Jahody z českých plantáží podraží nejméně o 10 procent. Na vině jsou energie a hnojiva

Drahé jahody

Nejméně o 10 procent podraží jahody vypěstované na plantážích v Česku. Na vině jsou vyšší ceny energií, hnojiv a chemie na ošetřování jahod. Jahodáři navíc museli snížit osázené plochy, a to z důvodu pandemie. Tehdy byl totiž menší zájem o samosběr jahod a lidé více kupovali jahody z Polska.

Až o 50 procent se podle majitele jedné z plantáží zvýšila jen cena hnojiva. „Kdybychom chtěli, aby došlo ke zdražení jahod úměrně, jako došlo ke zdražení hnojiv a přípravků na ochranu rostlin, museli bychom zdražit o desítky procent,“ poznamenal Oldřich Kříž.

Takové zdražení by ale zákazníci pravděpodobně neakceptovali. „Zdražíme asi o 10 procent oproti loňskému roku a uvidíme, jak na to zákazníci zareagují. Minulý rok jsme prodávali první jahody za 120 korun za kilogram a nyní zkusíme 130 korun,“ prozradil pěstitel.

Lidé kupovali jahody z Polska

V minulosti pěstovali jahody v Plzni na 6 hektarech. Loni jim ale část jahod zůstala na plantážích, a tak osázeli jen 4 hektary. „Byl menší zájem především o samosběr a lidé kupovali raději jahody z Polska,“ vysvětlil Kříž.

Mezi jahodníky teď dávají slámu, aby až plody dozrají, nezplesnivěly. Ve fóliovém tunelu se už červenají rané odrůdy. „První úroda se ukazuje. Jsou to sladké, veliké a krásné jahody,“ popsala pracovnice jahodárny.

Dobrou zprávou je, že letošní úroda jahod, kterou nezkomplikovalo počasí, by měla být výborná. Jahody už dozrávají a sbírat se začnou na začátku příštího týdne. Hlavní sezóna jahod bude až do poloviny července.

Tagy: