reklama

Hyperkorektnost v USA: Z černocha se stal Černoch, běloch zůstává bělochem

Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia.cz

Některá přední americká média jako deníky USA Today či The Los Angeles Times začaly psát slovo ČERNOCH s velkým písmenem Č. Na druhou stranu BĚLOCHOVI stále zůstává malé b. Vydavatelé argumentují, že reagují na žádosti čtenářů i vlastních zaměstnanců.

reklama

V USA i v mnoha dalších zemích celého světa pokračují protesty proti rasové brutalitě. Mísí se pak spolu na jedné straně pokojné demonstrace a na straně druhé násilné projevy, ať už jde o zapalování aut, rabování obchodů, strhávání historických soch či útoky na policisty.

K tématu

Americká média jako USA Today, The Los Angeles Times, NBC News nebo BuzzFeed tak v rámci „korektnosti“ začala psát slovo ČERNOCH s velkým Č. Výraz BĚLOCH zůstává s malým b.

Vydavatelé argumentují tím, že změnu provedli na přání mnoha čtenářů i zaměstnanců. Velké Č má afroamerické komunitě zprostředkovat stejnou důležitost jako jakékoliv jiné.

Profesorka žurnalistiky na Temple University Lori Tharpsová změnu vysvětluje tak, že černá s velkým písmenem označuje lid africké diaspory, zatímco malá černá je prostě barva. Potom se nabízí otázka, proč se BĚLOCH píše stále s malým b. I když někteří vydavatelé nad velkým B uvažují, zatím se tak nikde nestalo.

Úryvek ze článku USA Today
Úryvek ze článku USA Today

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama