Msta za Palestinu: Židovský pár v Benátkách bil dav, lidé na dvojici z USA poslali i psa

Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst

  • V Benátkách došlo k útoku na židovský pár.

  • Byli zadrženi muži severoafrického původu. Jaký byl jejich osud?

  • Antisemitský incident se odehrál i poblíž Milána. Co se stalo otci a synovi?

Více

Židovský pár v ortodoxním náboženském oblečení byl během noci na pondělí obklíčen desítkou mužů při procházce rušnou ulicí Strada Nova v srdci Benátek. Když se Američan s izraelskou manželkou pokusili o útěk, agresoři se za nimi vydali a skandovali heslo „Svobodná Palestina“. Jeden ze členů skupiny měl na dvojici vypustit rotvajlera, další muže fyzicky napadl. Incident byl následně zastaven vojenskými policisty, kteří útok zpozorovali. Mezi zadrženými byli zjištěni dva ilegální migranti, kteří nyní čekají na deportaci. O činu informovala italská zpravodajská agentura AGI a o incidentu napsal také deník The Telegraph.

Kvůli útoku byli zadrženi tři muži severoafrického původu. Dva z nich pobývali v zemi ilegálně a dostali příkaz k vyhoštění, uvádí portál agentury AGI.

ČTĚTE TAKÉ: Migranty lákají do Prahy levné letenky. Policejní kontroly na letišti se dotýkají i turistů

Jedenatřicetiletý Tunisan, který muže udeřil, byl obviněn z napadení a byl mu zakázán vstup na území Benátek. Zbylí dva útočníci byli přemístěni do detenčního centra, kde čekají na deportaci, píše web deníku The Telegraph.

Podle listu Il Gazzettino se vypuštěný rotvajler zakousl do telefonu v mužově kapse, uvádí web The Times of Israel. Při útoku byla na židovský pár rovněž hozena skleněná lahev, jejíž střepy poranily kotník ženy.

Tamní starosta čin nekompromisně odsoudil. „Důrazně odsuzuji útok v Benátkách! Benátky jsou a nadále musí být otevřeným, přívětivým a bezpečným městem, kde je vzájemný respekt základem občanského soužití. Útok na dva židovské občany USA je závažným a nepřijatelným činem, který co nejostřeji odsuzuji,“ napsal na síť X Luigi Brugnaro.

„Naše město se pyšní tisíciletou historií setkávání a soužití mezi různými náboženstvími a kulturami. Toto dědictví dialogu a tolerance nelze podkopat násilnými činy. Důrazně odmítáme jakékoli obnovení antisemitismu a islamofobie,“ pokračoval.

Kvůli konfliktu v Gaze se po celé Evropě objevuje stále více antisemitských útoků. Poblíž Milána byl v červenci napaden židovský otec, který se šestiletým synem navštívil kavárnu. Oba měli nasazenou jarmulku.

Nejprve jedna z pokladních začala vyvolávat heslo „Svobodná Palestina“, načež se přidali i další zákazníci s výkřiky jako „Vrazi“.

Otec si celý incident natočil, po návratu z toalety na něj však čekala skupina zhruba patnácti až dvaceti lidí, která se jej snažila donutit video smazat. Když odmítl, útočníci jej povalili na zem a otec na zemi schytal několik ran. Policie na místo dorazila po deseti minutách.

„Můj syn sloužil jako překladatel. Slyšel jsem policistu říct jméno ‚Netanjahu‘, ale byl jsem v šoku. Později mi vysvětlil, že mluvili o tom, jak by premiér Benjamin Netanjahu měl zastavit bombardování. Ale nejsem Izraelec, jsem Francouz,“ popsal muž událost pro web The Times of Israel.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Brutální bitka. Romové se v Nitře porvali s Ukrajinci, svědci líčí chaos a bizarní útoky