CNN Prima News Jan Grolich

Jan Grolich

Výpis příspěvků ke štítku „Jan Grolich“

Family Business Week: Rodinné firmy hrají naprosto klíčovou roli v naší i zahraniční ekonomice

Obecně platí, že rodinné firmy jsou základem každé rozvinuté ekonomiky, kde tvoří zhruba 70 až 80 procent hrubého domácího produktu. V České republice rodinné podniky zaměstnávají téměř 2 miliony lidí, což je zhruba polovina pracovního trhu. Právě na druhém regionálním setkání, které bylo opět zorganizováno platformou Family Business Week, to řekl její zakladatel a poradce rodinných firem, David Krajíček. Hlavním tématem byl tentokrát externí management v rodinných firmách. Jak těžké to je, přenechat řízení společnosti externímu managementu? Nejenom o tom diskutovalo na několik desítek rodinných firem, které mezi sebou, mimo jiné, sdíleli také své dosavadní zkušenosti a zajímavá doporučení. Druhé letošní setkání v rámci série FBW Regiony 2024, proběhlo tentokrát v Brně – a to přímo v showroomu a muzeu veteránů značky BMW. Firma Renocar byla totiž hostitelem a partnerem této akce.

Preference KDU-ČSL? Smutné, snažíme se odrazit ze dna, říká Talíř. Přál by si dynamický sjezd

Preference KDU-ČSL nemohou žádného lidovce těšit. Jsme plni očekávání. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl zastupitel Jihočeského kraje František Talíř (KDU-ČSL). Podle něj bude klíčový podzimní sjezd, na němž si lidovci zvolí nové vedení. Talíř by si přál pestré složení uchazečů o vrcholné stranické funkce. Kandidát koalice Spolu na europoslance se kromě jiného rozpovídal také o názorových proudech uvnitř strany. Rovněž prozradil, kterého kolegu z KDU-ČSL rád požádá o radu, a s kým má naopak problém.

Jurečkova hlava na podnose nic neřeší. Musíme se přestat držet jen hodnot, říká Grolich

Změnu u lidovců nemusí nastartovat jen hlava Mariana Jurečky na podnose, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS jihomoravský hejtman Jan Grolich, o kterém se často hovoří jako o jeho nástupci. Ve čele strany by podle svých slov mohl stanout pouze tehdy, obhájí-li post hejtmana. Jurečka má podle něj devět měsíců na to, aby „zabral“. A jeho strana by tento čas měla využít k rozhodnutí, jakým směrem se chce vydat. V rozhovoru se také dozvíte, koho by Grolich rád viděl na postu předsedy, zda uvažuje o postu ministra a na jaké voliče by se měla strana zaměřit.

Kubáček: Lidovci zamrzli, čeká je řízené předání moci. Nežli Čunka si raději zvolí konec

Největším problémem KDU-ČSL je její zamrzlost, prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Strana v jeho očích dlouhodobě fungovala jako „servisní organizace vlády“, a navíc jí nepomohla ani pozice „druhého katana“ celého kabinetu předsedy Mariana Jurečky. V partaji prý dojde k řízenému předání vedení strany. Pokud by se ale lídrem měl stát kontroverzní senátor Jiří Čunek, lidovci podle politologa „raději stranu rozpustí“.

Zdechovský: Naše ministerstva nám nesvědčí. Výběr byl ukvapený, Jurečka měl vést zemědělství

Jako lidovci můžeme vinit sami sebe, že jsme získali ministerstva, která nám nesvědčí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Tomáš Zdechovský. Podle něj by bylo lepší, kdyby ministr práce Marin Jurečka spravoval resort zemědělství a současný ministr zemědělství Marek Výborný vedl resort školství. Zdechovský se rovněž rozpovídal o náladách uvnitř KDU-ČSL.

Na Jurečku se zlobím hodně, přiznal Zdechovský. Ve vedení KDU-ČSL by si přál výrazné změny

Naštvanost uvnitř KDU-ČSL je obrovská. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který nijak neskrývá svou rozhořčenost v souvislosti s večírkovou kauzou šéfa lidovců Mariana Jurečky. Sám je názoru, že by personální vedení strany mělo po říjnovém sjezdu projít výraznou proměnou. Lidovecký europoslanec se kromě jiného rozpovídal také o koalici Spolu i chybách, které podle něj jeho strana napáchala v roce 2021 po sněmovních volbách.

KOMENTÁŘ: Lidovci musí vytáhnout hlavu z písku, včera bylo pozdě. Jinak dopadnou jako ČSSD

Loď se potápí, ale na palubě se pořád tančí. Tak působí chování lidovců, kteří jako by si nepřipouštěli problémy, jimž nyní čelí. Mizerné preference naznačují, že by strana potřebovala pořádný restart, pokud chce do budoucna zůstat relevantní politickou silou v zemi. Přístupem ke kauze svého předsedy Mariana Jurečky se však vydala po trajektorii sociálních demokratů, které nepřipouštění si vážných potíží stálo místo v Poslanecké sněmovně.

Ministr lže a premiér ho kryje, říká politolog. Zmínil jména možných Jurečkových nástupců

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si svými vyjádřeními ohledně kontroverzního vánočního večírku ze dne tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy sám zkomplikoval situaci, má jasno politolog Lukáš Valeš. Šéf resortu podle něj lhal a premiér Petr Fiala (ODS) ho kryl. Jurečka by prý měl rezignovat nehledě na postoj své strany. Valeš se domnívá, že v čele křesťanských demokratů může stanout ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V pořadu K věci zhodnotil i možnosti nástupu dalších straníků jako hejtmana Jana Grolicha či Jiřího Čunka.

Změna u ubytování ukrajinských uprchlíků. Zdarma budou moct bydlet jen zranitelné skupiny

Ukrajinští uprchlíci a jejich ubytovatelé se musí od léta připravit na radikální změny ve vyplácení příspěvku pro solidární domácnost. Uprchlíci z Ukrajiny budou muset mít nově s ubytovatelem sepsanou nájemní smlouvu. Podle sdružení nevládních organizací pracujících s uprchlíky nebudou mít na nájem všichni a dá se očekávat, že se někteří vrátí na Ukrajinu.

Vinaři z billboardu hrozí kvůli dani Stanjurovi. Je to cesta k omezení alkoholu, říká ekonom

Zvažovaná daň z tichého vína vzbuzuje silnou nevoli. V Lednici na Břeclavsku dokonce stojí billboard, na němž se píše, aby ministr financí Zbyněk Stanjura(ODS) už na Moravu nejezdil a pod výzvou jsou podepsaní právě pěstitelé vína. Kromě Svazu vinařů protestuje i Jihomoravský kraj. Jako jedno z opatření ke snížení deficitu ji už loni na podzim doporučila Národní ekonomická rada vlády (NERV) s tím, že by do rozpočtu mohla přinést až pět miliard korun ročně.

Zdražení vína? Největší vládní útok na Moravany, jako kdyby zdanili kroje, zlobí se svaz

Zavedení nové sazby spotřební daně by představovalo největší útok centrální vlády na Moravany. Jde o diskriminační krok proti „etnické menšině“, vzkázal tajemník Svazu bio vinařů Jan Cibulka na konto současného kabinetu a jednoho z propočtů pětikoalice na konsolidaci veřejných financí. Případné zdražení vína by podle něj mohlo dostat výrobce do existenčních problémů. Hrozí pak, že budou vymýšlet kroky, jak se spotřební dani vyhnout. „Stanou se z nich zločinci,“ varoval Cibulka.