CNN Prima News vzdělávání

vzdělávání

Výpis příspěvků ke štítku „vzdělávání“

Učitelé, úředníci i policisté a hasiči dostanou přidáno. Vláda schválila zvýšení platů od ledna

Aktualizováno

Většině zaměstnanců státu a veřejných služeb se od ledna zvýší platový tarif o 1 400 korun. Ve středu to schválila vláda. V pořadu Press klub rádia Frekvence 1 to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vedle toho dostanou přidáno také učitelé, kterým se od začátku roku 2025 zvednou platové tarify o 7 procent. Nařízení upravuje i zaručený plat a příplatky. Kabinet podpořil také růst platů o 1 500 korun pro příslušníky bezpečnostních sborů.

Radikální řez do nabídky středních škol. Návrh chce snížit počet oborů o více než polovinu

Množství středoškolských oborů by se mohlo snížit na méně než polovinu, místo stávajících asi 280 by jich mohlo být podle aktuálního návrhu 127. Vyplývá to z materiálů na webu Národního pedagogického institutu, který na změnách oborové soustavy středních škol spolupracuje s ministerstvem školství. Podle úřadu je potřeba nabídku středních škol zjednodušit. K návrhu se mohou zájemci vyjádřit ve veřejné konzultaci, odpovědi v dotazníku mohou posílat do konce ledna. O potřebě zjednodušit nabídku středoškolských oborů mluví zástupci ministerstva dlouhodobě.

Střelba na univerzitě v Praze „probudila“ české školství. Jak se změnil postoj k bezpečnosti?

Téma bezpečnosti na školách nabralo po loňské tragické střelbě na Filozofické fakultě UK (FF UK) v Praze na důležitosti. Bezprecedentní situace nutila nejen společnost zamyslet se nad tím, zda je ochrana žáků v budovách dostačující. Některé vzdělávací instituce rázně zareagovaly: přijaly nové přístupové či krizové systémy i další druhy ochrany. Nejlépe si v oblasti bezpečnosti podle expertů z Institutu mikroelektronických aplikací (IMA) vedou vysoké školy, bohužel až 75 procent základních a středních škol nedisponuje odpovídající ochranou.

Točil ženy ve sprchách, Rakušanovo vnitro odmítlo zodpovědnost a škole odškodné nevyplatí

Jedna z nejdražších škol v metropoli narazila. Za to, že údajně nevědomky zaměstnala jako člena ostrahy expolicistu z Ochranné služby PČR, který byl před soudem kvůli tajnému natáčení kolegyň ve sprchách, žádala Mezinárodní škola v Praze (ISP) ministerstvo vnitra a jeho šéfa Víta Rakušana (STAN) o odškodné. Resort požadavku nicméně nevyhověl, podle svých slov ani ze zákona nemohl. „Nebyl shledán jeden ze základních předpokladů odpovědnosti státu za škodu, a to nesprávný úřední postup orgánu státu,“ zdůvodnila mluvčí Hana Malá. Škola na dotazy redakce CNN Prima NEWS delší dobu nereaguje.

Vláda rozhodne o výrazném růstu platů: Učitelům chce přidat sedm procent, ostatním 1400 korun

Vláda se chystá ve středu rozhodnout o zvýšení platů 846 300 pracovníků veřejných a státních služeb. Učitelům plánuje od ledna zvednout tarify o sedm procent, ostatním o 1400 korun. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení. Předpis upravuje i zaručené platy či některé příplatky. Do přidání by mělo příští rok putovat asi 24 miliard korun. Na navýšení tarifů o 1400 korun se kabinet dohodl začátkem října s odboráři. Předáci však s částkou spokojeni nebyli, požadovali přidání aspoň o 2200 korun. Hrozili protesty. Výhrady mají i některá ministerstva a kraje či organizace měst a obcí.

Nedávejte prostor antisemitům na českých vysokých školách. Vědci a studenti sepsali petici

Aktualizováno

Skupina vědců, vysokoškolských pedagogů a studentů varuje před činností antisemitských aktivistů na českých vysokých školách a v Akademii věd. Sepsali kvůli tomu petici, kterou rozeslali na akademická pracoviště. Na internetu se k ní může připojit i veřejnost. Aktivisté podle vědců legitimizují vyjadřování nenávisti proti Izraeli a organizují výzvy, jejichž cílem má být ukončení spolupráce českých a izraelských vysokých škol a vědeckých institucí.

Technologické inovace na kolech: Mobilní učebna FAB Lab inspiruje mladé talenty v Brně

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně přinesl nejen ukázky technologických inovací z celého světa, ale i unikátní vzdělávací projekt FabLab – mobilní učebnu, kde si žáci mohou vyzkoušet práci s moderními zařízeními, jako je 3D tiskárna nebo robotická ruka. Tento přístup má za cíl inspirovat mladé generace k zájmu o technické obory a vytvořit pevný základ pro budoucí technologický rozvoj.

Základka o rok kratší, střední povinně. Poslankyně ODS navrhuje kontroverzní reformu

Základní škola by se zkrátila o rok, zato dva roky střední navíc by přibyly povinně pro všechny. Poslankyně Renáta Zajíčková (ODS) navrhuje reformu školství, kterou chce stihnout prosadit v příštím volebním období. Experti ve vzdělávání na pondělní konferenci, kde Zajíčková plán představila, ale upozornili, že návrh má trhliny a může narazit na spoustu problémů. Podle senátora Jiřího Růžičky (TOP 09) může navíc prosazení reformy trvat výrazně déle, než poslankyně předpokládá. Řekl to pro CNN Prima NEWS.

Ať jsou děti ve školách bez mobilů, chce uzákonit Čunek. Uložit zařízení do tašky dle něj nestačí

Senátor a vsetínský starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL) by rád legislativní cestou prosadil plošný zákaz mobilů na všech českých základních školách. „Jsem přesvědčen, že to projde. Škodlivost mobilů je opravdu velká,“ pronesl pro CNN Prima NEWS. Podle některých poslanců je ale takový zákaz nadbytečný, omezit používání telefonů totiž mohou nařídit ředitelé škol.

Vzdělávání jako klíč k úspěchu v éře digitalizace aneb jak využít potenciálu rozdílných generací

Dnešní doba je charakterizována rychlým tempem technologických inovací, které zásadně mění způsob, jakým pracujeme a žijeme. Automatizace a robotizace tlačí na maximální efektivitu, což s sebou přináší nejen nové příležitosti, ale i výzvy. Firmy a jednotlivci se musí neustále adaptovat na měnící se podmínky, a jedním z klíčových nástrojů této adaptace je vzdělávání.