Jahody z českých plantáží podraží nejméně o 10 procent. Na vině jsou energie a hnojiva

Nejméně o 10 procent podraží jahody vypěstované na plantážích v Česku. Na vině jsou vyšší ceny energií, hnojiv a chemie na ošetřování jahod. Jahodáři navíc museli snížit osázené plochy, a to z důvodu pandemie. Tehdy byl totiž menší zájem o samosběr jahod a lidé více kupovali jahody z Polska.

Až o 50 procent se podle majitele jedné z plantáží zvýšila jen cena hnojiva. „Kdybychom chtěli, aby došlo ke zdražení jahod úměrně, jako došlo ke zdražení hnojiv a přípravků na ochranu rostlin, museli bychom zdražit o desítky procent,“ poznamenal Oldřich Kříž.

Takové zdražení by ale zákazníci pravděpodobně neakceptovali. „Zdražíme asi o 10 procent oproti loňskému roku a uvidíme, jak na to zákazníci zareagují. Minulý rok jsme prodávali první jahody za 120 korun za kilogram a nyní zkusíme 130 korun,“ prozradil pěstitel.

Lidé kupovali jahody z Polska

V minulosti pěstovali jahody v Plzni na 6 hektarech. Loni jim ale část jahod zůstala na plantážích, a tak osázeli jen 4 hektary. „Byl menší zájem především o samosběr a lidé kupovali raději jahody z Polska,“ vysvětlil Kříž.

Mezi jahodníky teď dávají slámu, aby až plody dozrají, nezplesnivěly. Ve fóliovém tunelu se už červenají rané odrůdy. „První úroda se ukazuje. Jsou to sladké, veliké a krásné jahody,“ popsala pracovnice jahodárny.

Dobrou zprávou je, že letošní úroda jahod, kterou nezkomplikovalo počasí, by měla být výborná. Jahody už dozrávají a sbírat se začnou na začátku příštího týdne. Hlavní sezóna jahod bude až do poloviny července.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj dále podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:46

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny zveřejnil pravidelnou statistiku o ruských ztrátách

10:30

Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze

10:17

Polsko vypovědělo dohodu s Ruskem o plynovodu Jamal, říká ministryně

10:01

Poradce ukrajinského prezidenta vyloučil příměří nebo ústupky Rusku

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.