Zemřela slavná držitelka Oscara Lucasová, podlehla rakovině. Zásadně ovlivnila Hollywood


Ve věku 80 let zemřela ve středu slavná střihačka Marcia Lucasová. Bývalá manželka tvůrce Hvězdných válek George Lucase si za první díl sci-fi série z roku 1977 odnesla sošku Oscara. Podílela se i na filmech režiséra Martina Scorseseho a byla součástí skupiny žen, jejichž střih byl zásadní pro éru Nového Hollywoodu. O jejím úmrtí informovala její právnička.

Marcia Lucasová, rodným jménem Griffinová, podlehla ve středu metastazující rakovině, uvedla právnička její rodiny Deidre Von Rocková pro AP. Zemřela v kalifornském Rancho Mirage obklopena svými blízkými.

ČTĚTE TAKÉ: Parádní role Jiřiny Bohdalové v kasařské romanci: Natáčela příběh lásky a sama ji prožívala

Lucasová, která byla v letech 1969 až 1983 vdaná za tvůrce Hvězdných válek George Lucase, byla střihačkou původních Star Wars z roku 1977. Za svou práci byla tentýž rok oceněna filmovou cenou Oscar. Pracovala také na filmu Návrat Jediů z roku 1983 a snímcích THX 1138 a Americké Graffiti, které Lucas režíroval před Hvězdnými válkami.

Svého tehdejšího manžela přesvědčila, že by měl nechat Obi-Wana Kenobiho, kterého hrál Alec Guinness, zemřít v souboji světelnými meči s Darth Vaderem a stát se duchovním průvodcem Luka Skywalkera, kterého hraje Mark Hamill, píše ABC News.

V 70. letech byla Lucasová také součástí střihového štábu režiséra Martina Scorseseho. Podílela se na slavných filmech jako Taxikář, Alice už tu nebydlí nebo New York, New York.

Její vliv byl nesmazatelný

Střih byl v té době vzácnou oblastí, v níž mohla žena najít uplatnění v rámci filmového průmyslu. Společně s několika dalšími ženami byla její práce zásadní pro éru Nového Hollywoodu – hlavně Dede Allenové, střihačky snímků Bonnie a Clyde a Psí odpoledne, Verny Fieldsové, střihačky Čelistí, a Thelmy Schoonmakerové, střihačky většiny Scorseseho filmů od 80. let, píše AP.

„Její vliv na film je nesmazatelný, ale ti, kteří ji znali nejlépe, si budou pamatovat, jak byl díky ní život živější, krásnější, zábavnější a naplněnější láskou,“ uvádí se v rodinném prohlášení. „Její práce byla známá svou emocionální inteligencí, rytmem a lidskostí – vzácnou schopností najít pravdu scény a vnést na plátno srdce, dynamiku a jasnost,“ doplňují blízcí.

Po rozvodu s Georgem Lucasem byla v letech 1983 až 1993 vdaná za Toma Rodriguese, produkčního manažera ve filmovém centru Skywalker Ranch.

Zanechala po sobě dcery Amandu Lucasovou, kterou adoptovala s Lucasem, a Amy Soperovou a vnoučata Felixe Hallikainena, Aelianu Hallikainenovou a Knoxe Sopera.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zemřel legendární herec Jan Hraběta. Proslavil se jako člen Divadla Járy Cimrmana