reklama

Hračky už si v supermarketu nekoupíte. Objednávejte přes internet, vzkazuje Havlíček

Vláda nechce diskriminovat malé obchody, které budou muset od neděle zavřít. Z toho důvodu zakázala supermarketům prodávat některé věci. Nově si tak ve velkoobchodě nekoupíte například hračky pro děti nebo oblečení. Prodávat se bude smět jen základní zboží, jako je jídlo, zboží nebo drogerie.

reklama

„Co se týká supermarketů, nebude se moct prodávat vše, co je možné prodávat i v malých obchodech. Nikdo nebude znevýhodněn. Jestliže není možné prodávat hračky v malém obchodě, nebude možné prodávat hračky v supermarketu. Nebude možné prodávat ani elektroniku,“ vyjmenoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

K tématu

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) chce tímto krokem zabránit diskriminaci malých obchodů. Ty musely mít v minulosti zavřeno, a tak lidé nakupovali různé zboží v hypermarketech. Na nerovnost podmínek upozorňovala při podzimní vlně epidemie opozice.

Omezení obchodů bude platit od neděle 27. prosince. Bude však několik výjimek. Otevřené mohou být kromě potravin, drogerií a lékáren i galanterie či potřeby pro chovatele.

Výjimka ze zákazu bude platit také pro prodej benzínu, výdejny zdravotnických prostředků, zverimexy, prodejny brýlí a čoček, novin a tabáku. V provozu budou moci být i prádelny a čistírny, servisy a myčky aut, železářství, odtahy, zásilkovny, květinářství, galanterie, zámečnictví. Fungovat budou moci i instalatérství a prodejny bílé elektroniky.

Havlíček: Je to mimořádná situace

Otevřeny budou i pohřební služby, kamenictví a prodejny pietního zboží. Platit má i výjimka pro prodej zbraní a střeliva.

Havlíček doufá, že se v Česku nestane to, co se stalo na Slovensku, kde například nebylo možné v některých krámech koupit sáčky do koše nebo alobal.

„Je to mimořádná situace a nikdy nemůžeme stoprocentně říct, že jsme zapomněli na vše. Máte pravdu, že na Slovensku se pár produktů neodchytilo. Nemůžeme zaručit, že se na něco nezapomnělo,“ řekl Havlíček.

Lidé mají podle něj situaci řešit nákupy on-line. „Co se týká případného nedostatku něčeho, je vždy možné si to dokoupit prostřednictvím internetu,“ prohlásil ministr.

K tématu

Tagy: Karel Havlíček maloobchod vláda koronavirus COVID-19 koronavirová opatření PES zákaz prodeje stupeň 5 velkoobchod

Další hlavní zprávy

Školství

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

V pondělí se do škol konečně po dlouhé pauze opět vrací vybraní žáci. Zatím ale jen ti z prvního stupně a navíc se budou pravidelně po týdnech střídat. Všechny děti musí ale před vstupem do školy povinně absolvovat antigenní nebo PCR test –⁠ podle toho, jaké škola má. A to dvakrát týdně. Co se stane, pokud bude dítě pozitivní? A kdy musí do karantény celá třída? Sepsali jsme přehledně vaše nejčastější otázky a přinášíme na ně odpovědi.

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?
Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama