CNN Prima News Jan Soukup

Jan Soukup

editor FTV Prima, CNN Prima NEWS

Nejnovější příspěvky autora

Další příspěvky autora

Rusko odkládá spuštění Nord Stream 1 kvůli závadě. Je to jen záminka, tvrdí Siemens

Aktualizováno

Údržba jediné provozuschopné turbíny plynovodu Nord Stream 1 odhalila závady. Do jejich odstranění zůstane plynovod mimo provoz. Uvedla to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom. Neupřesnila, kdy by se dodávky tímto plynovodem mohly obnovit. Podle německé firmy Siemens Energy nicméně zjištěný problém nepředstavuje důvod k přerušení provozu. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.

Hrozí uzavření škol a omezování služeb i dopravy, varují obce. Premiér Fiala slíbil řešení

Města a obce budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz, pokud vláda nepřijde s krizovým scénářem. Drtivé většině obcí končí se závěrem letošního roku smlouvy s fixovanými cenami energií, na příští rok tak nemají energie zajištěné. Novinářům to v pátek řekli zástupci Svazu měst a obcí ČR (SMO). Podle nich hrozí v nejhorším případě uzavírání mateřských nebo základních škol, omezování veřejných služeb a dopravní obslužnosti. Svaz vyzývá vládu k jednání. Ta prý řešení chystá.

Je čas zastropovat cenu ruského plynu, míní šéfka EK. Zavřeme kohouty, opáčil Medveděv

Evropská unie by měla zastropovat cenu plynu přepravovaného potrubím z Ruska, aby zmírnila dopady manipulace trhem ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina. Během cesty do Německa to v pátek prohlásila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Šéfka unijní exekutivy zároveň vyzvala k úsporám energií, konkrétní plán by měla představit v polovině září.

Řítíme se do katastrofy, je to kolumbijská telenovela. ANO chce vyslovit nedůvěru vládě

Hnutí ANO shání podpisy pro mimořádnou schůzi Sněmovny, na které navrhne vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) na čtvrtečním brífinku dále uvedli, že důvodem je kauza Dozimetr, situace kolem ředitele rozvědky Petra Mlejnka a také složitá ekonomická situace v Česku. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu nebude úspěšný.

Pokud Putin vypne plyn, následky budou drastické. Ministerstvo vypočítalo dopady

Zastavení toku plynu z Ruska by mělo významné makroekonomické dopady až s příchodem topné sezony 2023/2024. Český hrubý domácí produkt by kvůli tomu v roce 2023 klesl až o 2,9 procenta, v roce 2024 až o 1,6 procenta. Na Twitteru to ve středu uvedlo ministerstvo financí (MF). Domácnosti ani průmysl v ČR však minimálně v následující topné sezoně nejsou podle ministerstva v ohrožení.