Hrál Scheinherr roli v Dozimetru? Korupci zametal pod koberec, tvrdí bývalý člen rady DPP

Hrál Scheinherr roli v Dozimetru?

Radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) se snažil problémy a korupční rizika zametat pod koberec, tvrdí bývalý člen dozorčí rady dopravního podniku Michal Štěpán (Piráti). Informaci přinesl web Info.cz. Scheinherr ale tvrdí, že se naopak snažil pomoci policii korupci rozkrývat.

Radní pro dopravu Scheinherr (Praha sobě) v souvislosti s pražskou korupční kauzou Dozimetr vystupuje jako ten, který korupci odhalil a pomáhal s vyšetřováním. Podle bývalého člena dozorčí rady DPP Michala Štěpána (Piráti) je ale všechno jinak.

„Petr Hlubuček (bývalý náměstek primátora a člen hnutí STAN, který je v kauze obviněný, pozn. red.) byl jedním z patnácti členů dozorčí rady a spolu s Adamem Scheinherrem jedním z osmi lidí, kteří tam vytvořili korupční prostředí. Matěj Augustín, Luděk Šteffel, Dalibor Kučera a Martin Vejsada byli manažeři, kteří činnost DPP přímo ovlivňovali. Adam Scheinherr se s Petrem Witowskim snažili paralyzovat jakoukoliv kontrolu a bránit šetření problémů DPP,“ tvrdí v rozhovoru pro Info.cz Štěpán s tím, že se Scheinherr choval „úplně obráceně než člověk, který by chtěl něco odhalovat“.

„On se naopak snažil problémy a korupční rizika zametat pod koberec. Spolu s Witowskim bránili tomu, aby členové dozorčí rady, kromě samotného radního Scheinherra a Petra Hlubučka, dostávali materiály včetně příloh zápisů z představenstva. Petr Witowski rovněž zakazoval pracovníkům DPP komunikovat se členy dozorčí rady, opět s výjimkou Adama Scheinherra a Petra Hlubučka, a pan Scheinherr nutil všechny podepisovat doložky mlčenlivosti,“ pokračoval bývalý člen dozorčí rady DPP.

Mluvčí Praha sobě: Jsou to úplné nesmysly

Píše se ale o tom, že kauzu kolem dopravního podniku policisté vyšetřovali i díky trestnímu oznámení podanému před dvěma lety právě Scheinherrem. „To nemohu úplně vyloučit. Ostatně jsou známy i případy hasičů, kteří založili požár, aby se následně proslavili při hašení,“ uvedl v rozhovoru Štěpán.

Mluvčí Praha sobě Cecílie Antůšková ale jeho tvrzení popírá. „To, co říká pan Štěpán, jsou úplné nesmysly, jeho pamflet není nic nového,“ bránila pro CNN Prima NEWS člena hnutí.

Zároveň zmiňuje i autora rozhovoru na Infu Jana Paličku. „Je neuvěřitelné, že pár dnů před volbami tuto věc vytahuje novinář, který kandiduje za TOP 09,“ podotkla (Palička kandiduje jako bezpartijní na kandidátce TOP 09 v obci Jevany, která leží v blízkosti Prahy, pozn. red.).

„Když je nyní pan Štěpán tak chytrý, mohl jít na policii. Podobně jako paní Marvanová má ale jen spoustu řečí. Jediný, kdo šel na policii, a díky tomu policie mohla začít celou chobotnici rozkrývat, byl právě Adam Scheinherr,“ zdůraznila Antůšková.

Pražská kauza Dozimetr silně zahýbala i s celostátní politikou. Bylo kvůli ní zatčeno 13 lidí, mezi nimi i exnáměstek pražského primátora Petr Hlubuček nebo podnikatel Michal Redl. Kvůli kontaktům s ním rezignoval například i ministr školství Petr Gazdík (STAN). Kvůli známosti s jedním z obviněných nedávno rezignovala na svůj post i tehdejší místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). I když Piráti tvrdí, že jsou jediní, kteří s kauzou nemají nic společného, někteří kritici upozorňují, že celá korupce probíhala, aniž by si jí všiml primátor Zdeněk Hřib z jejich strany.

Tagy: