
Vondra: USA mají páky na Rusko, měly by přitvrdit. Dostálové vadí okopávání kotníků
Teprve dvouletá holčička v Irsku zemřela poté, co jí zaskočil kousek hrášku, informuje The Mirror. Soud nyní rozhodl, že úmrtí zapříčinila nešťastná náhoda. Zdrcení rodiče nyní volají po změně postupů personálu v podobných situacích.
Městská rada v Dublinu rozhodla, že nechá hlídat slavnou bronzovou sochu Molly Maloneové, aby odradila jak Iry, tak především turisty, kteří jí sahají na částečně odhalené poprsí. Na neúctu k soše legendární obyvatelky irského hlavního města si stěžovala veřejnost. Píše o tom server BBC.
Ve čtyřech letech si William a jeho rodina vyslechli zdrcující zprávu: chlapec se narodil s vrozenou genetickou poruchou. Duchennova svalová dystrofie způsobuje progresivní svalovou slabost a končí předčasnou smrtí. V Evropské unii není žádný stát schopný zajistit léčbu či alespoň zastavit progres nemoci. Babička Šárka, Češka žijící se svou rodinou v Irsku, našla terapii, která by jejímu vnukovi dokázala zachránit život, stojí však více než 80 milionů korun. Veřejnost tak prosí o pomoc.
Sázející v Rakousku si v pátek připsal pohádkovou výhru, která v přepočtu činí více než šest miliard korun, tedy 250 milionů eur. Štěstí mu přinesl los za 250 korun. V historii loterie, která se koná v několika evropských zemích, se jedná o zatím nejvyšší výhru.
Letošní leden byl celosvětově nejteplejším lednem v historii měření. Průměrná teplota vzduchu na povrchu dosáhla 13,23 stupně Celsia, což je o 0,79 stupně více, než činí lednový průměr z let 1991 až 2020, a o 1,75 stupně nad průměrem z předindustriálního období. Informovala o tom meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
Vědci v Irsku učinili překvapivý objev – v několika jeskyních na ostrově našli houbu, která proměňuje pavouky v takzvané zombie. Tento fenomén připomíná děsivý svět populárního televizního seriálu a videohry The Last of Us, kde houby ovládají lidské hostitele. Tématu se věnuje zpravodajství BBC.
Jen několik dní poté, co se Velkou Británií prohnala ničivá bouře Éowyn, na Ostrovy dorazila další silná vichřice. Hermina zasáhla jihozápadní pobřeží v neděli ráno a v dalších dnech má postupovat na sever přes Wales a vnitrozemí Anglie. Meteorologové varují, že ač není tak silná jako Éowyn, může dokonat předchozí zkázu.
Bouře, která zasáhla Britské ostrovy a způsobila rozsáhlou spoušť, nese jméno Éowyn. To jí přiřkla tamní meteorologická služba. Jak ale uvedla odbornice z Českého hydrometeorologického ústavu Renata Uhlíková, jméno si lze i koupit.
Zatímco se Britské ostrovy ještě nestačily vzpamatovat z ničivé bouře Éowyn, hrozí jim další přírodní katastrofa. Irsko má o víkendu zasáhnout bouře Herminia, která přinese silný vítr a rozsáhlé deště. Ovlivní také počasí ve Španělsku. Informovala o tom zahraniční média s odkazem na irskou meteorologickou službu Met Éireann a španělskou Aemet.
Britské ostrovy zasáhla jedna z nejhorších bouří v historii. V Irsku vítr dosahoval rychlosti až 182 kilometrů za hodinu. Zavřené zůstaly školy, zrušeny byly stovky letů a miliony lidí zůstaly bez elektrického proudu. „Platí zákaz vycházení a jsou problémy s dopravou,“ popsala pro CNN Prima NEWS Češka žijící v Irsku. Podle ní je také vyprodané některé zboží v obchodech.
Bouře Éowyn sužuje pobřeží Irska a Skotska. Nárazy větru dosahují rychlosti až 180 km/h. Podle BBC může jít o nejsilnější bouři v historii měření. Úřady vyzvaly miliony lidí, aby neopouštěly své domovy. Zároveň v ohrožených oblastech uzavřely školy a zastavily lety i hromadnou dopravu. Více než 800 tisíc domácností a firem je bez proudu.
Britské ostrovy zasáhla bouře Éowyn, která způsobila výpadky elektřiny statisícům domácností, uzavření škol a zrušení stovek letů. Na ostrově Irsko byla vyhlášena nejvyšší výstraha před větrem, na některých trasách mezi Anglií a Skotskem nejezdí vlaky, píší zahraniční média. Pražské Letiště Václava Havla v této souvislosti zrušilo čtyři lety do Dublinu a Edinburghu.