CNN Prima News vzdělávání

vzdělávání

Výpis příspěvků ke štítku „vzdělávání“

Začíná nová éra IT, je to sexy obor, říká spoluzakladatel ITnetwork, David Jančík

IT oblast — směr, jímž se ve své kariéře rozhodli ubrat už mnozí. Vyplatil se jim krok do neznáma a co odvážné nováčky v oboru čeká? O tom se v pořadu ITN ONAIR rozpovídal spoluzakladatel největší české IT akademie ITnetwork, David Jančík. Jak říká, pro odstartování úspěšné pracovní dráhy IT specialisty není třeba žádné zvláštní vybavení, je ovšem nutné znát alespoň základy práce na počítači či anglického jazyka. Rekvalifikační kurzy trvají od čtyř do šesti měsíců, kdo jimi projde, má velkou šanci na solidní uplatnění v oboru, který má podle Davida Jančíka mimořádně slibnou budoucnost.

Nahradí AI IT specialisty? Zatím ne, myslí si programátor: Je nedokonalá a drahá

Žijeme v době chytrých technologií. Denně komunikujeme s řadou pomocníků, kteří nám hlídají zdraví, kalendář v práci či chod domácnosti. To se ovšem neděje samo od sebe. K tomu, aby moderní vychytávky fungovaly, je třeba lidí, kteří je naprogramují k naprosté spolehlivosti. Po IT specialistech je na trhu stále hlad, aktuálně patří k nejlukrativnějším pracovním pozicím. Jaký je ovšem výhled do budoucna, budou stále žádaní a neohrozí je fenomén, jakým je umělá inteligence?

Úspěch v IT branži? Sbírejte zkušenosti a hledejte díru na trhu, radí odborník

O tom, že začít kariéru v IT oblasti lze díky rekvalifikačním kurzům v každém věku, už jsme psali. Co je ale potřeba, aby člověk takzvaně prorazil a stal se skutečně žádaným IT specialistou? Podle Jindřicha Mácy, IT specialisty, který stál u vzniku ITnetwork, je zásadní sbírat zkušenosti, hledat příležitosti a konkrétní disciplíny, kterým se věnuje jen málokdo, a přitom všem být stále otevřený novým příležitostem.

Firemní vzdělávání není jen klišé. Expert radí, jak upoutat pozornost zaměstnanců

Každý výjimečný příběh začíná odhodláním a vášní, a tak je tomu i v případě Valéra Dzvonika, expertního trenéra a development specialisty v O₂. Jeho vášní je vzdělávání. Vystudoval andragogiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, absolvoval zahraniční studijní i pracovní stáže a již více než 10 let vede rozvojové kurzy pro zaměstnance, na které se stojí „fronta“.

Dokonalou paměť může mít každý. Jak vycvičit mozek, aby si uchoval úplně cokoliv?

Nakladatelství Grada vydalo knihu Dokonalá paměť, jejímiž autory jsou Jakub Pok a Lucie Poková. O významu paměti hovoříme s Jakubem Pokem, který na otázku, proč se do psaní pustil, říká, že měl pocit, že na trhu chybí kniha, která by ukázala reálné použití paměťových technik v praxi na opravdu praktických příkladech. Už 14 let vede Školu paměti, na níž často dostával od účastníků kurzů řadu dotazů. I to bylo inspirací, aby své zkušenosti vydal knižně a přiblížil širší veřejnosti.

Stát chce brát z cizí kapsy, stěžují si samosprávy. Odmítají platit nepedagogické pozice

Slova vlády, včetně členky Sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Renáty Zajíčkové (ODS), že by se financování části nepedagogických pozic mohlo přenést na zřizovatele, rozčílila hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu (SLK). Podle něj je naprosto neuvěřitelné, že se o něčem takovém veřejně hovoří, aniž by to bylo dopředu projednáno se samosprávami. Uvedl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Slučování škol? Hrozil by další odliv obyvatel, varoval Netolický. Nantl nastínil řešení

V budoucnu by mohla vejít v platnost novela, která by přenesla financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele škol a školek. Podle náměstka ministra školství Jiřího Nantla (ODS) by šlo především o motivaci pro obce a kraje, aby se zamyslely nad možným sloučením, zejména co se týče hospodářské správy. Uvedl to v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Známkám na vysvědčení zvoní hrana, mohla by je nahradit slova. Učitelé to hodnotí všelijak

Svá pololetní vysvědčení si během středy převezme přibližně jeden milion žáků základních škol a více než 485 tisíc středoškoláků. Hodnocení práce ve škole obdrží 118 264 prvňáků. Na základkách se jedná možná o poslední vysvědčení v tradiční podobě, na jakou jsme byli dosud zvyklí. Už na konci letošního školního roku by totiž mohlo být zavedeno nové hodnocení, kde vyučující poskytují žákům zpětnou vazbu slovně podle určených kritérií. CNN Prima NEWS se ptala učitelů, jaký mají na tento nový přístup názor.

Případ znásilnění pohnul ministerstvem: Plánuje změnit vzdělávání soudců i znalců

Podmínka doprovázená peněžitým trestem. Takový rozsudek si vyslechne téměř polovina usvědčených obžalovaných, kteří stanou před soudem kvůli znásilnění. Ministerstvo spravedlnosti v návaznosti na to v úterý oznámilo, že chce více zapracovat na vzdělávání, a to jak soudců, tak i znalců. Nejen proti verdiktu v případu dívky zneužívané otčímem tak před budovou resortu protestovali lidé v rámci akce „Světlo pro oběti znásilnění“.