reklama

Imunolog Thon: Omikron se stal přirozenou vakcínou, očkování dalšími dávkami je zbytečné

Omikron se stal přirozenou vakcínou, která nás bude dobře chránit před všemi variantami covidu. V pořadu 360° to řekl imunolog Vojtěch Thon. Ten si také myslí, že očkování dalšími dávkami vakcíny je zbytečné a může být dokonce nebezpečné. Zpochybnil i smysl covid pasů.

reklama

Podle Thona si musíme uvědomit, jak virus v organismu účinkuje a jak ho napadá. „Je třeba vytvářet vakcíny, co budou chránit i na sliznicích. Vakcíny, které podáváme ve stříkačce, chrání organismus až poté, kdy se virus dostane do celého těla. Můžeme mít i slizniční vakcíny. Člověk to za celé dva roky nedokázal vytvořit. Příroda nám posílá variantu omikron, která se stává vakcínou, nebudeme potřebovat dávky přímo, které podáváme ve stříkačce, pokud to budeme umět využít,“ má jasno imunolog.

„V současné době se nikdo variantě omikron nevyhne. Získala schopnost rychle se šířit, ale rezignovala na vytváření fúze buněk. Pokud toho využijeme, vytvoříme přesně to, co potřebujeme udělat za normálních okolností vakcinací, ale jako lidé jsme to nebyli schopni zařídit. Nyní to má v režii virus,“ pokračoval na CNN Prima NEWS Thon.

Covid pasy nemají význam

Podle vedoucí oddělení virologie Centra klinických laboratoří Hany Zelené přirozeně prodělaná infekce nám vždy zaručí nejkvalitnější imunitu. „Problém je, když má těžký projev. Ideální by bylo, kdyby přišel virus s lehkým průběhem a zajistil komplexní imunitu. Podle všeho to vypadá, že omikron to do značné míry může splňovat,“ potvrdila Zelená.

„Samozřejmě máme variantu viru schopnou replikace a musíme se k ní chovat s maximálním respektem a umět zahájit včasnou léčbu, abychom dokázali mírnit imunitní reakci a rozeznat rizikové pacienty. To jsou i ti, kdo se s infekcí dřív ještě nesetkali a nebyli naočkováni. Řada starších lidí s dalšími onemocněními není naočkovaná ani jednou dávkou a je to pro ně skutečně riziko,“ dodal Thon.

Na obrazovce hovořil také na téma covid pasů. „S variantou omikron se setkáme všichni, ale ne všichni onemocní. Umožní, že opět získáme posílení naší imunitní paměti. Je vynikající, že máme za sebou očkování a virus přes sliznice umožní specifické imunitní odpovědi organismu. Pasy a segregace nemají žádný význam a jsou zcela nesprávné po stránce medicínské, lidské, etické i právní,“ vysvětlil Thon.

Tagy:

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama