reklama

Poslankyně ANO vládě: Kritizovali jste antigeny. Teď chcete používat ty objednané námi

Současná vládní koalice kritizovala Babišovu vládu za používání antigenních testů. Přitom teď testuje těmi, co jsme objednali my. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekla Jana Pastuchová z hnutí ANO. Její poslanecká kolegyně z ODS Renáta Zajíčková se snažila rozhodnutí vlády vysvětlit.

reklama

Vláda v pátek zveřejnila své prohlášení. Covidu je věnováno zhruba půl strany. Koronavirus by se podle kabinetu měl stát jen další závažným onemocněním, se kterým se musíme naučit žít. „Myslím, že opravdu nastává čas, kdy k tomu budeme muset přistupovat s naprostou pokorou, ale i se srozumitelností a zkušeností, které jsme načerpali. Šíření omikronu ukazuje, že se z toho stane běžná respirační nemoc jako chřipka a budeme se tomu muset přizpůsobit. Myslím, že toto období opravdu nastává,“ má jasno Zajíčková.

Pastuchová je ale jiného názoru. „Nestačím se tomu divit. Žijeme s tím už dva roky, není to běžná chřipka. Sama jsem jako zdravotní sestra chodila sloužit na ARO a vidím, co (covid) umí udělat. Vláda nám neukazuje žádné nové postupy. Je to chaos a zmatek. Panu ministru Válkovi nikdo z běžných občanů nerozumí. Měl by k sobě mít tlumočníka na zdravotnictví a na pokyny, které dává,“ řekla Pastuchová.

Slovník předchozí opozice

„Paní Pastuchová používá slovník, který měla předchozí opozice, kdy se právem kritizovala vláda za chaos, který byl vnesen do společnosti. Opatření, jak to dělat jinak, moc není, musí se ale změnit způsob komunikace. Nepřijímám kritiku, která se snaží současné koaliční vládě vracet to, co bylo v uplynulém období kritizováno,“ oponovala Zajíčková. „Pevně doufám, že vláda Petra Fialy dostojí svým slibům a nebude paralyzovat společnost a povede společnost tak, abychom se s covidem naučili žít jako s běžným onemocněním,“ doplnila Karla Maříková z SPD.

Od 17. ledna začne povinné testování na covid ve firmách. Žáci se už nyní testují ve školách dvakrát týdně. „Nepracujeme s ničím, s čím by už svět nepracoval. To, že se přechází k plošnému testování dvakrát týdně, je dobrou prevencí. Je to nastaveno tak, aby se rozvolnila nálož a nápor v nemocnicích. Je to opatření plošné, poměrně náročné na organizaci a finance, ale myslím si, že to je jediné opatření, které nakonec na světě fungovalo a funguje,“ vysvětlila Zajíčková.

Kritika antigenních testů

„Zrovna vaše bývalá opozice naši bývalou vládu šíleně kritizovala za to, že testujeme ve školách antigenními testy, které jsou nespolehlivé, špatné a výsledky testů nejsou relevantní. Teď jste dali do škol dvakrát týdně antigenní testy. Pan ministr Válek řekl, že musí být německé a kvalitní, ale testujete s těmi, které pořídila naše vláda,“ upozornila Pastuchová Zajíčkovou.

Zajíčková uvedla, že současná vláda stát řídí tři neděle a musí se potýkat s aktuální situací. „Současná Správa státních hmotných rezerv nemá v zásobě dostatečný počet PCR testů. Vláda na tom pracuje, ale chvíli to bude trvat. Je tu tedy teď nutnost testovat antigenními testy,“ reagovala Zajíčková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama

Domácí zpravodajství

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

reklama