Jedni umírali, jiní se smáli a tančili. Svědci popsali hrůzné okamžiky tlačenice v Houstonu

Zatímco jedni umírali v presu tisícovek těl, jiní se smáli a hudba hrála. Taková svědectví přicházejí z hudebního festivalu v Houstonu. V pátek večer tam zemřelo osm lidí. Svědci popisují otřesné scény bezmoci a chaosu. A ještě jedno vážné podezření se objevilo –⁠ v davu prý někdo úmyslně vpichoval lidem drogy.

Na hlavní scéně hudebního festivalu AstroWorld v Houstonu bylo až 50 tisíc lidí. Už při čekání na hlavní hvězdu Travise Scotta pod pódiem povážlivě rostl tlak lidského davu. Zejména ti menší lapali po dechu. „Jakmile se objevil Travis, tak to všechno začalo jít do háje,“ popsal účastník koncertu Joshua Robinson.

„Když vyšel ven, tak mě vlna lidí začala drtit. Ovládali mě lidé kolem a já musel držet hlavu nahoru, směrem k nebi, abych mohl dýchat,“ vylíčil děsivé zážitky z koncertu další očitý svědek Kevin Perez. V tu chvíli už začali kolabovat první lidé. Tlak ale stále sílil a z davu se ozývaly zoufalé výkřiky. Brzy na některých místech začali lidé padat na zem a mizet pod vrstvami těl.

„Byla tam jakoby díra v davu vedle mě, která se zhroutila, takže hromada lidí ležela na zemi, jeden na druhém,“ líčil Perez. Hrůzný výjev se naskytl i Shawnu Littleovi. „Lidé tam křičeli a měli záchvaty paniky, protože to bylo, jako byste byli pod výtahem a ten výtah na vás padal. A nemohli jste s tím vůbec nic dělat.“

Píchal někdo účastníkům drogy?

Po pouhých několika minutách začali lidé hromadně ztrácet vědomí. Trvalo ale přes 20 minut, než si toho všimli i na pódiu a koncert ukončili. „Chtěl bych poslat své modlitby těm, o které jsme přišli. Jsem upřímně vyřízený,“ vzkázal evidentně zdrcený rapper Travis Scott.

Nejmladší z obětí bylo teprve 14 let. Podle policie je možné, že v davu navíc někdo útočil injekcí. „Máme zprávy o členovy ochranky, který se natahoval k jednomu občanovi, když ucítil píchnutí do krku. Když ho prohlíželi, upadl do bezvědomí, tak mu dali přípravek proti opiátům. Zdravotníci potvrdili, že si všimli vpichu jako po injekci,“ uvedl na tiskové konferenci policejní náčelník Troy Finner.

K vyšetřování se teď proto připojuje mordparta a protidrogové oddělení.

Tagy: