![Smutek v rodině hudebníka Pavla Zajíčka. Náhle zemřela jeho dcera, bylo jí pouhých 33 let](https://cdn.administrace.tv/2024/03/05/mini_169/eeeb20394b95da5b2277d2c17062db11.jpg)
Smutek v rodině hudebníka Pavla Zajíčka. Náhle zemřela jeho dcera, bylo jí pouhých 33 let
Když na konci července turecký parlament schválil kontroverzní návrh zákona, jehož cílem bylo eliminovat populaci toulavých psů v zemi, kritici ho nazývali „zákonem o masovém zabíjení“ a vyjádřili obavy, že povede k rozsáhlé likvidaci zvířat. Prezident země Recep Tayyip Erdogan jejich kritiku označil za „provokaci a kampaň založenou na lžích a překrucování“. Nejnovější snímky zveřejněné agenturou We Animals Media však ukazují, že oponenti nového zákona nebyli daleko od pravdy – jen pár dní po jeho přijetí byl nedaleko Ankary nalezen první masový hrob psů.
Násilné nepokoje, které se nyní odehrávají ve Velké Británii, nepatří do žádné civilizované společnosti, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS historik a odborník na dějiny 20. století Martin Kovář. Podle politologa Matěje Trávníčka však nelze chybu hledat pouze u protestujících, ale také v nedostatečné empatii ze strany vlády, která se nesnaží pochopit jejich frustraci.
Britská policie v noci na úterý čelila útokům v Belfastu, Darlingtonu a Plymouthu, uvedl zpravodajský server BBC News. Od začátku nepokojů před týdnem bylo zatčeno přes 370 lidí a počet zřejmě dále stoupne. Od příštího týdne bude mít ostrovní země k dispozici přes 500 nových míst ve věznicích. Využije je právě i pro zatčené při nynějších nepokojích.
Při pondělních demonstracích v Bangladéši, které vedly k rezignaci premiérky šajch Hasíny Vadžídové, zahynulo podle nové bilance nejméně 109 lidí a stovky dalších utrpěly zranění. Informovaly o tom v úterý agentury AFP a AP s odvoláním na policejní a nemocniční zdroje.
„Zúčtujeme s těmi, kdo se účastnili protiimigrantských násilností, i s buřiči na internetu,“ vzkazují britské úřady všem, kdo se minulý týden podíleli na vlně výtržností. Ta v neděli vyvrcholila útokem na hotely ubytovávající žadatele o azyl. Zastavit agresi má zvláštní policejní jednotka.
Britskými městy se o víkendu valila vlna násilí. Například v Sunderlandu zapálili výtržníci policejní stanici, auto a útočili i na tamní mešitu. U Birminghamu pak podle AFP skupina lidí zaútočila na hotel s migranty. Zatčeny byly desítky lidí, informovala agentura Reuters. Násilné protesty vypukly poté, co sedmnáctiletý mladík pobodal v Southportu několik dětí. Z nich tři holčičky už zemřely a další děti jsou v kritickém stavu. Soudce kvůli řadě nepodložených tvrzení zveřejnil útočníkovo jméno.
Kvůli požadavku na růst platů chystají policejní odbory protesty před zářijovými krajskými volbami. Akce se mají konat před úřadem vlády a ministerstvy vnitra a spravedlnosti, uvádí deník Právo a web Novinky.cz. Krajské volby se uskuteční společně s prvním kolem senátních voleb 20. a 21. září. Policejní odbory požadují navýšení platů alespoň o deset procent.
Předseda gruzínského parlamentu Šalva Papuašvili v pondělí podepsal kontroverzní zákon o zahraničním vlivu. Informovala o tom agentura TASS, podle které tak zákon, proti němuž v uplynulých týdnech protestovaly desetitisíce lidí, začal platit.
I šest let po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka je aktuální touha společnosti žít na slušném a spravedlivém Slovensku, řekla ve středu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Soudy kauzu dosud pravomocně zcela neuzavřely. Dlouholeté tresty si však již nyní odpykávají tři lidé včetně nájemného střelce. Kuciak byl podle vyšetřovatelů zavražděn kvůli své investigativní práci. Zahraniční reportérka CNN Prima NEWS Andrea Teissigová popsala, v čem je situace novinářů na Slovensku i nyní složitá.
Zemědělci chystají velké protesty. Vadí jim drahé energie, byrokracie, některým i kroky vlády. Do Prahy v pondělí přijede na blokádu tisíc traktorů. Organizátoři protestů varují Pražany před dopravními komplikacemi. Od akce se distancuje jak Agrární komora, tak zástupci menších farmářů. Ministr zemědělství pro tuto akci nevidí důvod.
Úsporný balíček i další zvyšování cen a zdražování elektřiny přiměly odbory jednat. Zástupci zaměstnanců proto vyhlásili 27. listopad jako den protestů, oznámil předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula.
Už měla dost přetvářky. A tak íránská šachistka Sara Chadímová na prosincovém turnaji v Kazachstánu před zraky všech odhodila hidžáb. To se vzhledem k tomu, odkud pochází, rovná průšvihu s potenciálem krušných následků. S manželem se už delší dobu necítila v islámské republice bezpečně, proto nyní našla domov ve Španělsku.