reklama

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

„Až do pondělního dopoledne se při poklesu teploty pod nula stupňů Celsia bude tvořit náledí a zmrazky, zejména z tajícího sněhu,“ uvedl ČHMÚ. Výstraha se netýká Karlovarského a Ústeckého kraje, většiny Plzeňského kraje a západní části Středočeského a Libereckého kraje.

Do dnešních 20:00 platí také výstraha před sněhem pro oblast od Šumavy přes Vysočinu po Krkonoše a Jeseníky. „Sněžení od jihozápadu ubývá,“ uvedli odpoledne meteorologové. Do večera podle nich napadne až deset centimetrů, na horách kolem 15 centimetrů sněhu.

Silné sněžení v neděli způsobilo kalamitu v části Jihomoravského kraje, autobusové linky měly potíže na Blanensku a Znojemsku, problémy měly také vlaky. Autobusové linky měly potíže na Blanensku a Znojemsku, zpožďovaly se a do některých obcí nezajížděly. Během dopoledne začaly mít problémy také vlaky, kvůli počasí se na krátkou dobu zastavil provoz ve stanici Brno – Královo Pole.

Také Olomoucký kraj se od nedělního odpoledne potýká s problémy v dopravě. V nižších polohách jsou hlavní silniční tahy po chemickém posypu převážně holé a mokré. Ve vyšších polohách silnice pokrývá rozbředlý či ujetý sníh. „Vyjíždíme k dopravním nehodám a popadaným stromům, které se pod tíhou mokrého sněhu lámou a zasahují do komunikací či profilu tratě. Dnes máme na kontě 18 zásahů, při nichž jsme stromy odstranili,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

V Moravskoslezském kraji se situace začala zhoršovat během odpoledne, kdy začalo sněžit. Hlavně na Opavsku a Bruntálsku. Ve vyšších polohách může řidiče překvapit ujetá vrstva zledovatělého sněhu. Na Opavsku se tvoří mrznoucí mlhy a silnice mohou klouzat. Na několika místech hasiči řešili uvízlé kamiony. Na Novojičínsku na silnici 2. třídy uvízl autobus.

V Kraji Vysočina od rána sněžilo, vozovky jsou mokré nebo se slabou vrstvou sněhu. Největší problémy se objevily na Žďársku a Havlíčkobrodsku. „Na dálnici D1 měli řidiči problémy na nájezdech, kde se mokrý sníh ujíždí a klouzalo jim to,“ řekla policejní mluvčí Dana Čírtková. Kluzkou vozovku hlásili řidiči během dne také na silnici 602 ve Stránecké Zhoři a Velkém Meziříčí nebo na silnici 38 u obce Štoky.

Policie na jihu Čech eviduje kvůli počasí asi dvě desítky nehod včetně dvou s účastí sypačů. Jen s opatrností jsou sjízdné zejména horské silnice v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

reklama

Domácí zpravodajství

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama