Janeček: Nejsem antivaxer. Povinné očkování by ale bylo plíživým nástupem totality

Nejsem antivaxer, jsem jednoznačně pro očkování. U dětí to ale nejde dělat masově ani povinně, byl by to plíživý příchod totality, hájil své názory miliardář a matematik Karel Janeček v pořadu Co Čech, to politik! Dodal, že za svým proslovem na Českém slavíkovi, který vyvolal vlnu kritiky, si nadále stojí. Menší skupinu dětí s poruchou imunity by po konzultaci s rodiči ale mělo smysl očkovat, uznal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Za překvapivý proslov během slavnostního předávání hudebních Českých slavíků se Janeček stal terčem početné kritiky ze strany vědců i širší veřejnosti. Třebaže některé myšlenky mohl podle svých slov formulovat lépe, svého vystoupení nelituje. „Jsem naopak rád. Patřilo to tam, byl to výraz mé zodpovědnosti,“ řekl hned v úvodu vysílání.

Klíčové podle něj bylo, aby ho vyslyšelo co nejvíce lidí, k čemuž přenos z předávání cen posloužil.  „Jsme v situaci, kdy se plíživě ukrojí svobody a děje se něco, co by mohlo vyústit až v nějaký druh totality – například ve jménu ochrany zdraví. Od začátku jsem věděl, co chci říct. Mohl jsem to určitě sdělit lépe, nebyl jsem úplně spokojený, jak jsem to řekl. Ale rozhodně jsem to plánoval,“ zhodnotil zpětně své vystoupení.

Odmítl ale označení, že by patřil mezi tzv. antivaxery. Naopak je prý jednoznačně pro očkování proti nemoci COVID-19. Posléze se ale sám označil za „dětského antivaxera“, protože by podle něj plošné a masové očkování dětí nepřineslo tolik dobrého.

„Existuje menší skupina dětí s ohroženou imunitou, to doktor může zjistit. Takovým dětem dává smysl očkování po konzultaci s rodiči. Je to určitě jejich zodpovědnost,“ vysvětlil svůj postoj. „Když pomineme tuto malou skupinu ohrožených, není covid pro drtivou většinu (dětí) vážné ohrožení. A opakované očkování oslabuje imunitu,“ pokračoval v pořadu Co Čech, to politik.

O tom, kdo spadá do ohrožených skupin, by měli rozhodnout experti. „Lze to podchytit předem. Nemůžeme ale očkovat děti, abychom ochránili sebe,“ doplnil Janeček. Problém má i s povinným očkováním, které se vrátilo na stůl kvůli zhoršující se epidemické situaci.

Fascinuje mě, že se k tomu vyjadřuje matematik

Proti Janečkovým slovům se ohradil mikrobiolog Peter Šebo, autor petice za povinné očkování. „V první řadě mě fascinuje, jak se absolvent matematicko-fyzikální fakulty vyjadřuje k imunitě a k tomu, jestli je očkování nebo onemocnění hazard,“ rýpl si do miliardáře.

„Vymyslel skvělé algoritmy, které nádherně vydělávají peníze, takže trojčlenku si ještě pamatuje. Děti se masivně infikují covidem, školy budou za chvilku prázdné, protože budou všichni pozitivní,“ pokračoval na CNN Prima NEWS.

„To, co se děje v těchto dnech, je masivní průchod viru dětskou populací, to se vůbec nedá srovnávat s tím, co tu bylo na jaře. Je to opravdu exploze. Děti nemoc přinesou domů, nakazí své rodiče a prarodiče a ti skončí v nemocnici,“ upozornil Šebo miliardáře.

Tagy: