reklama

V Česku můžete svobodně šířit blbosti, kritizuje Hořejší. Zpřísnění opatření vítá

Imunolog Václav Hořejší ostře zkritizoval lidi, kteří ve veřejném prostoru šíří mýty či dezinformace o covidu a očkování. „Že vakcína snižuje plodnost nebo že obsahuje čipy, kterými si nás Bill Gates chce podmanit, jsou naprosté blbosti. Všechny tyto věci přispívají k horšící se situaci,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Šíření covidu v Česku výrazně zrychluje. Jen za neděli přibylo více než 1 800 případů. Počet aktivních nakažených přesáhl 30 tisíc. Přibývá také infikovaných pacientů, kteří musí být hospitalizováni.

Vláda tak přistoupila ke zpřísnění některých proticovidových opatření. Imunolog Václav Hořejší však i přes zhoršující se epidemickou situaci neočekává, že by Česko čekal další lockdown.

„Počty hospitalizovaných a úmrtí jsou daleko nižší než v těch předchozích vražedných vlnách. Lockdown neočekávám. Není to ještě tak zlé, ale může být. Máme tu dva až tři miliony lidí, kteří nejsou ani očkovaní, ani nemají imunitu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Druhou dávkou vakcíny je v Česku naočkováno přes šest milionů lidí, což je přibližně 56 procent obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru v rámci Evropské unie. Mnoho odborníků upozorňuje především na to, že bez vakcíny je stále kolem 350 tisíc lidí nad 60 let. Ti by v budoucnu mohli zahlcovat zdravotní systém.

Podle Hořejšího Češi vakcínu odmítají především kvůli dezinformacím, které se šíří ve veřejném prostoru. „Lidem, co šíří dezinformace či nesmysly, by se to mělo zatrhnout. Že vakcína snižuje plodnost nebo že obsahuje čipy, kterými si nás Bill Gates chce podmanit, jsou naprosté blbosti. Všechny tyto věci přispívají horšící se situaci,“ uvedl.

Nová proticovidová omezení, kterými chce vláda neočkované k vakcinaci nepřímo donutit, Hořejší považuje za vhodná. Od 1. listopadu skončí proplácení testů pro dospělé. Hospodští budou mít povinnost kontrolovat bezinfekčnost hostů. Je možné, že právě kvůli těmto skutečnostem se za poslední dny zvedl zájem o očkování bez registrace.

„Tento typ negativní motivace je jediný účinný. Pouhý apel na lidi očividně nefunguje. Chtěl bych zavést téměř povinné očkování alespoň u některých profesí. U nás v Česku to ale asi nejde. Je neomezená svoboda i toho být nezodpovědný a šířit blbosti. Neočkovaní škodí sami sobě a i nám očkovaným,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama