Žije v ruské realitě, tepou Jandáka kvůli Ukrajině politici. Zůstane v rozhlasové radě?

Vítězslav Jandák

Válka na Ukrajině (19.7.2022)

Politici vládní koalice kritizují slova bývalého ministra kultury a poslance ČSSD Vítězslava Jandáka, který prohlásil, že na Ukrajině není žádná válka. Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba žije bývalý politik v ruské realitě. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský navrhuje odvolání Jandáka z funkce radního Českého rozhlasu (ČRo).

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob připomíná, že Jandáka do rady dosadila minulá Poslanecká sněmovna. „Vítězslav Jandák žije v ruské realitě světa. Válka se ale už dávno nevyhlašuje. Útočná válka je totiž mezinárodním právem zakázána. Na Ukrajině probíhá válka, protože byla napadena. Pan Jandák je v Radě Českého rozhlasu díky většině v minulé Sněmovně. A je to ostuda,“ napsal na Twitteru.

„Dlouhodobě se snažím, aby v Radách veřejnoprávních médií seděli lidé s profesní zkušeností a znalostí fungování médií. Ostudy s nominacemi minulé většiny v Poslanecké sněmovně už bylo více než dost,“ doplnil.

Odvolání z rady?

Někteří politici jako šéfové klubů ODS a KDU-ČSL Marek Benda a Marek Výborný přemýšlí podle Deníku N o svolání volebního výboru, který by rozhodl o případném Jandákově odvolání z rady. To poslancům umožňuje zákon, pokud radní nějakým způsobem závažně naruší důstojnost funkce.

Tento postup připomněl vládním poslancům i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Radní ČRo Vítězslav Jandák nám tady šíří proruskou propagandu. Prý žádná válka není, jde o bezpečnostní akci. Když někdo říká, že jde o válku, tak šíří dezinformace. Jako radní se zodpovídá Sněmovně. Doufám, že se tím kolegové budou zabývat. Hraničí to s odvoláním z funkce,“ vyjádřil se na Twitteru.

Jandák pobouřil výrokem v XTV o tom, že „na východní Ukrajině válka vůbec není“. „Ve válce nejsme. Kdo komu vyhlásil válku? Bylo by to logický. Rus má připomínky k tomu, co se děje a ke své bezpečnosti. V takovém případě vyhlásí Ukrajině válku. Zatím, jak hledám a hledám, nikdo nikomu žádnou válku nevyhlásil,“ zopakoval někdejší ministr za ČSSD, který stranu opustil v roce 2017.

Jenže podobně hovoří snad už jen sami Rusové. Zbytek světa až na výjimky jednoznačně hovoří o válce. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil 24. února 2022 vpád vojsk na Ukrajinu jako zvláštní vojenskou operaci.

„Máme hodně možných stavů. Rusové říkají, že je to denacifikace nebo bezpečnostní akce, ale válka ne. Je to konflikt dvou sousedících zemí, které se na sebe naštvaly,“ stál si za svým Jandák. Konflikt prý mimo území Ukrajiny nenabobtná, i když přiznává, že nikdo dodnes neví, jaký má Putin doopravdy úmysl.

Tagy: