Jak bavit a učit děti doma: Josef Somr jako bobr a Martha Issová jako vlaštovka v příbězích, které se skutečně staly

„Ahoj děti! Budu vám vyprávět příběh o našem slavném rodu a taky trochu o tom, jak jsem se jako malý ztratil a poprvé se setkal s lidmi.“ Tak začíná vyprávění bobra Břetislava, kterému propůjčil hlas herec Josef Somr. Příběh, který se skutečně stal a za kterým stojí Záchranná stanice živočichů Plzeň, vás provede nejen dějinami populace bobrů u nás, ale také vás seznámí s pojmy jako „bobří nora“, „bobří hrad“ a přiblíží, jak důležití bobři pro naše ekosystémy jsou.

Další skutečným příběh vypráví prostřednictvím herečky Taťjany Medvecké užovka Simona. Dozvíte se nejen to, jaké užovky jsou a jak žijí, ale i to, proč jsou užitečné a jak je můžeme ohrozit. Užovka obojková jménem Simona se totiž kvůli člověku dostala do záchranné stanice. Ve videu se také dozvíte, jaké hady a ještěrky můžete v přírodě (nebo i na vaší zahradě) potkat.

Kamil je čáp, který se do Česka vrátil až z Afriky. Kvůli svému hnízdu u Plzně letěl několik dní přes moře i pevninu. Naštěstí hnízdo bylo na svém místě a tak ho mohl Kamil po zimě opravit a přivítat svou družku, se kterou pak vyvedl mláďata. Díky Jiřímu Lábusovi, který Kamilovi propůjčil svůj hlas, se můžete dozvědět nejen zajímavosti o čapích hnízdech a o péči o mláďata, ale také o ptactvu v okolí Kamilova „sídla“.

Do jižních Čech vás díky Martě Issové vezme vlaštovka Vlaďka. Poví vám, jak poznáte vlaštovky od jiřiček, jak si staví svá hnízda, představí vám svou příbuznou břehuli a názorně vám popíše svůj jídelníček. Ale hlavně se s vámi podělí o příběh jedné vlaštovčí lásky, která vedla až k zahnízdění a vyvedení mladých…

„Schválně, jestli uhodnete, kdo jsem! Nepatřím zrovna mezi dobrý pěvce, po stromech šplhat neumím, hnízdo ve větvích korunách stromů taky neumím a do dutiny v kmeni se teda rozhodně nevejdu. To by musel bejt teda jedině hrozně velkej a starej strom..“ Příběh Otíka vám převypráví herec Pavel Liška, díky kterému máte pocit, že Otík a celá jeho rodina běhají mezi vámi. Ani my vám tentokrát neřekneme, o jaké zvíře jde, ale stačí pár vteřin videa a vy na to určitě přijdete…

Záchranná stanice živočichů Plzeň si pro vás také připravila výukové karty, které si můžete objednat na webových stránkách. Díky nim se vy i vaše děti dozvíte spoustu důležitých a zajímavých informací o volně žijících živočiších kolem nás. A skutečné příběhy převyprávěné známými tvářemi vám pak jejich svět pomohou přiblížit ještě o něco víc.

Tagy: