reklama

Hřbitov poničený tornádem přivádí místní k slzám. Nakonec ho nemusí opravit z vlastního

V obcích zasažených tornádem se dlouho mluví o opravě zničených hřbitovů. Doposud to vypadalo, že si rozbité náhrobky lidé opraví na vlastní náklady. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ale v pátek představila nový dotační titul, v němž se počítá také s opravou hrobových míst. Rovných 420 milionů by mělo vesnicím pomoci zrekonstruovat i další majetek.

reklama

Dvaaosmdesátiletý Jan Král z Moravské Nové Vsi přišel na hřbitov, aby zavzpomínal na své nejbližší.  Pomníky na obou hrobech jeho blízkých jsou ale po tornádu totálně zdevastované.

Dvaaosmdesátiletý Jan Král z Moravské Nové Vsi přišel na hřbitov, aby zavzpomínal na své nejbližší. Pomníky na obou hrobech jeho blízkých jsou ale po tornádu totálně zdevastované.

„Začaly létat sáčky, byl rachot a sjela křidlice ze střechy, člověka to mrzelo. Ale tady na náměstí, to je hrůza. Člověk to musí brát tak, jak to je,“ popsal obyvatel obce zasažené tornádem.

K opravě se zatím neodhodlal. Jeho rodina má teď jiné starosti. „Zatím jsme o tom nepřemýšleli, protože opravovali baráky. Důležité je, že jsme to přežili,“ podotkl.

Naopak často chodí na hřbitov Luďka Pospíšilová. Náhrobek její rodiny příliš poškozen nebyl, přesto jí pohled na zničené místo posledního odpočinku vhání slzy do očí. „Když jsem sem došla, tak jsem plakala a plakala, je to prostě hrozné,“ posteskla si.

Dotace i na opravu náhrobků

Proto byl v pátek představen nový dotační program, který má obcím pomoci s opravou jejich majetku. Lidem by měl pomoci s náklady kvůli zničeným hrobům. Ministerstvo pro místní rozvoj vyčlenilo dohromady 420 milionů korun. Vyplácet už by se mělo ve druhé polovině září.

„Protože si ti lidé pronajímají hrobní místo od obce, je to obecní majetek. Takže faktury, které budou mít, se započítají do nákladu té obce,“ vysvětlila ministryně Dostálová.

„Je to problém, kolikrát za ty pomníky dali velké částky a dneska by měli kupovat druhé. Byl by to pro ně velký výdaj, tak jsem rád, že se podařilo tu cestu najít,“ uvedl starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut (TOP 09).

Na opravu náhrobku se bude čekat několik měsíců. Lidé proto musí objednávat i slovenské firmy. „Je tu dost kameníků, ale nestíhá se to, protože mají všichni hodně práce,“ potvrdil kameník Václav Nikolas. Kdy budou hřbitovy kompletně obnovené, si tak v zasažené oblasti si nikdo netroufá odhadovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama