
Pandemie, inflace, energetika. Krize naučily Čechy investovat
Americké Harvardově univerzitě byla pozastavena možnost přijímat zahraniční studenty, přičemž ti stávající budou muset přestoupit na jiné univerzity. V dopise zaslaném univerzitě a zveřejněném na síti X to oznámila ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová. Podle vyjádření univerzity je toto rozhodnutí nezákonné.
Pražští radní schválili výjimku a zvedli nejvyšší povolený počet žáků ve třídách středních škol o čtyři děti. Rozhodli o tom ve čtvrtek ráno na mimořádném jednání. V jedné třídě by nyní mohlo být až 34 žáků. Ředitelé by tak mohli ve třetím kole nabídnout více volných míst, v celé Praze by jich mohlo být několik stovek. V hlavním městě se v prvním kole přijímacích zkoušek na střední školu nedostalo asi 20 procent dětí, které se ucházely o čtyřleté a kratší obory. Opozice rozhodnutí radních kritizuje, školy podle ní nemusí ve třetím kole zohledňovat výsledky testů Cermatu a přijímací řízení by tak mohlo být netransparentní.
Slovenští policisté v úterý zasahovali na jedné ze základních škol v Michalovcích. Zadrželi dva žáky ve věku 16 let. Podle webu tvnoviny.sk se měli během výuky chovat agresivně, a dokonce vyhrožovali zapálením školy.
Policisté s dlouhými zbraněmi, v neprůstřelných vestách a s balistickými štíty zasahovali v pátek na Střední průmyslové škole v Ústí nad Labem. Podle zjištění CNN Prima NEWS tam měl jeden ze studentů vyhrožovat, že školu vystřílí. Údajně si podle některých svědků sepsal i seznam lidí, kterých se to týká, a doplnil ho výrazy typu Alláhu akbar (Bůh je velký). To ale policie ani vedení školy nepotvrdily.
Chcete dát i o letních prázdninách dítě do školky? Dokažte, že vám v práci nedají dovolenou. I to požadují některé mateřské školy jako součást přihlášky. Další rovnou říkají, že letní provoz není pro děti, jejichž maminky jsou na mateřské dovolené. Podle ministerstva školství to však není možné, a pokud po vás někdo takové věci chce, měli byste to nahlásit.
Projekt Jedlá školní zahrada letos vstoupil do svého čtvrtého ročníku. Jeho cílem je naučit děti zdravým stravovacím návykům tím, že si samy vypěstují ovoce a zeleninu přímo ve školních zahradách. Výsledky letošního ročníku už jsou známé – osm vybraných škol získá 100 000 Kč na založení nebo rozšíření své zahrady, která dětem pomáhá lépe porozumět tomu, odkud jídlo pochází, a buduje jejich vztah k přírodě.
Domácí úkol navíc, přepisování školního řádu nebo vykázání za dveře. Kdysi běžná praxe, kterou však dnešní děti již zažívat nesmí. Přesto se to na některých školách stále děje. Rodiče takové praktiky často vnímají jako nepřijatelné, někdy až jako šikanu, a poukazují na to, že učitelé smějí udělovat jen kázeňské tresty, jako jsou poznámka nebo důtka.
Na hodině tělocviku v ruské Kabardsko-balkarské republice zasáhl spolužák oštěpem třináctiletou dívku do oka. Po čtyřech dnech na jednotce intenzivní péče zemřela.
V maturitním testu z matematiky odhalila kontrola u jedné úlohy dvě možná řešení. Cermat proto udělil body i těm, kteří neodpověděli. Informace o více než jednom řešení se objevila ve zveřejněném klíči se správnými odpověďmi. Jako první o tom informoval web Seznam Zprávy.
Na střední školu se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Loni to podle aktualizovaných dat ministerstva bylo asi 93 procent. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Tři čtvrtiny uchazečů se dostaly na školu, na kterou chtěli nejvíce, uvedla ředitelka státní organizace Cermat, která přijímací řízení organizuje, Barbora Rosůlková. V prvním kole se o studium na střední škole ucházelo asi 100 100 žáků z devátých tříd ZŠ.
Přijímací zkoušky mají žáky rozřazovat. Pokud by všichni uchazeči měli plný počet bodů, neplnily by svůj účel. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekla Barbora Rosůlková, ředitelka Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Cermat. Podle ní byly testy vypracovány v souladu s požadovanými kritérii, což potvrdily dvě nezávislé komise. Dodala, že šance na úspěch u odvolání kvůli možnému pochybení při vyhodnocování testů je velmi malá.
S šokující zprávou se do redakce CNN Prima NEWS ozval jeden z diváků. Tvrdí, že ředitel základní školy na Chomutovsku měl podávat alkohol a cigarety nezletilým žákům. Ten se však brání – prý se jedná o vykonstruovanou kauzu ze strany rodičů.