reklama

Hostomský: V Česku není možné naočkovat všechny. Máme blízko ke kolektivní imunitě

Současný covidový stav jsme si draze vykoupili úmrtím 30 tisíc lidí, český národ je velmi promořený, uvedl biochemik Zdeněk Hostomský v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Diskutovaná třetí dávka vakcíny proti covidu by podle něj měla pomoci hlavně starším lidem s horší imunitou.

reklama

Několik lidí z rizikových skupin už v Česku dostalo třetí dávku vakcíny proti covidu. I když přeočkování vybraných obyvatel už podpořila Česká vakcinologická společnost a další odborné skupiny, ministerstvo zdravotnictví by mělo o podávání třetích dávek oficiálně rozhodnout do konce srpna. V pondělí bude přeočkovávání řešit Rada vlády pro zdravotní rizika.

Vakcinaci třetími dávkami potvrdila mimo jiné fakultní nemocnice v pražském Motole. Ani po ukončeném očkování dvěma dávkami vakcíny společností Pfizer a BioNTech se totiž u některých vysoce rizikových pacientů s transplantací nevytvořilo dostatečné množství protilátek.

Někteří odborníci však další přeočkování proti covidu považují za zbytečné. Podle biochemika Zdeňka Hostomského by mohla třetí dávka pomoci hlavně starším lidem, protože u nich jednotlivé dávky mívají menší účinnost.

„Imunitní systém staršího člověka totiž není tak silný. Nemá ale cenu uvažovat o třetí dávce pro lidi středního věku,“ uvedl v pořadu 360°. Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR je přesvědčen, že současnou příznivou covidovou situaci si Češi draze vykoupili úmrtím 30 tisíc lidí.

Ludwig: Ohledně očkování bych sledoval data z USA

„Český národ je velmi promořený. Jestli přijde další vlna, bude to spíš vlnka. Není možné naočkovat všechny. Máme blízko ke kolektivní imunitě,“ dodal Hostomský. V pořadu 360° rovněž zmínil, že počet dávek vakcín se přirozeně vyvíjí podle uplynulého času. Je tedy přirozené, že i proti covidu se možná bude očkovat více než jen jednou nebo dvakrát.

„V případě, že se proti tetanu očkuje jednou za deset let, je jasné, že pokud se člověk chce dožít šedesátky, měl by se nechat vakcinovat pětkrát nebo šestkrát,“ vysvětlil.

Podle druhého hosta pořadu, datového analytika Petra Ludwiga, zatím nikdo ve světě přesně neví, kolik dávek vakcín proti covidu nakonec lidé budou potřebovat. „Ohledně povinnosti očkování bych sledoval data různých států z USA a poučil se. V některých totiž lidé nebudou moci bez očkování ani do restaurace, jiné státy jsou zase volnější. To nám v budoucnu dá dobré srovnání,“ doplnil.

Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu v Česku dosud dostalo více než 5,7 milionu lidí. Dokončené očkování má podle webu ministerstva zdravotnictví 5,65 milionu lidí. Aktivních případů je něco přes 2 000, hospitalizovaných v souvislosti s koronavirem je 65.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Pohraničí bojkotuje očkování. Na vině je i stát, jenž zapadákovy ignoruje
Názory

KOMENTÁŘ: Pohraničí bojkotuje očkování. Na vině je i stát, jenž zapadákovy ignoruje

Zapadákov, ospalá díra, konec světa či kraj, kde lišky dávají dobrou noc. Všemi zanedbávané oblasti na okrajích republiky se nyní staly i centry odporu vůči očkování. Bílá Voda v Jeseníkách hlásí jen 31 procent očkovaných alespoň první dávkou vakcíny, Vřesová v Karlovarském kraji necelých 42 procent, Horní Lomná v Beskydech 44 procent. Na vině ale nejsou jen spiklenecké teorie antivaxerů, nýbrž i dlouholetá ignorace pohraničí spojená s vylidňováním a ekonomických úpadkem.

Pokud Michaláková u soudu uspěje, čeká Norsko obrovská vlna žalob, věří Zdechovský
360°

Pokud Michaláková u soudu uspěje, čeká Norsko obrovská vlna žalob, věří Zdechovský

Pokud Eva Michaláková uspěje u evropského soudu ve sporu o své děti, přijde obrovská vlna žalob na norské úřady, řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Roky se táhnoucí případ odebraných synů norským úřadem Barnevernet podle něj vznikl na základě fiktivního obvinění. Psycholog Jaroslav Šturm v pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že zákazy ze strany norských úřadů v případu odebrání dětí Michalákové byly v mnoha ohledech absurdní.

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama