reklama

Internet bude dražší. Musíme zvýšit ceny, jinak nepřežijeme, říkají lokální provideři

Některé lokální internetové firmy nemusely své služby zdražovat i 20 let. Nyní je ale dohání inflace. Očekávaný růst úrokových sazeb vyvolaný utahováním měnové politiky ze strany České národní banky jim navíc prodraží financování. „Pokud svoje ceny nezvýší, budou mít potíže investovat do sítí. Jejich místa zaberou nadnárodní hráči a ti se žinýrovat nebudou,“ řekl na olomoucké konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě Jakub Rejzek, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu.

reklama

Lokální poskytovatelé internetu, ať už pevného, nebo bezdrátového, se dostali do pasti. Snaží se konkurovat velkým, zpravidla nadnárodním hráčům, ale volí pro to špatné zbraně. Myslí si to prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu Jakub Rejzek. Je to však názor, který v rámci „komunity“ malých internetových firem není ojedinělý.

„Drží ceny nesmyslně nízko, a to řadu let. Není výjimkou, že firmy nezdražily třeba i 20 let. Jenže pokud to neudělají teď, velmi pravděpodobně je čeká brzký konec,“ řekl Rejzek CNN Prima NEWS na konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě, která se konala ve čtvrtek v Olomouci. „Zdražit musíme. Když to neuděláme, můžeme rovnou naše podnikání odevzdat T-Mobilu,“ posteskl si další z účastníků pravidelného setkání malých a středních internetových společností.

Důsledek Babišovy hry?

Podle Rejzka však poskytovatelé internetu vedou často jakýsi vnitřní boj. „Na jedné straně vědí, že musí jít s cenami nahoru, na straně druhé se toho obávají. Nechtějí naštvat své klienty,“ dodal. Přitom prý vidí, že velcí hráči na trhu se zdražovat nebojí.

Zvýšení cen za pevný či bezdrátový internet je nejen v zájmu samotných firem, ale i jejich klientů. Byť to může znít paradoxně. „Když zůstanou na cenách deset či více let starých, skončí a jejich místa zaberou nadnárodní firmy. Ty se žinýrovat nebudou a nakonec to negativně dopadne právě na zákazníky, kteří si připlatí tak či tak,“ vysvětlil Rejzek s tím, že malí poskytovatelé internetu by měli zdražit minimálně o inflaci. Ta v současné době atakuje šestiprocentní hranici. „Někdo však bude muset s cenou pohnout více, aby se mu vykompenzoval nárůst nákladů už z dřívějších let,“ dodal.

Podle šéfa Výboru nezávislého ICT průmyslu internetové firmy bojují nejen s rostoucími cenami vstupů, ale také se všeobecným přesvědčením, že Češi mají internet jeden z nejdražších v Evropské unii. „Může za to několik let trvající masáž, kterou zahájil dosluhující premiér Andrej Babiš. Ten si před třemi lety udělal politické téma z toho, jak jsou u nás drahá mobilní data. Jenže to je míchání jablek s hruškami,“ rozohnil se Rejzek.

Internet je v Česku extrémně levný

Existuje totiž zásadní rozdíl mezi internetem v mobilu a internetem s pevným nebo wi-fi připojením. „To první u nás skutečně drahé je, to druhé je u nás naopak extrémně levné. Jenže lidé mezi tím často nerozlišují, a když jim někdo řekne, že máme drahá data, slyší, že máme drahý internet,“ dodal Rejzek. Proto by neměl být problém ceny pevného či bezdrátového připojení zvýšit.

Za pravdu mu dává také ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické Veronika Hedija. „Jedná se o trh s cenovými vůdci. Těmi jsou velké telekomunikační společnosti. Malí a střední poskytovatelé internetu jsou v pozici cenových následovníků. Není tedy důvod, aby nezvyšovali ceny, když totéž dělají ti velcí,“ řekla CNN Prima NEWS.

Podle ní si malí hráči, kteří drží ceny nízko, zbytečně škodí. „Jestliže zde existuje poptávka, pak není důvod své služby nabízet pod cenou. Je to rovněž o komunikaci. Malí poskytovatelé internetu mají navíc velkou příležitost zdražení zákazníkům vysvětlit. Inflace je na třináctiletém maximu a inflační očekávání v ekonomice rostou. Kdy už jindy by měli zdražit, když ne teď?“ položila Hedija řečnickou otázku.

Argumentem může být i fakt, že v průběhu pandemie koronaviru bylo internetové připojení pro mnoho domácností naprosto klíčové. „Bez toho by jejich děti zřejmě zůstaly bez kontaktu se školou a mnoho lidí by také těžko mohlo pracovat z domova,“ uzavřela Hedija.

„Věřím, že se k tomu rozhoupou a klientům to budou schopni vysvětlit. Lokální internetové firmy mimo jiné plní důležitou roli v regionech. Rozvíjejí tam technologie a výrazně přispívají k tomu, že tam roste produktivita, a tedy mzdy,“ dodal Jakub Rejzek.

Tagy:
internet technologie připojení Olomoucký kraj zdražování web Výbor nezávislého ICT průmyslu Konference KKTS

Hlavní zprávy

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky
Domácí

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky

Rodiny stíhá jedna karanténa za druhou, děti nechodí do škol, rodiče hledají cesty, jak nepřijít o peníze ze zaměstnání a většině z nich už dochází trpělivost. Nic nefunguje a systém totálně selhává, shodují se naštvaní rodiče a ptají se, k čemu je vlastně očkování, když na něj nikdo nebere zřetel. Přinášíme vám mini příběhy několika z vás, které ilustrují realitu těchto dnů.

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Lidé si dají o dvě pivka a cigaretu méně, aby zdražování zvládli, tvrdí ekonom Zahradník

Inflace se do normálu dostane nejdříve v roce 2023. České domácnosti ale zdražování zvládnou. Budou muset utrácet méně za zbytečnosti, aby jim zbylo více na energie nebo bydlení. Vláda musí provést výdajový audit, aby věděla, kde má ve státním rozpočtu škrtat. „Mohla by tak uspořit až 180 miliard korun,“ poradil kabinetu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Zahradník.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

reklama