reklama

Hostomský: V Česku není možné naočkovat všechny. Máme blízko ke kolektivní imunitě

Současný covidový stav jsme si draze vykoupili úmrtím 30 tisíc lidí, český národ je velmi promořený, uvedl biochemik Zdeněk Hostomský v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Diskutovaná třetí dávka vakcíny proti covidu by podle něj měla pomoci hlavně starším lidem s horší imunitou.

reklama

Několik lidí z rizikových skupin už v Česku dostalo třetí dávku vakcíny proti covidu. I když přeočkování vybraných obyvatel už podpořila Česká vakcinologická společnost a další odborné skupiny, ministerstvo zdravotnictví by mělo o podávání třetích dávek oficiálně rozhodnout do konce srpna. V pondělí bude přeočkovávání řešit Rada vlády pro zdravotní rizika.

Vakcinaci třetími dávkami potvrdila mimo jiné fakultní nemocnice v pražském Motole. Ani po ukončeném očkování dvěma dávkami vakcíny společností Pfizer a BioNTech se totiž u některých vysoce rizikových pacientů s transplantací nevytvořilo dostatečné množství protilátek.

Někteří odborníci však další přeočkování proti covidu považují za zbytečné. Podle biochemika Zdeňka Hostomského by mohla třetí dávka pomoci hlavně starším lidem, protože u nich jednotlivé dávky mívají menší účinnost.

„Imunitní systém staršího člověka totiž není tak silný. Nemá ale cenu uvažovat o třetí dávce pro lidi středního věku,“ uvedl v pořadu 360°. Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR je přesvědčen, že současnou příznivou covidovou situaci si Češi draze vykoupili úmrtím 30 tisíc lidí.

Ludwig: Ohledně očkování bych sledoval data z USA

„Český národ je velmi promořený. Jestli přijde další vlna, bude to spíš vlnka. Není možné naočkovat všechny. Máme blízko ke kolektivní imunitě,“ dodal Hostomský. V pořadu 360° rovněž zmínil, že počet dávek vakcín se přirozeně vyvíjí podle uplynulého času. Je tedy přirozené, že i proti covidu se možná bude očkovat více než jen jednou nebo dvakrát.

„V případě, že se proti tetanu očkuje jednou za deset let, je jasné, že pokud se člověk chce dožít šedesátky, měl by se nechat vakcinovat pětkrát nebo šestkrát,“ vysvětlil.

Podle druhého hosta pořadu, datového analytika Petra Ludwiga, zatím nikdo ve světě přesně neví, kolik dávek vakcín proti covidu nakonec lidé budou potřebovat. „Ohledně povinnosti očkování bych sledoval data různých států z USA a poučil se. V některých totiž lidé nebudou moci bez očkování ani do restaurace, jiné státy jsou zase volnější. To nám v budoucnu dá dobré srovnání,“ doplnil.

Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu v Česku dosud dostalo více než 5,7 milionu lidí. Dokončené očkování má podle webu ministerstva zdravotnictví 5,65 milionu lidí. Aktivních případů je něco přes 2 000, hospitalizovaných v souvislosti s koronavirem je 65.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Skočil spoluvězni koleny na hlavu. Když vyšel na svobodu, putoval vzápětí do vazby

Policisté a soudy v Královéhradeckém kraji se potýkají s agresivním recidivistou. Pětatřicetiletý muž byl odsouzen už dvanáctkrát a ve vězení strávil celkově 15 let. Naposledy byl propuštěn v úterý, ale hned ho zadrželi policisté a ve středu skončil u soudu. Ten ho poslal do vazby, aby nemohl utéct. Kvůli pokusu o vraždu spoluvězně, kterému skočil koleny na hlavu, může recidivista strávit za mřížemi dalších 18 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama