reklama

Hračky už si v supermarketu nekoupíte. Objednávejte přes internet, vzkazuje Havlíček

Vláda nechce diskriminovat malé obchody, které budou muset od neděle zavřít. Z toho důvodu zakázala supermarketům prodávat některé věci. Nově si tak ve velkoobchodě nekoupíte například hračky pro děti nebo oblečení. Prodávat se bude smět jen základní zboží, jako je jídlo, zboží nebo drogerie.

reklama

„Co se týká supermarketů, nebude se moct prodávat vše, co je možné prodávat i v malých obchodech. Nikdo nebude znevýhodněn. Jestliže není možné prodávat hračky v malém obchodě, nebude možné prodávat hračky v supermarketu. Nebude možné prodávat ani elektroniku,“ vyjmenoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

K tématu

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) chce tímto krokem zabránit diskriminaci malých obchodů. Ty musely mít v minulosti zavřeno, a tak lidé nakupovali různé zboží v hypermarketech. Na nerovnost podmínek upozorňovala při podzimní vlně epidemie opozice.

Omezení obchodů bude platit od neděle 27. prosince. Bude však několik výjimek. Otevřené mohou být kromě potravin, drogerií a lékáren i galanterie či potřeby pro chovatele.

Výjimka ze zákazu bude platit také pro prodej benzínu, výdejny zdravotnických prostředků, zverimexy, prodejny brýlí a čoček, novin a tabáku. V provozu budou moci být i prádelny a čistírny, servisy a myčky aut, železářství, odtahy, zásilkovny, květinářství, galanterie, zámečnictví. Fungovat budou moci i instalatérství a prodejny bílé elektroniky.

Havlíček: Je to mimořádná situace

Otevřeny budou i pohřební služby, kamenictví a prodejny pietního zboží. Platit má i výjimka pro prodej zbraní a střeliva.

Havlíček doufá, že se v Česku nestane to, co se stalo na Slovensku, kde například nebylo možné v některých krámech koupit sáčky do koše nebo alobal.

„Je to mimořádná situace a nikdy nemůžeme stoprocentně říct, že jsme zapomněli na vše. Máte pravdu, že na Slovensku se pár produktů neodchytilo. Nemůžeme zaručit, že se na něco nezapomnělo,“ řekl Havlíček.

Lidé mají podle něj situaci řešit nákupy on-line. „Co se týká případného nedostatku něčeho, je vždy možné si to dokoupit prostřednictvím internetu,“ prohlásil ministr.

K tématu

Tagy: Karel Havlíček maloobchod vláda koronavirus COVID-19 koronavirová opatření PES zákaz prodeje stupeň 5 velkoobchod

Další hlavní zprávy

USA

Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal doživotí

Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal doživotí

Dvě popravy během jednoho týdne. Ve Spojených státech byla ve středu 13. ledna usmrcena vražedkyně Lisa Montgomeryová. O dva dny později dostal smrtící injekci 48letý Afroameričan Dustin Higgs, který byl odsouzen za únos a vraždu tří žen, k nimž došlo v roce 1996. Jeho advokáti poukazují na to, že skutečný vrah, jeho známý Willis Haynes, který měl na ženy ve skutečnosti střílet, trestu smrti unikl a vyvázl jen s doživotním trestem.

Domácí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, teď už to vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS herečka Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
Řídili jsme nejzábavnější „traktor“ současnosti – CFMOTO Gladiator Z1000 Sport
PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější
Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama