Jaderné zbraně ve vesmíru? Jsme proti a takový projekt neexistuje, vzkázalo Rusko Americe

Rusko je proti rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, řekl v úterý prezident Vladimir Putin v rozhovoru se svým ministrem obrany Sergejem Šojguem. Reagoval tím na prohlášení Bílého domu z minulého týdne, podle kterého Moskva pracuje na vývoji zbraně proti satelitům, napsala agentura Reuters.

„Náš postoj je jasný a transparentní: vždy jsme byli kategoricky proti a jsme nyní proti rozmístění jaderných zbraní do vesmíru,“ řekl Putin na setkání se Šojguem. „Vyzýváme nejen k dodržování všech dohod v této oblasti, ale také jsme mnohokrát nabízeli posílit spolupráci,“ uvedl ruský prezident a dodal, že ruské aktivity ve vesmíru se nijak nevymykají těm, které provádí jiné země včetně Spojených států.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putin říkal o Krymu nesmysly. Za ruský ho ale dlouho označoval i Navalnyj, říká Havlíček

Americká média minulý týden s odkazem na zdroje psala, že Spojené státy mají zpravodajské informace o nových jaderných schopnostech Moskvy, které patrně souvisí s vesmírem. Mluvčí Bílého domu John Kirby pak na dotazy novinářů uvedl, že se zpravodajské informace týkají protisatelitní zbraně, která je však ve fázi vývoje a nepředstavuje bezprostřední ohrožení.

„Zaprvé, žádné takové projekty - jaderných zbraní ve vesmíru - neexistují. Za druhé, Spojené státy vědí, že takové projekty neexistují,“ řekl Šojgu při rozhovoru s Putinem. Bílý dům podobně jako už dříve mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinil, že informace zveřejnil ve snaze podpořit svůj balík pomoci Ukrajině v Kongresu. Podporu v hodnotě 95,3 miliardy dolarů (zhruba 2,2 bilionu korun), jejíž je pomoc pro Kyjev součástí, se snaží prosadit americký prezident Joe Biden.

Mezi Spojenými státy a Ruskem panuje extrémní napětí kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu z 24. února 2022. Invaze vyvolala největší konfrontaci mezi Západem a Ruskem od kubánské krize v roce 1962, píše agentura Reuters. Rusko i Spojené státy, zdaleka největší jaderné mocnosti, vyjádřily politování nad postupným rozkladem vzájemných dohod o kontrole zbraní, jejichž cílem bylo zpomalit závody ve zbrojení za studené války a snížit riziko jaderné války.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rusové spáchali další válečný zločin, zastřelili dva zajatce, tvrdí Ukrajinci. Ukázali video

Tagy: