Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana, který téměř 50 dní ležel v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, je jedním z nejdiskutovanějších povolebních témat. Redakce CNN Prima NEWS připravila přehlednou časovou osu od první hospitalizace hlavy státu v září, přes debaty o odebrání pravomocí až po návrat do Lán a jednání s politiky „z akvárka“.
14. září: Zeman byl poprvé hospitalizován
Zeman je hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Na místo dorazil dopoledne na invalidním vozíku v doprovodu své manželky Ivany. Pobyt v zařízení podle Hradu nebyl náhlý, ale plánovaný. Nikdo ale nevěděl, co za hospitalizací stálo.
V té samé době v ÚVN pobývá i exprezident Václav Klaus kvůli vysokému tlaku.
16. září: Prezident trpí dehydratací
Hrad o stavu prezidenta mlčel dva dny. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček je přitom na Twitteru aktivní. Na zmíněné sociální síti komentuje návštěvu papeže Františka na Slovensku, cituje pasáž z bible a rovněž sděluje, že Zeman udělil prezidentskou milost.
Vyšetření nezjistila žádné onemocnění nebo jakékoliv jiné problémy, které by prezidenta republiky ohrožovaly na životě.
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) September 16, 2021
Prezident republiky podle zjištění lékařů trpí dehydratací a mírným vyčerpáním.
Zpráva o zdravotním stavu prezidenta republiky: https://t.co/pRxnKOdy2S
„Vyšetření nezjistila žádná onemocnění nebo jakékoliv jiné problémy, které by prezidenta republiky ohrožovaly na životě. Prezident republiky podle zjištění lékařů trpí dehydratací a mírným vyčerpáním,“ napsal Ovčáček.
Právník: Zemanovi při podpisu nikdo ruku nevedl. Jde ale o to, zda byl schopen jednat
Není podstatné, jakou nemoc má Miloš Zeman diagnostikovanou, ale zda byl v moment podpisu svolání Poslanecké sněmovny svéprávný. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). „Dokonce ani není podstatné, jestli je v pracovní neschopnosti. Důležité je, zda v daný moment, kdy dokument podepsal, byl schopen jednat,“ reagoval po zveřejnění videa, na němž je vidět prezident, jak na jednotce intenzivní péče dokument podepisuje.
20. září: Zeman je týden v nemocnici
Zeman je hospitalizován sedmým dnem, což je dosud nejdéle během jeho prezidentského období. Ovčáček na dotaz, kdy prezident opustí nemocnici, odpověděl, že už ve středu, tedy 22. září, má pracovní program na zámku v Lánech.
22. září: Prezident opustil nemocnici
Prezident Zeman skutečně v dopoledních hodinách opouští ÚVN. Hlavu státu čeká odpoledne poměrně nabitý program. Má totiž domluvené rovnou tři schůzky, a to s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli rozpočtu, se šéfem ODS Petrem Fialou a také s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou.
28. září: Narozeniny Miloše Zemana
Prezident Zeman slaví 77. narozeniny.
29. září: Viktor Orbán u Zemana
Zeman v Lánech přijímá maďarského premiéra Viktora Orbána. Ve společnosti se šíří obavy, zda je prezident schopen vykonávat prezidentskou funkci. „Je velmi unavený, jakákoli činnost ho zmáhá. Většinu dne proto spí,“ řekl Seznam Zprávám zdroj z blízkého okolí prezidenta.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman srdečně přivítal na zámku v Lánech svého dobrého přítele, předsedu vlády Maďarska 🇭🇺 Viktora Orbána.
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) September 29, 2021
🇨🇿+🇭🇺=❤️ pic.twitter.com/pNznHqJgOT
„Když kupříkladu u něj byl Viktor Orbán, oslovoval ho Andreji a začal na něj mluvit rusky,“ dodal zdroj.
5. října: Ovčáček odmítá informace o další hospitalizaci
Sněmovnou i redakcemi médií se šíří spekulace, že zdraví prezidenta se zhoršilo a hlava státu musela do nemocnice. Podle Ovčáčka to však není pravda. Prezident je v pořádku v Lánech a v nemocnici nebyl, řekl CNN Prima NEWS. Deník N následně zveřejňuje informaci, že ošetřující lékař Zemanovi doporučil návrat do nemocnice, ale prezident to odmítl.
Mynář zneužívá Zemanovo zdraví. Je to ubohá parodie, hodnotí Stehlíková video z ÚVN
Psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková se znovu ostře pustila do blízkého okolí prezidenta Miloše Zemana. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že hradní kancléř Vratislav Mynář zneužívá zdraví hlavy státu a nechápe váhu lidského života.
6. října: Spekulace sílí
Spekulace nabírají na síle. Některé dokonce hovořili o možné smrti hlavy státu. „Jsou to nesmysly, pan prezident je v Lánech a národ ho uvidí v pátek, jak jde k volbám,“ napsal Frekvenci 1 kancléř Vratislav Mynář.
7. října: Lékař Zavoral u prezidenta
Ředitel ÚVN a ošetřující lékař Miroslav Zavoral kvůli zdravotní prohlídce navštěvuje Zemana v Lánech. „Dnes v odpoledních hodinách se uskutečnila plánovaná lékařská návštěva ředitele ÚVN, pana profesora Zavorala u pana prezidenta Miloše Zemana. V souladu se zákonem o zdravotních službách nebude ÚVN poskytovat informace o skutečnostech souvisejících s poskytováním zdravotní péče,“ uvádí mluvčí nemocnice Jitka Zinke.
„Návštěva profesora Miroslava Zavorala u pana prezidenta v Lánech je plánována. Tedy žádná senzace se nekoná, milí novináři. Buďte v klidu,“ píše Ovčáček na Twitter.
Návštěva prof. Miroslava Zavorala u pana prezidenta v Lánech je plánována.
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) October 7, 2021
Tedy žádná senzace se nekoná, milí novináři. Buďte v klidu.
Ovčáček také informuje o tom, že prezident bude volit na zámku v Lánech. „Profesor Miroslav Zavoral nedoporučil při své návštěvě ve čtvrtek dne 7. října 2021 prezidentu republiky, aby využil možnosti volit ve volební místnosti. Prezident republiky toto doporučení vyslyšel,“ dodal mluvčí.
8. října: Prezident nevystoupí v Partii na CNN
Hrad ruší účast prezidenta Zemana v nedělní Partii na Primě a CNN Prima NEWS. Zatím není jasné, jestli se nezruší i avizovaná nedělní prezidentova schůzka s premiérem Babišem. „Pana prezidenta navštívil profesor Miroslav Zavoral, který je jeho ošetřujícím lékařem. Pan profesor doporučil panu prezidentovi, aby omezil pracovní aktivity, které má naplánovány. Pana prezidenta to nesmírně mrzí, musí zrušit účast v nedělní Partii na Primě,“ vysvětluje to Ovčáček.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman v pátek dne 8. října 2021 odvolil na zámku v Lánech ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. pic.twitter.com/lahSTB62D2
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) October 8, 2021
V Česku také začínají dlouho očekávané sněmovní volby. Zeman podle plánu odvolil na zámku v Lánech. „Pana prezidenta jsme viděli. Odvolil, je v pořádku. Komunikuje, působil velice dobře. Hovořil s námi jako běžný občan o běžných věcech. O jeho zdraví jsme nemluvili,“ řekl novinářům předseda volební komise v Lánech Ivan Salaš.
9. října: Zeman přijme Babiše dřív
Druhý den voleb. Objevuje se zpráva, že Zeman přijme Babiše už v 11 hodin dopoledne. Původně se měli sejít večer.
10. října: Zeman ve vážném stavu převezen do nemocnice
V neděli kolem poledne krátce po odjezdu premiéra Babiše, který byl v Lánech na vyjednávání, ze zámku odjíždí ambulance se Zemanem do Ústřední vojenské nemocnice, kde je hospitalizován na klinice intenzivní medicíny. Podle Hradu byl prezident v posledních dvou týdnech nemocen.
Mynář má strach. Během brífinku si nacvičoval, co řekne vyšetřovatelům, zní z opozice
Reakce na čtvrteční vystoupení hradního kancléře Vratislava Mynáře na tiskové konferenci na sebe nenechaly dlouho čekat. Z opozice se na jeho hlavu valí především výtky a kritika. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podotkla, že kancléřův exkurz do historie kulhal na obě nohy. Petr Gazdík (STAN) naopak podotkl, že mu tisková konference evokovala Mynářův nácvik výpovědi před vyšetřovatelem. „Považuji to za rétorické cvičení,“ řekl.
Na veřejnost se dostávají záběry, na nichž je prezident při přesunu ze sanitky do ÚVN v bezvládném stavu. Objevují se nejrůznější spekulace, podle kancléře Mynáře Zeman spal.
Ještě téhož dne vystoupí ředitel nemocnice a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral před médii. „Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. Přesně známe diagnózu, tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny ÚVN a je v péči odborníků,“ uvedl Zavoral. Přesnou diagnózu prezidenta médiím nesdělil, neboť k tomu nemá jeho souhlas.
12. října: Senát žádá informace o zdravotním stavu
Organizační výbor Senátu pověřuje předsedu horní komory Miloše Vystrčila (ODS), aby požádal Mynáře o informace, jaké jsou prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta.
Ovčáček oznámil, že prezident jmenoval předsedu brněnského krajského soudu Milana Čečotku. Až později dodal, že se tak stalo ještě před hospitalizací. Mluvčí dále uvedl, že prezident komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi. „K obědu měl v úterý pan prezident meruňkové buchty, na středu si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší,“ dodal Ovčáček. Tato zpráva vyvolala otázky, zda pacient na JIP může jíst nedietní jídla.
Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem
Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam z nedávné schůzky v ÚVN, kde prezidenta Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Někteří lidé na sociálních sítích začali pochybovat o tom, zda byly záběry pořízené skutečně 14. října. Podezření vyvolává fakt, že Mynář i Vondráček během 21. října vystoupili ve veřejném prostoru s úplně stejným oblečením, které měli na sobě i před týdnem.
Premiér Babiš novinářům oznámil, že Zeman v neděli krátce před svým převozem do nemocnice hovořil o sestavování vlády. „Když jsem o tom v neděli mluvil s panem prezidentem, řekl, že když nastane ta chvíle, osloví mě. Opakovaně říkal, že mě pověří sestavením vlády. A je na mně, jestli pověření přijmu, nebo ne,“ sdělil Babiš.
13. října: Petr Fiala žádá prezidenta o schůzku
Předseda občanských demokratů Petr Fiala požádal Mynáře o schůzku s hlavou státu. Má se uskutečnit, až bude hospitalizovaný Zeman mimo jednotku intenzivní péče.
Ovčáček později uvedl, že prezident se schůzkou souhlasí. „Pan kancléř již s panem prezidentem o žádosti předsedy ODS hovořil. Pan prezident souhlasí. Schůzka se uskuteční, v pozdějším termínu,“ napsal Ovčáček na Twitter.
Potvrzuji, že předseda ODS Petr Fiala požádal prezidenta republiky 🇨🇿Miloše Zemana, prostřednictvím vedoucího KPR Vratislava Mynáře, o setkání.
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) October 13, 2021
Pan kancléř již s panem prezidentem o žádosti předsedy ODS hovořil. Pan prezident souhlasí. Schůzka se uskuteční, v pozdějším termínu.
ÚVN se ohrazuje proti zpochybňování poskytované péče o prezidenta. „Léčebný program každého pacienta, jehož součástí je také určení medikace i dietního režimu, sestavují specialisté v oboru a vždy odpovídá adekvátním zdravotním problémům, diagnóze i zdravotnímu stavu pacienta,“ řekla Zinke.
Deník N s odvoláním na tři zdroje píše, že prezidentův stav je vážnější, než jeho okolí uvádí. Prezident má totiž kromě již zveřejněných komplikací trpět i jaterní encefalopatií, která je závažnou komplikací vyvolanou akutním nebo chronickým selháním jater. U nemocných se projevuje různými psychickými a neurologickými příznaky. „Třeba tím, že je dezorientovaný a říká nesouvisející věci,“ popsal prezidentův stav jeden ze zdrojů Deníku N.
Podle vyjádření ÚVN pro šéfa Senátu Miloše Vystrčila z 15. října byl o vážnosti prezidentova stavu informován kancléř Mynář.
14. října: Radek Vondráček u Zemana
Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) po schůzce s kancléřem oznamuje, že prezident Zeman svolá zasedání nové Sněmovny na pondělí 8. listopadu. Vondráček uvedl, že je o prezidentově zdravotním stavu informován, může ale jen obecně uvést, že se lepší.
Předá státní vyznamenání Mynář? Je to na stole, ale fakticky nemožné, říká exšéf protokolu
Varianta, že by státní vyznamenání místo prezidenta Miloše Zemana předal hradní kancléř Vratislav Mynář, je na stole, přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS Miroslav Sklenář, bývalý ředitel hradního protokolu. Podle Sklenáře je tato možnost z právní stránky v pořádku, ale fakticky nemožná.
Manželka prezidenta Zemana Ivana na briefingu prohlašuje, že nemoc jejího muže vyžaduje čas, a poprosila novináře i veřejnost, aby Zemanovi dopřáli klid, „aby mohl znovu nabrat sílu“.
Stejný den se koná později velmi propíraná návštěva Vondráčka a dalších u prezidentova lůžka v ÚVN. Vondráček po ní uvedl, že Zeman je schopen vykonávat úřad hlavy státu a samotná hospitalizace není důvodem pro převod prezidentových pravomocí. Zeman v nemocnici podepisuje rozhodnutí, kterým svolává stálé zasedání nové Sněmovny na pondělí 8. listopadu. Dokument Vondráčkovi podle něj osobně předal.
ÚVN pozdě večer zveřejňuje prohlášení, že kancléř Mynář přivedl Vondráčka k Zemanovi na jednotku intenzivní péče nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře. Nemocnice se také distancovala od Vondráčkových výroků o prezidentově zdravotním stavu.
15. října: Vondráčkova návštěva byla chyba
Policie na Twitteru sdělila, že ochránci neumožní přímý kontakt prezidenta Zemana s osobami, které předem neobdrží souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou.
Premiér Babiš řekl, že čtvrteční návštěva Vondráčka u prezidenta byla chyba. Vondráček měl podle něj zohlednit, že situace kolem Zemanova zdraví je vyhrocená.
Policie České republiky pana předsedu Poslanecké sněmovny k prezidentu republiky nedoprovázela. Pan předseda navštívil pana prezidenta v doprovodu hradního kancléře, který byl v té době již na místě. https://t.co/pIHNaE00fl
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 15, 2021
Vondráček v prohlášení uvádí, že prezidenta navštívil v ÚVN na jeho žádost zprostředkovanou kancléřem Mynářem. Byl přesvědčený o tom, že návštěva byla konzultovaná s nemocnicí i s ošetřujícím lékařem. Také sdělil, že ho ochranná služba po příjezdu ÚVN vyzvedla u vstupu a zavedla ho až do Zemanova pokoje s intenzivní péčí. Proti tomu se ale policie ohradila. „Policie České republiky pana předsedu Poslanecké sněmovny k prezidentu republiky nedoprovázela. Pan předseda navštívil pana prezidenta v doprovodu hradního kancléře, který byl v té době již na místě,“ napsala policie na Twitteru.
Babiš v případě aktivace článku 66 může zastavit své trestní stíhání. Mečiar to udělal
Pokud by byl prezident Miloš Zeman zbaven svých pravomocí a ty by se rozdělily mezi premiéra a předsedu či předsedkyni Sněmovny, Andrej Babiš by mohl rozhodnout o zastavení svého vlastního trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. V minulosti se o to pokusil třeba slovenský premiér Vladimír Mečiar, a přestože to soud nakonec zrušil, získal tím odklad vyšetřování o více než deset let.
Vondráček následně uvádí, že policista ho vyzvedl u vchodu do pavilonu ÚVN a doprovodil na oddělení. Přímo na pokoj k Zemanovi ho přivedl kancléř Mynář.
Předseda Senátu Vystrčil se od kanceláře prezidenta nedočkal odpovědi ohledně zdravotního stavu prezidenta. Obrátil se proto se stejnou žádostí na ÚVN a na Zemanova lékaře Zavorala.
17. října: Vystrčil kritizoval prezidentskou kancelář
Vystrčil oznamuje, že má pochybnosti o tom, zda prezident ví, jak o něm a o jeho zdravotním stavu prezidentská kancelář informuje. Zeman by se podle něj takto nechoval, a kdyby měl vše pod kontrolou, chtěl by, aby byla veřejnost více informována.
18. října: Mynář kritizuje Vystrčila
Mynář na brífinku kritizuje Vystrčila. „Je to mediální hra, kterou vyvolal Vystrčil. Měla sloužit pouze jako vždy ke zviditelnění. Tolik pokrytectví, které předvádí předseda a někteří členové Senátu, jsem v životě nezažil. Vede to jen ke zbavení jeho (prezidentových, pozn. red.) pravomocí,“ uvedl Mynář.
K prezidentově zdravotnímu stavu se kancléř nevyjádřil. Mynář také řekl, že mu Zeman osobně minulý týden uložil připravit rozhodnutí o svolání zasedání Poslanecké sněmovny na 8. listopadu.
Stanjura se pustil do Mynáře: Chová se jako viceprezident, svou funkci nezvládá
Chová se, jako bychom žili v prezidentském systému a on byl viceprezident, pustil se ve středu na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura do hradního kancléře Vratislava Mynáře. Dodal, že Mynář podle něj dlouhodobě výkon své funkce nezvládá.
Vystrčil zveřejňuje zprávu, kterou dostal z ÚVN – Zeman podle ní nyní není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Vystrčil také uvedl, že dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu je podle nemocnice krajně nejistá. Možnost návratu k pracovním povinnostem v následujících týdnech je proto málo pravděpodobná.
Premiér Babiš označil informace z ÚVN za překvapivé. Je připraven jednat o dalším postupu s dalšími nejvyššími ústavními činiteli, Senátem i se zástupci nově se formující vládní koalice.
19. října: Babiš vyzval Mynáře k rezignaci
Policie oznamuje, že zahájí prošetřování. „S ohledem na nové informace, zveřejněné na tiskové konferenci Senátu ČR, zahájí Policie ČR prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Další informace nyní není možné sdělit, děkujeme za pochopení,“ uvedla policie.
S ohledem na nové informace, zveřejněné na tiskové konferenci @SenatCZ, zahájí Policie ČR prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Další informace nyní není možné sdělit, děkujeme za pochopení. #policiepp
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 19, 2021
Babiš vyzývá Mynáře k rezignaci. Pokud tak neučiní, je připraven ho odvolat po aktivaci ústavního článku 66 o rozdělení pravomocí hlavy státu. Mynář vzkazuje, že jediný, kdo ho může odvolat, je prezident Zeman.
Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?
Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.
Lídři parlamentních stran se shodují na tom, že obě parlamentní komory si ještě před případným rozhodnutím o převodu pravomocí prezidenta vyžádají další zprávu od ÚVN, zda Miloš Zeman nadále nemůže vykonávat povinnosti hlavy státu.
20. října: Babiš chce odložit předávání ocenění
Babiš spolupodepisuje seznam oceněných pro předávání státních vyznamenání, které bylo plánované na 28. října. Premiér také řekl, že by bylo vhodné předávání odložit, pokud není prezident Miloš Zeman ceremonie schopen.
„V nějaké podobě by se to mohlo zorganizovat v komorní podobě ve společenském sále. Pokud bych si měl vsadit, klasický ceremoniál ve Vladislavském sále se neodehraje – a já bych se dokonce vsadil, že se letos 28. října neodehraje žádný,“ řekl bývalý hradní protokolář Miroslav Sklenář.
21. října: Mynář zveřejňuje video
Kancléř Mynář vystupuje na dalším brífinku na Pražském hradě. Připouští, že zprávu od lékařů ÚVN, která hovoří o Zemanově neschopnosti vykonávat pracovní povinnosti, obdržel už 13. října, tedy den před prezidentovou schůzkou s Vondráčkem. Kancléř se ale zároveň hájil tím, že zprávu obdržel až v době, kdy už byla návštěva domluvená. Proč ji ale po zjištění nových skutečností nezrušil, během brífinku nezmínil.
Oznamuje také, že předávání státních vyznamenání bude z 28. října odloženo na pozdější termín, pokud prezident nerozhodne jinak. Mynář se také ohradil, že by on nebo někdo jiný manipuloval nebo falšoval podpis prezidenta.
22. října: Zemanův stav se mírně zlepšil
Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil, oznámila v pátek Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Sdělení zveřejnila s jeho svolením, uvedla na svém webu.
Ve čtvrtek měl hlavu státu navštívit exprezident Václav Klaus (80). Informoval o tom web Blesk.cz. Zašel tam po dohodě s vedením nemocnice. „Je to výraz loajality,“ řekl pak deníku o necelé hodince, kterou spolu strávili.
31. října: Lékařské konzilium Zemana se sejde v pátek
Lékařské konzilium, které posoudí zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana, se poprvé sejde v pátek 5. listopadu. Informoval o tom web Deník.cz. Podle končícího rektora Univerzity Karlovy a lékaře Tomáše Zimy, který je členem konzilia, je nejprve nutné prostudovat si lékařské zprávy a pak teprve jít za pacientem. Odborníci z konzilia by se podle něj měli vyjádřit k nemoci prezidenta a její prognóze.
Vznik multioborového lékařského konzilia inicioval ředitel ÚVN a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral. Podle serveru iDNES.cz by v devítičlenném týmu měli být odborníci na fyzioterapii, diagnostiku nebo léčbu nemocí v oblasti břicha či lékař z oboru psychiatrie. Server zmínil chirurga motolské nemocnice Pavla Pafka a fyzioterapeuta Pavla Koláře.
4. listopadu: Zeman míří na standardní lůžkové oddělení
Miloš Zeman byl ve čtvrtek 4. listopadu přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní lůžkové oddělení. Léčba, zejména komplexní nutriční podpora, vedla podle nemocnice ke zlepšení prezidentova klinického stavu.
„Zdravotní stav při příjmu do nemocnice nepochybně vyžadoval intenzivní péči. Léčba, a to zejména komplexní nutriční podpora, poskytnutá na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a ÚVN, vedla ke zlepšení prezidentova klinického stavu. Dnes, tj. ve čtvrtek 4. listopadu 2021, byl prezident republiky přeložen na standardní lůžko Rehabilitačního oddělení ÚVN,“ sdělila nemocnice.
5. listopadu: Jednání s Babišem a rozhovor
Se Zemanem telefonicky jednal premiér Babiš. Řekl, že demisi vlády prezidentovi písemně odevzdá po skončení ustavující schůze Sněmovny.
Následně prezident poskytl telefonický rozhovor rozhlasové stanici Frekvence 1. Mimo jiné řekl, že se cítí naprosto normálně. Zmínil, že se jmenováním předsedy ODS Fialy předsedou nového kabinetu nebude problém.
Šéf prezidentova konzilia Tomáš Zima odpoledne oznámil, že Zemanův zdravotní stav i nadále vyžaduje hospitalizaci a prezident se nemůže naplno věnovat práci. Určit prognózu vývoje zdravotního stavu je podle konzilia obtížné.
9. listopadu: Sestavení vlády a rozhodnutí Senátu
Miloš Zeman pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení nové vlády. Senátní ústavní komise se poté shodla, že Senát by neměl schvalovat převod pravomocí prezidenta, pokud se Zemanův zdravotní stav nezhorší a umožní mu plnit aspoň významné kompetence.
11. listopadu: Přijmutí demise i jmenování soudců
Prezident přijal demisi vlády premiéra Babiše, kabinet současně pověřil, aby vykonával funkci do jmenování nové vlády. Zeman také podepsal jmenovací dekrety 16 nových soudců.
15. až 16. listopadu: Přeložení na jiný pokoj
Zeman byl v ÚVN přeložen na lůžko dlouhodobé péče. Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy, ovšem nejdéle na 30 minut. V úterý 16. listopadu pak Zemana navštívila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
17. listopadu: Rozhovor s Fialou o ministrech
S prezidentem v nemocnici krátce jednal předseda ODS a budoucí premiér Fiala, který mu představil kandidáty na ministry. Zeman Fialu informoval, že by měl být jmenován do funkce předsedy vlády v pátek 26. listopadu na zámku v Lánech. Zeman již předtím natočil čtvrthodinový rozhovor pro televizi Nova, ve kterém mimo jiné řekl, že by měl být propuštěn během několika dnů.
18. listopadu: Zeman by měl zůstat v nemocnici
Šéf Zemanova konzilia Tomáš Zima řekl, že prezident by měl zůstat v péči ÚVN, aby nabral síly. Připustil, že Zeman by mohl nakrátko opustit nemocnici, aby jmenoval Fialu premiérem.
25. listopadu: Zemanova cesta do Lán a zpět do ÚVN kvůli covidu
V ÚVN strávil 46 nocí a zamířil v sanitním voze do Lán. Vojenská nemocnice uvedla, že i nadále doporučuje prezidentovi péči ve specializovaném zdravotnickém zařízení. V podvečerních hodinách Zemana převezla sanita z Lán zpět do ÚVN, prezident měl pozitivní test na koronavirus. Po dobu léčby prezident pozastavil pracovní program
26. listopadu: Debaty ohledně jmenování a izolace
Zemanův mluvčí uvedl, že prezident bude v sobotu propuštěn z nemocnice a v neděli v Lánech jmenuje Fialu premiérem. Podle ÚVN Zeman nemá příznaky onemocnění COVID-19 a byly mu bez komplikací podány protilátky. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že každý nakažený koronavirem musí zůstat 14 dnů v izolaci. 27. listopadu se Zeman vrátil do Lán.
28: listopadu: Zeman jmenoval Fialu premiérem, byl v „akvárku“
Miloš Zeman po 11. hodině dopoledne jmenoval na zámku v Lánech novým premiérem předsedu ODS Petra Fialu. Kvůli Zemanově nákaze covidem byli odděleni průhlednou stěnou. Všichni přítomní zároveň měli respirátor. Zeman začal v dalších dnech přijímat jednotlivé kandidáty na ministry, vždy ale maximálně dva denně.