hroby

Výpis příspěvků ke štítku „hroby“

Hroby v Izjumu odhalují kruté praktiky okupantů. V mučírnách obětem uřezávali i genitálie

23. září 2022 23:41

Masové hroby v okolí osvobozeného Izjumu připomínaly situaci v Buči. Na provizorních pohřebištích se nalezlo 440 obětí, a to jak z řad civilistů, tak i ukrajinských vojáků. S postupem vyšetřování však Ukrajinci odhalují otřesné praktiky ruských okupantů. Mnohá těla nesou známky mučení, některým obětem Rusové uřezali i genitálie.

Na hřbitově jsou rozházeny kosti sudetských Němců, neúcta odporuje česko-německé smlouvě

11. června 2022 05:11

Zanedbané hroby sudetských Němců v pohraničí jsou namísto obnovy často likvidovány. „Kus lebky, obratel a další kosti, takovou neúctu k mrtvým nechápu,“ ukazuje lidské ostatky zakladatel iniciativy Zachraňme Chomýž Martin Chalupa. Kosti se povalují na německém hřbitově v Krnově-Chomýži, kde radnice v minulých týdnech prováděla úkony zřejmě v rozporu se směrnicemi Úřadu vlády ČR i česko-německé smlouvy. Krnovská radnice již v roce 2020 oznámila záměr pohřebiště zlikvidovat.

Hledání hrobů v okolí Kyjeva je náročné. Řadu lidí střelili do týla, popisuje reportér

14. dubna 2022 14:42

V Kyjevské oblasti pracují vyšetřovací týmy, které shromažďují důkazy o ruských válečných zločinech. Reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr měl možnost experty pozorovat přímo při práci. „Jejich práce je velmi náročná. Pokud najdou hroby, těla se odváží k forenzním lékařům, kde se zkoumají příčiny smrti. Víme, že někteří lidé byli střeleni do týla,“ informoval z místa Kaizr.

Hrůzná svědectví z osvobozené Buči: Rusové popravovali muže i děti. Ulice jsou poseté těly

3. dubna 2022 17:51

Prvotní nadšení z osvobození Buči vystřídal šok a ledová zuřivost. Po stažení ruských jednotek z města na předměstí Kyjeva se ukrajinským silám a celému světu naskytl pohled na zdevastované domovy, ohořelé vraky aut a nespočet zavražděných civilistů. Oběti mají mnohdy svázané ruce, podle svědků měli být mnozí mučeni či znásilněni. Kreml však míní, že fotografie jsou podvrh a cílená provokace Ukrajiny.

Účet za první světový masakr: 300 tisíc padlých našinců a hroby zajatců v celém Česku

11. listopadu 2021 17:25

Takový masakr, jenž skončil 11. listopadu 1918, Češi od té doby nepoznali. Na bojištích prvé světové války padlo až 300 tisíc mužů z českých zemí, a proto i v nejmenší vesnici stojí pomník padlým za císaře pána. A zatímco Češi umírali v Srbsku, na Haliči, v Rusku, Itálii a jinde, v Čechách i na Moravě našly hrob tisíce zajatců. Reportér CNN se za zajatci prvé světové války vydal na hřbitov v Ostravě-Vítkovicích.

Ničení německých hřbitovů v Sudetech aneb Jak radnice organizují barbarství

13. září 2021 06:55

Vyvrátit i s kořeny, tak se samosprávy některých obcí v pohraničí pořád dívají na vyhnané německé obyvatele. A likvidují jejich hroby, což mimo jiné zapovídá i směrnice Úřadu vlády ČR. „Vzít buldozer a ničit, to je barbarství,“ říká Jindřich Machala ze spolku Lubavia, který rovy Němců naopak zachraňuje. Loni bylo zničeno třeba německé pohřebiště ve Starých Křečanech na Děčínsku, nyní hrozí zánik hřbitova v Chomýži na okraji Krnova.

Hřbitov poničený tornádem přivádí místní k slzám. Nakonec ho nemusí opravit z vlastního

13. srpna 2021 17:22

V obcích zasažených tornádem se dlouho mluví o opravě zničených hřbitovů. Doposud to vypadalo, že si rozbité náhrobky lidé opraví na vlastní náklady. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ale v pátek představila nový dotační titul, v němž se počítá také s opravou hrobových míst. Rovných 420 milionů by mělo vesnicím pomoci zrekonstruovat i další majetek.

Tornádo zničilo i vzpomínky na blízké. Hroby ale pozůstalí nejspíš musí opravit ze svého

26. července 2021 08:43

Škody, které způsobilo tornádo na jihu Moravy, nejsou jen materiální. Lidé z postižených oblastí přišli i o vzpomínky na blízké. Opravit je třeba stovky hrobů, podle odhadů se pak škody budou pohybovat v řádech desítek milionů korun. Opravy ale budou lidé pravděpodobně muset zaplatit ze svého. Upozornil na to web iROZHLAS.cz.