoložka
Další články
reklama
reklama