reklama

Kubek: Kolik lidí zemře, záleží na politicích. Rakušanům můžeme odvážnou vládu závidět

Česká lékařská komora (ČLK) volá po zavedení lockdownu. Její prezident Milan Kubek argumentuje tím, že je nutné omezit kontakty mezi lidmi, neboť tak se virus přenáší. „Záleží na politicích, kolik lidí nechají umřít, jak nechají epidemii rozjet a jaké budou ekonomické ztráty. Čím déle to bude trvat, tím více se epidemie rozjede a bude nutné ji brzdit přísnějšími opatřeními,“ reagoval na současná opatření v pořadu K věci.

reklama

„Voláme po tom, aby se omezily kontakty mezi lidmi – tak se virus šíří. Když se nebudeme stýkat, chodit na velká shromáždění nebo budeme pracovat z domova, virus se nebude tolik šířit. Pro taková opatření se vžil název lockdown, proto jsme ho použili, aby to bylo srozumitelné pro všechny,“ sdělil Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS.

Doplnil, že komora podporuje očkování, to je však opatřením do budoucnosti. „Je důležité pro zvládnutí další vlny. Teď musíme přeočkovávat a zastavit tsunami, která se valí do nemocnic,“ pokračoval. Mnohé kraje, zejména na Moravě, po lockdownu či nouzovém stavu též volají. Nápor nakažených v nemocnicích přestávají zvládat.

Vláda se však po úterním jednání s hejtmany shodla, že zavedení nouzového stavu není namístě. Na dotaz, zda se někdo z politiků bude voláním ČLK zabývat, Kubek odvětil, že vše je na politicích. „Na nich záleží, kolik lidí nechají zemřít, jak nechají epidemii rozjet a jaké budou ekonomické ztráty. Čím déle to bude trvat, tím více se epidemie rozjede a bude nutné ji brzdit přísnějšími opatřeními,“ argumentoval.

Politici opět reagují pozdě

Dodal, že politici nemohou tolerovat stav, kdy bude denně umírat sto a více osob. „Ve čtvrtek 18. listopadu zemřelo 108 lidí, covid je opět druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Při stávajícím tempu nám za tři týdny nemocnice přetečou,“ pokračoval Kubek s tím, že i kdyby se odteď už nikdo nenakazil, následujících 14 dní by se situace stále zhoršovala. Politici podle něj reagují pozdě, jako vždy.

Česká lékařská komora mimo jiné volá po povinném očkování všech osob starších 18 let, které netrpí kontraindikacemi. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v úterý 23. listopadu potvrdil, že povinnost by se mohla vztahovat na lidi starší 60 let či na vybrané profesní skupiny.

„ČLK už v září vyzvala ministerstvo zdravotnictví, aby se povinnost očkování zavedla pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. Mělo by být otázkou profesní cti, že zdravotníci nebudou ohrožovat pacienty tím, že by je nakazili,“ argumentoval Kubek. Podle něj by se měli povinně očkovat i pracovníci škol.

Česko by se tak mělo vydat cestou rakouského modelu. Země od února zavádí povinné očkování pro všechny. „Rakušanům můžeme závidět odvážnou vládu, která zvedla ručník z ringu. Doufám, že se tím budou inspirovat další vlády. Žádný stát si nemůže dovolit držet černého Petra. Zatímco jinde bude společnost fungovat, neočkované země se budou potácet v lockdownech,“ uzavřel s tím, že uzávěra je záchranná brzda, s níž se přizná selhání.

Tagy:

Hlavní zprávy

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama