reklama

Musíme znát stav prezidenta, zda může jednat o vládě, říká specialista na veřejnou správu

Jednání o jmenování vlády mohou trvat týdny, možná měsíce. Ve vzduchu tedy visí otázka, zda je prezident Miloš Zeman na takový maraton jednání v dostatečně dobré kondici. „Nejde o podepsání (jmenovacího) dekretu, ale o vedení velmi závažných politických jednání,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Oldřich Kužílek, podle něhož si Hrad neuvědomuje vážnost situace.

reklama

Někteří senátoři už avizovali, že zprávy o zdravotním stavu prezidenta budou dožadovat oficiální cestou. „Pokud by to mělo směřovat k tomu, že Senát a Poslanecká sněmovna budou hlasovat o tom, že prezident republiky není způsobilý vykonávat úřad, mají samozřejmě právo, aby takovou zprávu dostaly, protože je skutkovým základem pro toto rozhodnutí. Samo o sobě to ale nemá zákonný, natož ústavní podklad,“ vysvětlil ústavní právník Aleš Gerloch.

„Prezident se pak proti rozhodnutí Poslanecké sněmovny a Senátu, že není způsobilý vykonávat úřad, může bránit. U ústavního soudu to má přednost před jinými věcmi, projedná se to urychleně,“ dodal.

Vyšetřovací komise

A co by následovalo, kdyby se ukázalo, že Hrad o zdraví Miloše Zemana neinformoval pravdivě či dostatečně? „Představa, že by Sněmovna nebo Senát musely zakládat vyšetřovací komisi, aby si mohly nějakou právní cestou zjednat podklady, je fantasmagorická a doufám, že to nikdo tak daleko nedožene. Celá tato situace vznikla proto, že kancelář prezidenta a podle mě trošku i vojenská nemocnice selhávají a neposkytují veřejnosti dostatečné informace,“ má jasno Oldřich Kužílek. „Možná si pánové neuvědomují vážnost situace,“ doplnil.

Gerloch upozornil na fakt, že zdravotní stav prezidenta se může vyvíjet. „Víme, že ho navštívilo několik politiků bezprostředně po hospitalizaci a referovali ve smyslu, že vypadal unaveně, ale jednali s ním. Je nemocen dlouhodobě, jeho zdravotní stav se vyvíjí a může se za tři týdny změnit,“ řekl.

Mlžení a otazníky

„Nejde o podepsání (jmenovacího) dekretu, ale o vedení velmi závažných politických jednání, kde se v dobrém slova smyslu hrají velká škatulata, a to vyžaduje opravdu velkou soustředěnost na dobro státu. Nejsem si jistý, jestli ten, kdo by třeba nemohl řídit auto, může řídit tohle,“ uvedl Kužílek.

Ten si také myslí, že úkol prezidenta je opravdu značně namáhavý nejenom mentálně, ale souvisí i s tělesnou pohodou. „Mlžením vznikají obrovské otazníky. Chybí nám informace alespoň v podobě nějaké základní zprávy,“ dodal Kužílek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Rozjetého Schicka zabrzdily vazy v kotníku. Jeho zranění může pocítit i reprezentace

Fotbalový útočník Patrik Schick naskočil do nové sezony ve velkém stylu. Po výtečném představení na Euru střílel góly také v bundesligovém Bayeru Leverkusen. V Bundeslize šlape na paty hvězdnému Erlingu Haalandovi a Robertu Lewandowskému. Nyní ale na několik týdnů z boje o krále střelců německé soutěže vypadává. Mohou za to poraněné vazy v kotníku, které straší i reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama