Brutální útok nožem v Lisabonu: Dva lidé v islámském centru zemřeli, policie musela střílet

Při úterním útoku na islámské centrum v Lisabonu zemřely dvě ženy a jeden další člověk utrpěl zranění. Napsala to agentura Reuters s odkazem na prohlášení policie. Podle stanice CNN Portugal byl po útoku zadržen jeden Afghánec. Policie jej postřelila, když odmítl poslechnout její výzvy, aby odhodil nůž, kterým útočil. Byl zadržen a převezen do nemocnice.

Útočníkem byl „poměrně mladý muž“ se třemi malými dětmi, jeho manželka zemřela v uprchlickém táboře v Řecku, uvedl portugalský ministr vnitra José Luís Carneiro. Do Portugalska se dostal v rámci unijního relokačního programu a byl pod mezinárodní ochranou. Žil údajně celkem klidně a dostávalo se mu pomoci v centru ismáílovců, kam se chodil učit portugalsky nebo pro potraviny. Ismáílovci jsou odnož šíitského islámu, na jejíž příslušníky útočí extremisté v zemích, jako je například Pákistán.

Oběťmi útoku jsou Portugalky, které pracovaly v centru, řekl podle televize SIC Nazim Ahmed, předák společenství ísmáílovců v Portugalsku. Podle něj je útočník Afghánec.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Detaily masakru v USA. Děti vraždila mladá žena, měla dvě útočné pušky i plán školy

Centrum Ismaili se nachází nedaleko středu města a je místním srdcem jedné z odnoží šíitského islámu, která má ve světě zhruba 15 milionů vyznavačů, z nichž sedm tisíc žije v Portugalsku. Centrum působí v současném sídle podle svých stránek od roku 1998. Kromě náboženských aktivit provozuje také vzdělávací činnosti. Jsou v něm modlitebny, učebny, společenské místnosti a výstavní prostory. Agentura Reuters píše, že komunita ismáílovců v Portugalsku je jednou z nejpočetnějších v Evropě. Jejími členy je mnoho lidí, kteří do této země uprchli kvůli občanské válce v Mosambiku.

Zřejmě šlo o izolovaný případ, říká premiér

Podle portugalského premiéra Antónia Costy je zatím příliš brzy incident v islámském centru interpretovat. „Vše nasvědčuje tomu, že šlo o izolovaný případ,“ prohlásil podle agentury AP bez dalších detailů. Rozšířené ismailijské komunitě konkrétní nebezpečí nehrozí, domnívá se João Alvelos z agentury OSCOT, jež monitoruje organizovaný zločin a hrozby terorismu. Prohlásil to ve vysílání portugalské CNN.

„Jsem stále zaskočená touto zprávou. Důrazně odsuzujeme dvojnásobnou vraždu v ismailijském centru v Lisabonu, jež vykonává zásadní práci v přijímání uprchlíků. Rodině obětí a celé ismailijské komunitě přejeme upřímnou soustrast,“ napsala na Twitteru ministryně pro parlamentní záležitosti Catarina Martins.

Tagy: