Krajta na Floridě ulovila a spolkla celého jelena
Vědci v polovině srpna natočili ve floridských bažinách Everglades unikátní situaci, kdy obrovská krajta tmavá dokázala pozřít celého jelence běloocasého (severoamerický druh jelena). Působivý výkon odborníky šokoval. Událost vrhá nové světlo na dosud známé schopnosti krajt tmavých. Invazivní druh pocházející z jihovýchodní Asie se v uplynulých dekádách stal na jihu Floridy postrachem původních savců, připomněla americká média.
Na záběrech je zřejmé, jak čtyři a půl metru dlouhá krajta o váze odhadem 52 kilogramů labužnicky polyká celého pětatřicetikilového jelence, uvedl web Tampa Bay Times.
ČTĚTE DÁLE: Štěně snědlo vodní kuličky a skončilo na sále. Video „gejzíru“ u veterináře oblétlo internet
Autor videa a vědecký koordinátor ochranářské organizace Conservancy of Southwest Florida Ian Bartoszek ve vyjádření pro web Live Science označil záběry za dechberoucí. „Připadalo mi, jako bychom doslova chytali sériového vraha při činu. Bylo to intenzivní pozorovat v reálném čase,“ uvedl biolog.
Na úchvatnou podívanou Bartoszek nikdy nezapomene. „Byl to nejpůsobivější pohled, jaký jsme za 12 let sledování krajt na jihozápadě Floridy viděli,“ popsal vědec.
Vědci krajtu následně opatrně usmrtili a mršinu převezli do laboratoře k dalšímu zkoumání. Zejména rozsah hadí tlamy odborníky fascinuje. Dosud bylo známé, že krajta tmavá kořist nejdříve zadusí a poté postupně spolkne. Spodní čelist predátora není pevně srostlá a během polykání kořisti se její půlky dokážou od sebe oddálit. Rovněž kůže je natolik elastická, že umožňuje mnohem širší rozevření tlamy.
„Krajty se příležitostně pustí i do výrazně větší kořisti. Snad aby si vyzkoušely, kam až je schopna se jejich tlama otevřít,“ popsali vědci. Krajty tmavé mohou podle nich konzumovat kořist až šestkrát větší než ostatní druhy hadů podobné velikosti.
Invazivní druh likviduje menší savce
Bartoszek rovněž upozornil na devastující vliv importované krajty. „Nelze popřít dopady krajty tmavé na původní divokou zvěř,“ konstatoval biolog.
Krajty tmavé se na Floridu dostaly díky obchodu s exotickými mazlíčky v 70. a 80. letech 20. století. V bažinách a mokřadech jižní Floridy se rychle zabydlely a staly se pohromou pro původní druhy menších savců. V oblastech, kde v národním parku Everglades převládají krajty, se podle vědců snížil počet mývalů, vačic a zajíců o 98 procent.
V reakci na přemnožení nebezpečného predátora organizace Conservancy of Southwest Florida zahájila v roce 2013 program na výzkum a snížení počtu krajt na jižní Floridě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Myslivci vs. Pejskaři! Jaká je budoucnost ochrany domácích mazlíčků v ČR?