Musíme znát stav prezidenta, zda může jednat o vládě, říká specialista na veřejnou správu

Jednání o jmenování vlády mohou trvat týdny, možná měsíce. Ve vzduchu tedy visí otázka, zda je prezident Miloš Zeman na takový maraton jednání v dostatečně dobré kondici. „Nejde o podepsání (jmenovacího) dekretu, ale o vedení velmi závažných politických jednání,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Oldřich Kužílek, podle něhož si Hrad neuvědomuje vážnost situace.

Někteří senátoři už avizovali, že zprávy o zdravotním stavu prezidenta budou dožadovat oficiální cestou. „Pokud by to mělo směřovat k tomu, že Senát a Poslanecká sněmovna budou hlasovat o tom, že prezident republiky není způsobilý vykonávat úřad, mají samozřejmě právo, aby takovou zprávu dostaly, protože je skutkovým základem pro toto rozhodnutí. Samo o sobě to ale nemá zákonný, natož ústavní podklad,“ vysvětlil ústavní právník Aleš Gerloch.

„Prezident se pak proti rozhodnutí Poslanecké sněmovny a Senátu, že není způsobilý vykonávat úřad, může bránit. U ústavního soudu to má přednost před jinými věcmi, projedná se to urychleně,“ dodal.

Vyšetřovací komise

A co by následovalo, kdyby se ukázalo, že Hrad o zdraví Miloše Zemana neinformoval pravdivě či dostatečně? „Představa, že by Sněmovna nebo Senát musely zakládat vyšetřovací komisi, aby si mohly nějakou právní cestou zjednat podklady, je fantasmagorická a doufám, že to nikdo tak daleko nedožene. Celá tato situace vznikla proto, že kancelář prezidenta a podle mě trošku i vojenská nemocnice selhávají a neposkytují veřejnosti dostatečné informace,“ má jasno Oldřich Kužílek. „Možná si pánové neuvědomují vážnost situace,“ doplnil.

Gerloch upozornil na fakt, že zdravotní stav prezidenta se může vyvíjet. „Víme, že ho navštívilo několik politiků bezprostředně po hospitalizaci a referovali ve smyslu, že vypadal unaveně, ale jednali s ním. Je nemocen dlouhodobě, jeho zdravotní stav se vyvíjí a může se za tři týdny změnit,“ řekl.

Mlžení a otazníky

„Nejde o podepsání (jmenovacího) dekretu, ale o vedení velmi závažných politických jednání, kde se v dobrém slova smyslu hrají velká škatulata, a to vyžaduje opravdu velkou soustředěnost na dobro státu. Nejsem si jistý, jestli ten, kdo by třeba nemohl řídit auto, může řídit tohle,“ uvedl Kužílek.

Ten si také myslí, že úkol prezidenta je opravdu značně namáhavý nejenom mentálně, ale souvisí i s tělesnou pohodou. „Mlžením vznikají obrovské otazníky. Chybí nám informace alespoň v podobě nějaké základní zprávy,“ dodal Kužílek.

Tagy: