reklama

Jak bavit a učit děti doma: Josef Somr jako bobr a Martha Issová jako vlaštovka v příbězích, které se skutečně staly

„Ahoj děti! Budu vám vyprávět příběh o našem slavném rodu a taky trochu o tom, jak jsem se jako malý ztratil a poprvé se setkal s lidmi.“ Tak začíná vyprávění bobra Břetislava, kterému propůjčil hlas herec Josef Somr. Příběh, který se skutečně stal a za kterým stojí Záchranná stanice živočichů Plzeň, vás provede nejen dějinami populace bobrů u nás, ale také vás seznámí s pojmy jako „bobří nora“, „bobří hrad“ a přiblíží, jak důležití bobři pro naše ekosystémy jsou.

reklama

Další skutečným příběh vypráví prostřednictvím herečky Taťjany Medvecké užovka Simona. Dozvíte se nejen to, jaké užovky jsou a jak žijí, ale i to, proč jsou užitečné a jak je můžeme ohrozit. Užovka obojková jménem Simona se totiž kvůli člověku dostala do záchranné stanice. Ve videu se také dozvíte, jaké hady a ještěrky můžete v přírodě (nebo i na vaší zahradě) potkat.

Kamil je čáp, který se do Česka vrátil až z Afriky. Kvůli svému hnízdu u Plzně letěl několik dní přes moře i pevninu. Naštěstí hnízdo bylo na svém místě a tak ho mohl Kamil po zimě opravit a přivítat svou družku, se kterou pak vyvedl mláďata. Díky Jiřímu Lábusovi, který Kamilovi propůjčil svůj hlas, se můžete dozvědět nejen zajímavosti o čapích hnízdech a o péči o mláďata, ale také o ptactvu v okolí Kamilova „sídla“.

Do jižních Čech vás díky Martě Issové vezme vlaštovka Vlaďka. Poví vám, jak poznáte vlaštovky od jiřiček, jak si staví svá hnízda, představí vám svou příbuznou břehuli a názorně vám popíše svůj jídelníček. Ale hlavně se s vámi podělí o příběh jedné vlaštovčí lásky, která vedla až k zahnízdění a vyvedení mladých…

„Schválně, jestli uhodnete, kdo jsem! Nepatřím zrovna mezi dobrý pěvce, po stromech šplhat neumím, hnízdo ve větvích korunách stromů taky neumím a do dutiny v kmeni se teda rozhodně nevejdu. To by musel bejt teda jedině hrozně velkej a starej strom..“ Příběh Otíka vám převypráví herec Pavel Liška, díky kterému máte pocit, že Otík a celá jeho rodina běhají mezi vámi. Ani my vám tentokrát neřekneme, o jaké zvíře jde, ale stačí pár vteřin videa a vy na to určitě přijdete…

Záchranná stanice živočichů Plzeň si pro vás také připravila výukové karty, které si můžete objednat na webových stránkách. Díky nim se vy i vaše děti dozvíte spoustu důležitých a zajímavých informací o volně žijících živočiších kolem nás. A skutečné příběhy převyprávěné známými tvářemi vám pak jejich svět pomohou přiblížit ještě o něco víc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama