reklama

Huawei spojuje síly s Czechitas: podpoří letní vzdělávací kempy a chce přivést do IT více žen

Technologická společnost Huawei rozšiřuje okruh svých vzdělávacích aktivit v Česku. Prostřednictvím partnerství s neziskovou organizací Czechitas, která již sedmým rokem pomáhá zprostředkovat výuku digitálních dovedností především ženám a mladým lidem, finančně podpoří prázdninové kurzy IT pro studentky středních škol.

reklama

Vzdělávací program Letní škola IT je určena všem středoškolačkám se zájmem o digitální technologie. Týdenní školení provede studentky základy tvorby webu a programování, ale i úvodem do grafiky či robotiky. Jeho cílem je představit účastnicím kurzu příležitosti v oblasti IT a ukázat na jejich další studijní a profesní možnosti, které se dívkám nabízí po dokončení středoškolského studia. Celý program je zakončen hackatonem, kde studentky uplatní své nově nabyté dovednosti, a slavnostním gala večerem, během kterého prezentují své projekty. V letošním roce se Letní škola IT uskuteční ve čtyřech českých městech, společnost Huawei podpoří studentky v Praze a Ostravě.

„Nejcitlivější období pro dívky, kdy ztrácejí zájem o technologie a matematicko-vědní obory, je v průběhu vzdělávání na střední škole. Právě proto pro ně pořádáme Letní školu IT, kde si mohou vyzkoušet nanečisto, jaké to je studovat IT na vysoké škole. Díky naší dlouhodobé aktivitě a popularizaci se počet dívek na vysokých školách se zaměřením na IT pomalu zvyšuje,“ uvádí Věra Janičinová, šéfka partnerských spoluprací z Czechitas.

Šanci rozvíjet své digitální dovednosti získají díky projektu společenské odpovědnosti Huawei i vybrané dívky z dětských domovů, kterým se vlivem nepříznivých okolností nedostává mnoho možností k mimoškolnímu vzdělávání. „Už třetím rokem se v rámci projektu ‚1000 Dreams‘ zaměřujeme na pomoc dětem z dětských domovů, v nemocnicích či spolupráci s menšími neziskovými organizacemi. V letošním roce jsme se rozhodli, že vedle hraček a knížek chceme darovat především vzdělání, které je jednou z nejdůležitějších lidských hodnot a nabízí řadu příležitostí zejména těm, k nimž osud z nějakého důvodu nebyl zrovna příznivý,“ uvádí Dina Mašínová, vedoucí projektů společenské odpovědnosti ve společnosti Huawei. „Moc nás těší, že i v Čechách máme tu šanci pomoci zvyšovat digitální gramotnost a odolnost mladých lidí, a že zde vidíme také mezi dívkami spoustu nadaných a zapálených talentů.“

Týdenní kurzy programu Letní škola IT jsou organizovány již pátým rokem a jsou určeny pro zájemce bez předchozích zkušeností v oboru. Každého kurzu se obvykle zúčastní zhruba 30 – 35 studentek středních škol. Program u počítače je prokládán aktivitami, jako jsou jóga či běh, a kurz tak demonstruje i důležitost rovnováhy mezi digitálním životem a pohybem.

Tagy:
Huawei Czechitas.cz
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama