Internet bude dražší. Musíme zvýšit ceny, jinak nepřežijeme, říkají lokální provideři

Některé lokální internetové firmy nemusely své služby zdražovat i 20 let. Nyní je ale dohání inflace. Očekávaný růst úrokových sazeb vyvolaný utahováním měnové politiky ze strany České národní banky jim navíc prodraží financování. „Pokud svoje ceny nezvýší, budou mít potíže investovat do sítí. Jejich místa zaberou nadnárodní hráči a ti se žinýrovat nebudou,“ řekl na olomoucké konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě Jakub Rejzek, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu.

Lokální poskytovatelé internetu, ať už pevného, nebo bezdrátového, se dostali do pasti. Snaží se konkurovat velkým, zpravidla nadnárodním hráčům, ale volí pro to špatné zbraně. Myslí si to prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu Jakub Rejzek. Je to však názor, který v rámci „komunity“ malých internetových firem není ojedinělý.

„Drží ceny nesmyslně nízko, a to řadu let. Není výjimkou, že firmy nezdražily třeba i 20 let. Jenže pokud to neudělají teď, velmi pravděpodobně je čeká brzký konec,“ řekl Rejzek CNN Prima NEWS na konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě, která se konala ve čtvrtek v Olomouci. „Zdražit musíme. Když to neuděláme, můžeme rovnou naše podnikání odevzdat T-Mobilu,“ posteskl si další z účastníků pravidelného setkání malých a středních internetových společností.

Důsledek Babišovy hry?

Podle Rejzka však poskytovatelé internetu vedou často jakýsi vnitřní boj. „Na jedné straně vědí, že musí jít s cenami nahoru, na straně druhé se toho obávají. Nechtějí naštvat své klienty,“ dodal. Přitom prý vidí, že velcí hráči na trhu se zdražovat nebojí.

Zvýšení cen za pevný či bezdrátový internet je nejen v zájmu samotných firem, ale i jejich klientů. Byť to může znít paradoxně. „Když zůstanou na cenách deset či více let starých, skončí a jejich místa zaberou nadnárodní firmy. Ty se žinýrovat nebudou a nakonec to negativně dopadne právě na zákazníky, kteří si připlatí tak či tak,“ vysvětlil Rejzek s tím, že malí poskytovatelé internetu by měli zdražit minimálně o inflaci. Ta v současné době atakuje šestiprocentní hranici. „Někdo však bude muset s cenou pohnout více, aby se mu vykompenzoval nárůst nákladů už z dřívějších let,“ dodal.

Podle šéfa Výboru nezávislého ICT průmyslu internetové firmy bojují nejen s rostoucími cenami vstupů, ale také se všeobecným přesvědčením, že Češi mají internet jeden z nejdražších v Evropské unii. „Může za to několik let trvající masáž, kterou zahájil dosluhující premiér Andrej Babiš. Ten si před třemi lety udělal politické téma z toho, jak jsou u nás drahá mobilní data. Jenže to je míchání jablek s hruškami,“ rozohnil se Rejzek.

Internet je v Česku extrémně levný

Existuje totiž zásadní rozdíl mezi internetem v mobilu a internetem s pevným nebo wi-fi připojením. „To první u nás skutečně drahé je, to druhé je u nás naopak extrémně levné. Jenže lidé mezi tím často nerozlišují, a když jim někdo řekne, že máme drahá data, slyší, že máme drahý internet,“ dodal Rejzek. Proto by neměl být problém ceny pevného či bezdrátového připojení zvýšit.

Za pravdu mu dává také ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické Veronika Hedija. „Jedná se o trh s cenovými vůdci. Těmi jsou velké telekomunikační společnosti. Malí a střední poskytovatelé internetu jsou v pozici cenových následovníků. Není tedy důvod, aby nezvyšovali ceny, když totéž dělají ti velcí,“ řekla CNN Prima NEWS.

Podle ní si malí hráči, kteří drží ceny nízko, zbytečně škodí. „Jestliže zde existuje poptávka, pak není důvod své služby nabízet pod cenou. Je to rovněž o komunikaci. Malí poskytovatelé internetu mají navíc velkou příležitost zdražení zákazníkům vysvětlit. Inflace je na třináctiletém maximu a inflační očekávání v ekonomice rostou. Kdy už jindy by měli zdražit, když ne teď?“ položila Hedija řečnickou otázku.

Argumentem může být i fakt, že v průběhu pandemie koronaviru bylo internetové připojení pro mnoho domácností naprosto klíčové. „Bez toho by jejich děti zřejmě zůstaly bez kontaktu se školou a mnoho lidí by také těžko mohlo pracovat z domova,“ uzavřela Hedija.

„Věřím, že se k tomu rozhoupou a klientům to budou schopni vysvětlit. Lokální internetové firmy mimo jiné plní důležitou roli v regionech. Rozvíjejí tam technologie a výrazně přispívají k tomu, že tam roste produktivita, a tedy mzdy,“ dodal Jakub Rejzek.

Tagy:
internet technologie průmysl připojení Andrej Babiš Česká národní banka CNN Prima NEWS Evropská unie Olomoucký kraj Olomouc zdražování web Výbor nezávislého ICT průmyslu Konference KKTS Internet pandemie covidu-19 Veronika Bachanová internetová společnost

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor
Cestování

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství