reklama

Jedni umírali, jiní se smáli a tančili. Svědci popsali hrůzné okamžiky tlačenice v Houstonu

Zatímco jedni umírali v presu tisícovek těl, jiní se smáli a hudba hrála. Taková svědectví přicházejí z hudebního festivalu v Houstonu. V pátek večer tam zemřelo osm lidí. Svědci popisují otřesné scény bezmoci a chaosu. A ještě jedno vážné podezření se objevilo –⁠ v davu prý někdo úmyslně vpichoval lidem drogy.

reklama

Na hlavní scéně hudebního festivalu AstroWorld v Houstonu bylo až 50 tisíc lidí. Už při čekání na hlavní hvězdu Travise Scotta pod pódiem povážlivě rostl tlak lidského davu. Zejména ti menší lapali po dechu. „Jakmile se objevil Travis, tak to všechno začalo jít do háje,“ popsal účastník koncertu Joshua Robinson.

„Když vyšel ven, tak mě vlna lidí začala drtit. Ovládali mě lidé kolem a já musel držet hlavu nahoru, směrem k nebi, abych mohl dýchat,“ vylíčil děsivé zážitky z koncertu další očitý svědek Kevin Perez. V tu chvíli už začali kolabovat první lidé. Tlak ale stále sílil a z davu se ozývaly zoufalé výkřiky. Brzy na některých místech začali lidé padat na zem a mizet pod vrstvami těl.

„Byla tam jakoby díra v davu vedle mě, která se zhroutila, takže hromada lidí ležela na zemi, jeden na druhém,“ líčil Perez. Hrůzný výjev se naskytl i Shawnu Littleovi. „Lidé tam křičeli a měli záchvaty paniky, protože to bylo, jako byste byli pod výtahem a ten výtah na vás padal. A nemohli jste s tím vůbec nic dělat.“

Píchal někdo účastníkům drogy?

Po pouhých několika minutách začali lidé hromadně ztrácet vědomí. Trvalo ale přes 20 minut, než si toho všimli i na pódiu a koncert ukončili. „Chtěl bych poslat své modlitby těm, o které jsme přišli. Jsem upřímně vyřízený,“ vzkázal evidentně zdrcený rapper Travis Scott.

Nejmladší z obětí bylo teprve 14 let. Podle policie je možné, že v davu navíc někdo útočil injekcí. „Máme zprávy o členovy ochranky, který se natahoval k jednomu občanovi, když ucítil píchnutí do krku. Když ho prohlíželi, upadl do bezvědomí, tak mu dali přípravek proti opiátům. Zdravotníci potvrdili, že si všimli vpichu jako po injekci,“ uvedl na tiskové konferenci policejní náčelník Troy Finner.

K vyšetřování se teď proto připojuje mordparta a protidrogové oddělení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

Předchozí prodělání covidu na omikron nefunguje. Sníží se i účinnost vakcín, varuje expert

Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali některou z předcházejících variant koronaviru, není proti omikronu moc dobrá. Očekává se i snížení účinnosti vakcín, pomoci může přeočkování. Zatím ale nejsou data o tom, že by varianta omikron způsobovala horší průběh onemocnění. Řekl to molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV ČR).

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

Prymula: Přitvrdíme, když bude omikron závažnější než delta. Uvidíme za dva týdny

Nová varianta omikron dělá vrásky odborníkům, ale i veřejnosti. Podle epidemiologa Romana Prymuly se však zdá, že není klinicky závažnější než delta. „Pokud bude způsobovat mírné onemocnění, situace vypadá příznivě. V opačném případě bychom museli přitvrzovat,“ podotkl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Dále zmínil, že se mu nelíbí rozdílná doba platnosti covid pasů po prodělání nemoci a očkování.

reklama