reklama

Holcová: Při pohledu na rodiče Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové mi vyhrkly slzy do očí

Soud na Slovensku osvobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou. Podle obžaloby si měli objednat vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Na podrobnosti se v pořadu K věci ptala Marie Bastlová novinářky a zakladatelky Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavly Holcové, která vynášení rozsudku sledovala přímo v Pezinku.

reklama

„Rozsudek otřásl většinou novinářů. Přiznám se, že mě dostal do kolen,“ popsala aktuální atmosféru v Bratislavě novinářka a zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová. Sama s Jánem Kuciakem spolupracovala na moha tématech, ke kauze tak má velmi blízko.

K tématu

I proto měla možnost si po rozsudku promluvit s rodiči Jána Kuciaka i Martiny Kušnírové. „Je to pro ně devastující rozsudek. Vyhrkly mi slzy do očí, když jsem je sledovala,“ sdělila Holcová emotivně. Podle ní jsou ale rodiče připraveni jít do druhého kola a nevzdají se. „Chtěli vidět spravedlnost pro svoje děti. Jsou to bojovníci a myslím, že chápou rozhodnutí soudu, které může být zvráceno,“ dodala.

Právě rozhodnutí soudu podle Holcové mnozí politici i novináři okomentovali příliš emotivně. „Ačkoliv jsem v kauze citově angažována, snažím se vnímat verdikt racionálně,“ sdělila s tím, že k odsouzení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovové nebyl dostatek přímých důkazů. Chyba také není podle ní v soudním procesu, lepší práci však mohla odvést prokuratura.

K tématu

„Na základě série nepřímých důkazů nelze odsoudit na doživotí. Důkazy v tomto případě musí být neprůstřelné,“ myslí si. Odvolání k Nejvyššímu soudu tak může případ znovu otevřít a pomoci najít další důkazy. „Slovenští soudci prokázali, že jsou mediálnímu tlaku odolní. Nejvyšší soud se ale na kauzu může dívat zase jinak,“ dodala.

Soudci prokázali dobrou práci

Holcová zkritizovala i mnohé vyjádření politiků. „Myslím si, že vyjádření na sociálních sítích prezidentky Zuzany Čaputové nebo premiéra Igora Matoviče nejsou tak docela fér. Jsem také otřesena a mám zlomené srdce. Nicméně si myslím, že soudci z dlouhodobého hlediska prokázali, že se umí vymezit politikům i veřejnému tlaku. Což přes smutek beru jako pozitivní,“ sdělila.

Nevzdává se také naděje, že se podaří objednavatele odsoudit. „I my novináři se budeme dál prohrabovat kvanty dat. Nemyslím si ale, že by existovala jiná varianta, než že by byl vinný Marian Kočner,“ uvedla. V kauze jde tak převážně o to, aby se našly další důkazy.

Jméno Kočner znamená polibek smrti

„Na Slovensku se dneškem nálada rozhodně změní. Myslím si, že mnozí budou brát verdikt jako další kapku, která se přidá k jejich frustraci,“ řekla. Kočner ale podle Holcové už alespoň není vlivným mužem, jakým byl dříve. „Dá se říct, že toto jméno znamená spíše polibek smrti. Kdokoli, kdo se v souvislosti s jeho jménem objeví, má de facto po kariéře,“ sdělila.

Vražda Jána Kuciaka měla podle novinářky také vyvolat strach. I proto se rozhodla společně s jejími kolegy v práci nepolevovat. „Svoje zdroje chráním za každou cenu, je to moje priorita. Používáme nejvyšší digitální a bezpečností standardy. Občas se rozhlížím, zda mě někdo nesleduje. Jsme ale proškolení na podobné situace,“ uzavřela s tím, že kdyby o tom člověk moc přemýšlel, nemohl by tuto práci dělat.

Rozhovor Marie Bastlové s Pavlou Holcovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko výrazně omezí pohyb lidí, výjimku budou mít ti s negativním testem

Slovensko výrazně omezí pohyb lidí, výjimku budou mít ti s negativním testem

Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí, kteří nebudou mít negativní test na koronavirus. Platit budou i další výjimky. Kromě toho se také od pondělí až do 27. listopadu zavřou druhé stupně základních a střední školy. Otevřené zůstanou jesle, mateřské školy a první stupeň základek.

Prezidentské volby v USA 2020

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Nej sestřička 2020 Marcela Prayerová: Už loni jsme věděli, že něco přijde
Advokát podal trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha: Ministerstvo šlo proti prognózám
ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?
Ať jdou lékaři v politice do nemocnic, vyzval komunista Filip Babiše. Hřib nastoupí
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Opuštěný ropný tanker se začíná potápět. Křehký ekosystém Trinidadu je v ohrožení
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama