Napětí ve Spojených státech roste: Policisté rezignují, protesty pokračují

Policie USA

Policejní sbory ve Spojených státech postihuje vlna rezignací. Strážníci odcházejí po kritice použití síly proti demonstrantům a podezřelým osobám. Někteří policisté naopak končí kvůli politizaci a omezování jejich práce.

Policii v Minneapolis opustilo od května nejméně sedm strážníků. Výpovědi dali poté, co po zásahu jejich kolegy zemřel Afroameričan George Floyd. Více než pět dalších policistů se chystá dát výpověď také. I v jiných amerických městech strážníci opouští zásahové jednotky nebo od policie odcházejí úplně.

V Buffalu odvolali dva strážníky, kteří srazili protestujícího seniora. Ze zásahové jednotky odešlo 57 členů. Strážníci na Floridě potvrdili deset rezignací. Tamní policejní šéf i úředníci poklekli s demonstranty proti policejní brutalitě. Floridští strážníci si totiž stěžují i na minimální vybavení a výcvik. A také na zpolitizování jejich práce. V Atlantě zatkli šest policistů za nepřiměřené použití síly proti demonstrantům.

Vince Champion z Mezinárodního bratrstva policistů současný stav okomentoval: „Myslím, že v Atlantě vidíme politické hrátky. Ustupujeme ve snaze udobřit si účastníky nepokojů. Pokud policistu obviní bez řádného procesu, tak začnou odcházet starší strážníci, kteří mají důchodový věk. A obecně si policisté začnou hledat jinou práci.“ Bývalý policejní šéf Charles Ramsey uvedl: „Rozumím fungování policejního oddělení, emocím a dalším věcem, ale strážníci mají vykonávat svou práci. Naše země je v krizi, což není chvíle pro odchod. Takže nemám moc pochopení pro hromadné rezignace.“

V Atlantě pokračují protesty

Proti policejní brutalitě už se ve Spojených státech nepřetržitě demonstruje skoro tři týdny. Největší protestní hnutí v USA za poslední desítky let spustilo zabití Floyda, kterému 25. května při zatýkání v Minneapolisu více než osm minut klečel na krku bělošský policista Derek Chauvin. Ten nyní čelí obvinění z vraždy. Demonstranti u sídla guvernéra státu Georgia žádali spravedlnost i pro dalšího muže, Raysharda Brookse, kterého v Atlantě v pátek večer zastřelil bělošský policista. Starostka tohoto města Keisha Lanceová Bottomsová hovořila o potřebě přezkoumat praktiky místní policie, zatímco Brooksovi blízcí volali po systémových změnách.

Incident také přiměl k rezignaci šéfku atlantské policie Eriku Shieldsovou. Starostka Bottomsová avizovala, že vydá sérii nařízení ve snaze urychlit audit místní policie. Při zasedání městské rady hovořila o „všeobecné potřebě“ prověřit výcvik místních policistů i to, jakým způsobem strážci zákona sílu používají.

„Neexistuje žádná spravedlnost, po které bych mohla být spokojená s tím, co se stalo,“ uvedla předtím na tiskové konferenci vdova po Brooksovi Tomika Millerová. V rozhovoru s televizí CNN později řekla, že není naštvaná na policisty za to, jak jednali s jejím manželem. „S tím si poradí Bůh,“ prohlásila.

Tagy: