Technologická společnost Facebook se obtěžkaná průšvihy pouští do nového a nejambicióznějšího projektu vůbec. Hodlá totiž realizovat dlouho existující koncept metaverse – tedy virtuální svět, kam by se člověk připojil pomocí speciálních brýlí a mohl se v něm chovat jako ve skutečném životě.
Metaverse, metaverse, metaverse. Těžko uchopitelné slovo v posledních dnech plní články novin po celém světě. Odkud se ale vzalo? Poprvé ho už v roce 1992 použil americký spisovatel Neal Stephenson ve své sci-fi knize Snow Crash, kde popisoval trojrozměrný virtuální svět, kde spolu lidé interagují výhradně jako avataři. Taková myšlenka měla dlouho výhradně negativní konotaci.
Facebook na prahu kolapsu? Obří skandál může firmě zlomit vaz, prošetří ho Kongres
Pod technologickou společností Facebook se znovu třese zem – americká média v rámci investigativního projektu The Facebook Papers odhalila analýzy interních firemních dokumentů. Z nich vyplývá, že Facebook úmyslně na vlastních platformách přehlíží závažné problémy včetně šíření nenávisti. Zprávu dostal k pročtení i americký Kongres.
Facebook ji chce ale zhmotnit. Gigantická společnost Marka Zuckerberga plánuje stvořit virtuální svět, kde by se lidé mohli potkávat, chodit na schůzky, bavit se či hrát hry. Koncept metaverse (v překladu vesmír přesahující či fiktivní vesmír) má vycházet z internetu, bude tedy údajně decentralizovaný a připojit se do něj bude moci úplně kdokoliv.
A jak? Přirozeně pomocí brýlí pro virtuální realitu, na jejichž vývoji se sám Facebook podílí. Už v posledních letech nabrala virtuální realita (hlavně hry) na popularitě, projekt metaverse chce ale celé technologické odvětví posunout na novou úroveň. Kromě Facebooku se o koncept zajímá i společnost Microsoft.
Programátoři z Evropské unie
Facebook jen v zemích unijní sedmadvacítky naverbuje deset tisíc lidí, kteří se mají tvorbou virtuálního světa zabývat. Zuckerberg podle webu The Verge prohlásil, že metaverse má poskytnout prostor pro tvůrce, umělce, pracovní schůzky, vzdělávání i rekreaci. Cílit má mimo jiné na lidi ze zemí, kde je možnost užívat si takové kratochvíle omezená.
Podle dosavadních informací by měl mít metaverse podobnou grafiku jako populární videohra Fortnite. Ve virtuální realitě by měl platit digitální finanční systém, pravděpodobně založený na bázi kryptoměn, o které se Facebook také zajímá.
BREAKING: Facebook will invest $10 billion into the metaverse
— Blockworks (@Blockworks_) October 25, 2021
- Facebook's Earnings Call pic.twitter.com/CbyIkJuOpR
Zatímco pro některé představuje metaverse dystopický projekt, který výrazně zvýší závislost člověka na technologiích, Facebook s ním zjevně spojil svou budoucnost. Společnost se chce totiž přejmenovat a vedle sociálních sítí hodlá zaměřit své síly primárně právě na metaverse.
To všechno v době, kdy na americkou společnost dopadá jedna kritika za druhou. Novináři viní Facebook z toho, že vědomě přehlíží velké problémy na vlastních platformách a podílí se na šíření nenávisti či ničení psychické rovnováhy dospívajících dívek. Minulý týden zveřejnili američtí novináři rozsáhlou analýzu interních dokumentů Facebooku, ze kterých vyplývá, jak moc společnost v minulosti pochybila. Zprávu projedná i americký Kongres.