
Expert: Umělá inteligence byla původně „levičácká“. Jak AI jednala pod výhrůžkami?
Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí mladé české premianty do zahraničí. Loňská vlna přijímacích zkoušek ukázala, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, který nakonec spokojeně studuje v Mnichově. Co by doporučila všem rodičům? Nehroutit se z probíhajících přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice, kde je o talentované děti vždy zájem.
V pátek odstartovala první kola přijímacích zkoušek na střední školy. V úvodní vlně se před záznamovými archy ocitli mladí uchazeči o čtyřleté studijní obory. S jakými zapeklitými úlohami se museli poprat v testech z matematiky a českého jazyka? Redakce CNN Prima NEWS vybrala několik příkladů z letošních zadání, ve kterých si můžete prověřit své vědomosti. Kompletní verze testů jsou k nahlédnutí na webu To dáš.cz.
Již v pátek odstartují první kola přijímacích zkoušek na střední školy. Jako první přijdou na řadu čtyřleté obory, příští týden na ně navážou šestileté a osmileté. O místa v lavicích bude bojovat téměř 160 tisíc dětí, kapacity jsou ale omezené a velká města budou opět čelit nemalému náporu. Jaké termíny si hlídat, kdy přijdou výsledky z prvního kola a o které obory je největší zájem? Podívejte se na rozcestník k přijímacím zkouškám, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
Již 11. dubna usednou desítky tisíc žáků devátých tříd do lavic s myšlenkou na budoucnost – čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Vedle obav z testových otázek mohou dětem situaci zhoršovat i sami rodiče, například přehnanými obavami nebo očekáváním. Významný vliv na úspěch má pak i schopnost dítěte zvládnout stres. Jak se na velký den ideálně připravit? Na to odpovídají psychologové.
Povinná školní docházka na osm let na základní škole, ovšem s navazujícími dvěma lety na střední? S návrhem velké reformy školství přišla poslankyně Renáta Zajíčková (ODS), která nyní k tomuto tématu iniciovala kulatý stůl se zřizovateli škol a odborníky na vzdělávání. Zákonodárkyně si od změny slibuje plynulejší přechod mezi vzdělávacími etapami. Kritici však namítají, že změny by byly implementovány ve špatné chvíli.
Pokud se nic nezmění, čeká české školství v příštích letech vážná personální krize, vyplývá z analýzy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy (PedF UK). Co přesně by se mělo změnit, na to se redakce CNN Prima NEWS zeptala učitelů i politiků napříč politickým spektrem. Shodli se, že klíčem k řešení dlouhodobého nedostatku učitelů je zvyšování „mizerných“ platů. Upozornili však i na další problémy, kvůli kterým učitelé hojně opouštějí české školství.
Kam se děti hlásí nejčastěji, pokud ne na gymnázia a další maturitní obory? Největší nápor se čeká u automechaniků, špatně si nicméně nevedou ani učiliště zaměřená na služby v restauračním byznysu či kadeřnictví. Vyplývá to z dat, která zveřejnilo ministerstvo školství a Cermat na základě podaných přihlášek na střední školy. Ve srovnání s loňským rokem došlo k mírnému nárůstu zájmu o studium zakončené výučním listem. Podívejte se na přehledný pořadník, na které nematuritní obory se uchazeči hlásili nejčastěji a které profese u nich naopak propadly.
Policejní manévry se v úterý dopoledne odehrávaly na SOŠ Charbulova v Brně. Policisté dostali hlášení, že se po budově školy pohybuje neznámý muž. Nakonec zjistili, že se jedná o mladíka, který přišel za svou přítelkyní, informovala policie na svém X.
O víkendu zemřela po dlouhé nemoci oblíbená slovenská učitelka Brigita Porvazníková. V Michalovcích na ni vzpomínají nejen na Gymnáziu Pavla Horova, ale i v tamní televizi TV Mistral, kde roky působila jako moderátorka. O jejím úmrtí informovalo gymnázium na sociální síti.
Zhruba 159 tisíc dětí letos podalo přihlášku na střední školu, přičemž tradičně je největší zájem o gymnázia. Deváťáci však zároveň ve velkém doufají v úspěšné složení přijímacích zkoušek na maturitní obory, ale také na střední odborná učiliště s výučním listem. Kde je však o jednotlivé čtyřleté obory na základě krajů největší zájem? Podívejte se na přehlednou mapu, která odhaluje následující „boj“ školáků o vysněná zaměření.
Jednoznačná dominance gymnázií, ale také zvýšený zájem o podnikání. Cermat s ministerstvem školství zveřejnil statistiky po uzavření přihlašování na střední školy. Z prezentovaných dat je zřejmé, že největší nápor ve čtyřletých maturitních oborech stále připadá na gymnázia. Přihlášky mířily ve velkém ovšem i na obchodní akademie či zdravotnické specializace. Podívejte se na přehled nejpopulárnějších oborů, kde panuje největší konkurence.
O lavice na středních školách zabojuje 159 tisíc uchazečů. O maturitní obory je stále masivní zájem, uvedl Cermat na tiskové konferenci k přijímacímu řízení na střední školy. Během termínu podání, který skončil 20. února, zaznamenal systém největší nápor dva dny před koncem, na kontě má i jeden výpadek. Elektronicky poslalo přihlášku 84 procent dětí, uvedli zástupci Cermatu a ministerstva školství.