
Pácháte hnus, odstupte, vyzývá část SOCDEM Maláčovou a Zaorálka. Ve hře je mimořádný sjezd
V nedožitých 70 letech zemřela v pátek bývalá místostarostka města a profesorka kutnohorského Gymnázia Jiřího Ortena Dana Vepřková. Právě její škola tento týden získala titul Gympl roku 2025. Dlouholetá češtinářka a dějepisářka zemřela po těžké nemoci, oznámila škola na svých sociálních sítích.
Skončilo druhé kolo přijímacího řízení a tisíce dětí se opět dozvěděly nepříjemný výsledek – nebyly z kapacitních důvodů přijaty ke studiu na vyhlédnutých středních školách. Startuje tak třetí kolo přijímacího řízení. Možnosti, kam mohou uchazeči poslat svou přihlášku, jsou ale nyní velice omezené, ne každá škola se navíc plánuje pustit do dalšího kola přijímaček. Kde ještě mají volné lavice a jak takovou informaci vydolovat z jednotlivých krajů? Podívejte se do rozcestníku redakce CNN Prima NEWS.
Dá se říci, že místo titulu má… titul. Jiří Procházka nedávno odmítl bitvu s šampionem Magomedem Ankalaevem na turnaji UFC 317, a to jen proto, aby se mohl soustředit na blížící se zkoušky na Masarykově univerzitě v oboru aplikovaná sportovní edukace bezpečnostních složek. A dopadlo to dobře, český samuraj je od úterý majitelem vysokoškolského titulu magistr. „A teď se můžu s čistou hlavou vrhnout do přípravy a začít makat,“ říká český samuraj, který by se měl vrátit k bojování už po prázdninách.
Podíl učitelů s odbornou kvalifikací se od roku 2019 snížil z 93,4 procenta na současných 89,6 procenta. Průměrný věk učitelů se od té doby naopak zvýšil z 47,2 na 47,4 roku. Vyplývá to z průzkumu ministerstva školství, do kterého se zapojilo asi 8 700 mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol. V těchto školách učí asi 177 700 učitelů. Výsledky průzkumu v úterý novinářům představil ředitel sekce informatiky, statistiky a analýz ministerstva školství Václav Jelen.
Boj o místa na středních školách se dostává do poslední fáze. V úterý bude jasno, kolik dětí se nevyhne třetímu kolu přijímacího řízení. Možnosti mají výrazně omezené, většina škol už totiž zaplnila své kapacity. Navíc se třetí kolo přijímacích zkoušek výrazně liší jak způsobem podání přihlášek, tak jednotlivými kritérii, která jsou v gesci ředitelů škol. Na které termíny by si měli uchazeči dát pozor, dokdy musí podat přihlášku a kdy vyhlížet výsledky? Podívejte se na přehled, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
V pondělí 16. června 2025 proběhlo na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze finále druhého ročníku soutěže Company Culture Competition – největší vysokoškolské soutěže v České republice zaměřené na firemní kulturu. Soutěž organizuje Asociace korporátních ombudsmanů (AKO), jejímž zakládajícím členem je společnost FILIPA. Cílem soutěže je rozvíjet studenty, propojovat akademickou a firemní sféru a zvyšovat povědomí o důležitosti kvalitní firemní kultury, která je základem zdravého pracovního prostředí.
Modernizace českého školství dostává konkrétní podobu – ve třídách se objevují iPady, VR brýle nebo roboti. Univerzity spouštějí nové obory zaměřené na udržitelnost. Vše s cílem připravit studenty na realitu zítřka. Revoluci ve vzdělávání podporuje i Národní plán obnovy.
Průměrný plat pedagoga poklesl od roku 2021 na 109 procent průměrné mzdy. Na vině je propad růstu reálného HDP, v němž doznívají epidemie covidu-19, energetická krize, inflace a další jevy, uvádí nová studie institutu IDEA. Výzkumníci navíc předpokládají, že dojde k dalšímu relativnímu poklesu. Varují, že v příštím roce se může výše jejich platů dostat pod historické minimum. Vláda přitom ve svém prohlášení garantuje učitelům až 130 procent průměrné mzdy.
Kolik toho skutečně víte o hypotékách, spotřebitelských úvěrech nebo splátkách? Peníze si dnes půjčuje kdekdo – ale umí s nimi všichni zacházet? Podle Indexu prosperity se v otázkách finanční gramotnosti dostatečně neorientují až tři ze čtyř Čechů. Zkuste si náš krátký kvíz a zjistěte, jestli byste prošli školním kolem Soutěže Finanční gramotnost, která už 14 let pomáhá dětem i dospělým chápat, jak peníze fungují v praxi.
Šikana se zřejmě nevyhýbá ani uměleckým školám. Ukazuje to příběh z jihočeského města Kaplice, kde měli spolužáci terorizovat teprve sedmiletou dívku, zjistila CNN Prima NEWS od jejích rodičů. Ředitelka tamní ZUŠ ale slova o šikaně odmítá.
Stojí Česko na prahu stavební krize? Firmy v oboru se v současné době potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil, jedná se přitom o absolventy vysokých škol i řemeslníky. A za stávajících podmínek a rychlosti, s jakou toto průmyslové odvětví přichází o pracovníky, bude výrazně hůř, varuje Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Ten chce situaci řešit nejen za pomoci medializace problému, ale také popularizací stavebnictví ve školství. Začít je přitom třeba na všech úrovních — od základních škol až po univerzity. I proto vznikla iniciativa NEXTGEN BUILDERS, která má pomoci k navýšení počtu stavařů.
Experti na školství většiny politických stran debatovali v úterý o dalším směřování českého vzdělávání. Nejvíce emocí vyvolávala diskuze o financování školství či platech učitelů. Jan Berki ze STAN si v té chvíli rýpl do koaličního partnera. „ODS se snaží výrazně přiškrcovat peníze,“ tvrdil razantně v diskuzi, kterou uspořádala expertní organizace Učitel naživo. Někdejší ministr školství za ANO Robert Plaga zase kritizoval současného šéfa rezortu Mikuláše Beka (STAN) nejen kvůli převádění platů nepedagogických pracovníků na obce. „Myšlenka za jedna, Bekovo zpracování za pět,“ udeřil.