reklama

Do smrti měl zůstat v kómatu, ale vzepřel se osudu. Teď dělá Honzík první krůčky

Před rokem sjel malý Honzík na odrážedle do jezírka a skončil v kómatu. „Zažili jsme obrovskou tragédii, od té chvíle nás ale potkávají jen samé šťastné náhody,“ říká maminka nyní tříletého chlapce. Lékaři mu nedávali žádnou naději. Dnes za pomoci rodičů zkouší první krůčky.

reklama

Je veselý, směje se, rád jí a taky maluje na stěnu – postupné uzdravování malého Honzíka označují i doktoři za zázračné. Od tragického dne přitom uplynul jen rok. Honzík tehdy sjel v nepozorované chvíli pod hladinu jezírka, kde se desítky minut topil. Dlouho ho pak oživovali. Lékaři na oddělení ARO nedávali rodičům žádnou naději.

„Lékaři nám sdělili, že Honzík takhle zůstane, to znamená, že bude ve vigilním kómatu. Bude mít bolesti a jediné, co pro nás můžou dělat, je, že mu budou měnit čtyři druhy opiátů tak, aby nepřestal sám dýchat,“ uvedla Honzíkova maminka Kamila.

Rodina však proti osudu bojovala. Pátrali po obdobných případech ve světě a zkoušeli hyperbarickou komoru. V Americe našli malého Roberta, kterého lékaři úspěšně léčili mimo jiné i podáním kmenových buněk. Rodina Honzíka měla uchovanou Honzíkovu pupečníkovou krev – a tuto netradiční léčbu si prosadila. „Není nic horšího, než když máte dítě ve vigilním kómatu a v bolestech, s vidinou, že takto bude deset let, a pak na vyčerpání organismu zemře,“ doplnila Kamila.

Honzík teď potřebuje pomoc

Honzíkovi jako prvnímu dítěti v Evropě podali lékaři pupečníkovou krev. Do měsíce se chlapec probudil z kómatu, zvedl hlavu a nakonec se i postavil. „Honzík po podání pupečníkové krve udělal v souvislosti s komorou postup, který se běžně nevidí,“ řekl vedoucí lékař hyperbarické komory Štěpán Novotný.

„Všechny přístupy a možnosti, které mu byly poskytnuty, se podepsaly na aktuálním stavu, který je teda opravdu nevídaný a velmi uspokojivý,“ potvrdil zlepšující se Honzíkův stav primář Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace Dětské nemocnice v Brně Petr Dominik. Honzík udělal za rok léčby neuvěřitelný pokrok, aby se mohl dál uzdravovat, potřebuje ale finanční pomoc. Kvůli nákladné léčbě Nadace život dětem uspořádala sbírku – transparentní účet, na který můžete Honzíkovi posílat peníze.

Pomoci můžete finančním darem na transparentní účet 1117771700/5500 pod variabilním symbolem 7878, do poznámky napište HonzíkNebo ho najdete spolu se všemi informacemi o malém bojovníkovi na stránkách www.uzdraveniprohonzika.cz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených
Rozhovor

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených

Nenacházíme se v další vlně, ale už ve třetí pandemii koronaviru. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl slovenský infektolog a hlavní tvář boje proti covidu u našich východních sousedů Vladimír Krčméry. Odborník na tropické nemoci mimo jiné porovnává jednotlivé mutace, které se ve světě rozšířily, a připomíná také pandemii SARS. Tu zažil před lety v Hongkongu a popisuje, kterak tehdy pacienti onemocněli a posléze umřeli nevídanou rychlostí.

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš
Senát

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš

 • Aktualizováno
 • Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil rozhodnutí Senátu za naprosto nehorázné a dodal, že jde o další podvod nové koalice na voličích.

  Fialova vláda: Přibýt mohou až tři ministři, největší boj je o průmysl a místní rozvoj

  I když lídři stran nově vznikající vlády zatím nechtějí prozrazovat jména budoucích ministrů, už nyní je jasné, že kabinet Petra Fialy bude mít víc ministrů než má stávající Babišův. Ve hře jsou dokonce tři posty navíc, a to ministra pro digitalizaci, pro evropské záležitosti a předsedy legislativní rady vlády. Boj je podle informací CNN Prima NEWS o resort průmyslu a obchodu nebo o místní rozvoj.

  Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

  Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

  Ronaldo nepatří mezi čtyři nejlepší útočníky světa, ukazuje žebříček. Kdo ho předstihl?

  Nejgólovější neznamená nejlepší. Ale právě útočníci zajišťují největší množství branek, proto jsou na fotbalovém trávníku nejvíce vidět. Právě hráče působící na postu forvarda seřadil renomovaný magazín FourFourTwo do žebříčku. Překvapivě nenajdete na prvních pozicích hvězdu Manchesteru United a portugalské reprezentace Cristiana Ronalda.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

  Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

  Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

  Aktualizováno

  V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s covidem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Očkování v úterý podstoupilo nejvíce lidí za poslední dva měsíce.

  reklama