CNN Prima News střední škola

střední škola

Výpis příspěvků ke štítku „střední škola“

EXKLUZIVNĚ: Obří průšvih. Pražské školy a školky nebudou mít místa pro desetitisíce dětí

Praha se řítí do kolosálního průšvihu. V roce 2050 bude chybět téměř 19 tisíc míst na základních školách a přes 12 tisíc ve školkách, pokud nedojde co nejrychleji k výstavbě nových budov. Poukazuje na to rozsáhlá prognóza, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) a který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Podle autorů analýzy navíc jde o „optimistická čísla“ – rejstřík škol totiž obsahuje data, která v případě některých vzdělávacích institucí nebyla aktualizována celá desetiletí. „Skutečná situace tak může být mnohem horší, než co jsme vypočítali,“ sdělili redakci.

Skončily prázdniny, začíná nový školní rok. Nejen studenty čeká celá řada změn

Na základních a středních školách v pondělí začíná nový školní rok. Po dvouměsíčních letních prázdninách usedne do lavic přes milion žáků základních škol a téměř půl milionu studentů středních škol. Na některých školách přivítají děti vedle učitelů jako každý rok i politici. České školství čeká řada změn – některé už v tomto školním roce, jiné se projeví až v dalších letech. Maturanti se chystají na státní zkoušky, k podzimnímu termínu se přihlásilo 9 100 lidí.

Otec říkal, že jsem debil, ať jdu makat rukama. Kde jsou děti, kterým nevyšla vysněná škola?

Ne každý se dočkal ideálního začátku školního roku na svém vysněném gymnáziu. Kvůli obřímu náporu zájemců, nedostatečným kapacitám i neohebnému přijímacímu systému nejedno dítě – premianty nevyjímaje – muselo studium na preferované škole zkrátka oželet. Místo odpočinku během prázdnin se mnozí stresovali, zda v září vůbec usednou do lavic. Občas situaci nepomohli ani samotní rodiče. „Otec počítal s tím, že se dostanu na vybraný gympl, takže byl z výsledku docela naštvaný. Říkal mi, že jsem debil, ať jdu radši makat rukama,“ podělil se o svou zkušenost čerstvý středoškolák František.

Sledujte speciál Zpátky do školy: Co vše se od září změní? Odpoví politici i experti

V pondělí 4. září zasedne do lavic přes milion žáků základních a středních škol v Česku. Co vše se v novém školním roce změní, co zdražuje, proč míst ve vzdělávacích institucích není dostatek a kde chybí učitelé? Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS nazvaném Zpátky do školy ve velké debatě odpoví politici i odborníci. Speciál sledujte živě v pátek od 13:30 nebo v tomto článku.

Česko si chytré děti nezaslouží, pošleme je jinam. Lopaty ať do toho nekecají, vzkazují rodiče

Rodičům nadaných dětí dochází trpělivost. Zatímco se politická elita navzájem obviňuje, kdo může za nedostatečné kapacity pražských středních škol – nebo naopak tvrdí, že nikde není problém – v některých rodinách se už hlasitě uvažuje o tom, že své nepřijaté ratolesti pošlou na mimopražskou školu. Nebo rovnou do zahraničí, pokud na to budou peníze, svěřili se rodiče na dotaz redakce CNN Prima NEWS. Na konto internetových diskutérů, kteří nevybíravě komentovali jejich potomky, uvedli, že „lopaty nemají co kecat do budoucnosti cizích dětí“.

Bek: Chystám se zavést nové typy vysokých škol. Také ty střední se výrazně promění

Delší povinná docházka by se mohla týkat již dětí, které nastoupí na základní školu v roce 2026, střední školy mají být více všeobecné a naopak odborné znalosti by studenti mohli získat na nově vzniklých polytechnikách. Čerstvý ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovořil o svých plánech na reformování českého vzdělávacího systému.