reklama

Jermanová nabízí půjčku 50 tisíc živnostníkům. Náhoda, s volbami to nesouvisí, tvrdí

Středočeský kraj, který vede hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), v týdnu před volbami rozesílá živnostníkům dopis, ve kterém jim nabízí bezúročnou půjčku na 50 tisíc korun. Některým občanům dorazil do schránky dokonce společně s volebními lístky. Podle Jermanové je to ale jen čistá náhoda a s volbami to nesouvisí. Opoziční středočeští zastupitelé postup ale označují za nefér volební tah, kterým si chtějí ANO a ČSSD jen koupit voliče.

reklama

„Středočeský kraj nabízí svým živnostníkům v souvislosti s dopady pandemie COVID-19 bezúročnou půjčku až 50 tisíc korun s odkladem splácení,“ píše se v dopise, který drobní podnikatelé dostali do svých schránek v tomto týdnu.

O peníze si mohou lidé požádat v rámci programu, který už zastupitelé schválili na jaře, nejpozději do konce října. Teď se ale rozjela druhá vlna.

„Program běží zhruba od 13. května a to, že jsme ho prodloužili, musíme dát našim živnostníkům vědět. Nevidím nic špatného na tom, že chceme pomoci těm, na které velmi tvrdě dopadají covidové následky,“ vysvětlovala pro CNN Prima NEWS hejtmanka kraje Jaroslava Jermanová.

K tématu

I přesto, že jsou už tento víkend volby do krajských zastupitelstev a politické složení se s největší pravděpodobností změní, vedení lidem slibuje, že peníze dostanou.

„Rada kraje bude funkční do prvního jednání nového ustavujícího zastupitelstva Středočeského kraje. Program bude trvat do 31. října 2020, takže veškeré žádosti podané v termínu budou radou vypořádány,“ uvedla pro CNN Prima NEWS šéfka tiskového odboru kraje Helena Frintová.

Kupka: Je to neférová podpásovka koalice ANO a ČSSD

Podle opozičních zastupitelů, ale i řady občanů se jedná o neférový předvolební tah, kterým si chce současná koalice ANO a ČSSD jen koupit voliče.

Nicméně připomínají i to, že během hlasování zastupitelstva pro poskytnutí půjček ruku zvedli také.

K tématu

„Pomoc jako takovou jsme schválili už dávno a ta je samozřejmě správná. Neférové je to, když se tím současná koalice chlubí jako svým krokem před volbami. Myslím, že si tím víc ublížili, protože řada podnikatelů a živnostníků to vnímá jako podpásovku a mají dojem, že si je tímto krokem chce krajský úřad koupit,“ reagoval krajský zastupitel, poslanec ODS a kandidát na středočeského hejtmana Martin Kupka.

Podporu zastupitelstvo schválilo už koncem jara a peníze už byly některým podnikatelům dokonce vyplaceny. Toto je podle Kupky jen jakási druhá vlna.

„Teď je to další vlna a probíhá těsně před volbami. O žádné druhé vlně se nehlasovalo,“ dodal zastupitel ODS.

Jermanová: Načasování je čistá náhoda

Podobně to vidí i jeho kolega ze zastupitelstva a šéf Starostů Vít Rakušan.

„Načasování celé akce mi přijde přinejmenším podivné. Možná se nabízí otázka, jestli to není kampaň, která je placená Středočeským krajem. Navíc se finanční závazek přenáší na nové vedení kraje,“ kritizoval Rakušan s tím, že dopis dorazil i jemu, a to i přesto, že živnostníkem není.

Hejtmanka Jermanová, která zároveň křeslo ve vedení kraje obhajuje, ale tvrdí, že to s volbami nemá nic společného a jde o náhodu.

„Je to čistá náhoda a přijde mi jako úplný nesmysl spojovat to s volbami. Volební letáky chodí do schránek už tři neděle,“ reagovala na výtky opozice.

Netolický: Snaha získat voliče za každou cenu

Poskytování půjčky prostřednictvím kraje vnímají jako nesprávný krok i jiní hejtmani. O takové věci by se podle nich měl starat stát.

„U navrhovatelů to akorát ukazuje, že jsou zoufalí. Jsou to poslední záchvěvy, kdy se snaží za každou cenu získat podporu voličů. Kraje mají své kompetence a nepovažuji za vhodné takovou formu podpory zavádět, je to i poměrně nebezpečné. Od toho máme stát a stát jsme my všichni,“ reagoval na nápad pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD).

K tématu

Další hlavní zprávy

Roman Prymula

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Nejen politici, ale i mnozí další pobouření lidé využívají sociálních sítí, aby vyjádřili své extrémní rozhořčení nad nočním výletem ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a Miroslava Faltýnka (ANO) do restaurace a bez roušky. Oba politiky přistihl Blesk.cz a vyfotografoval, jak kolem půlnoci opouštějí v Praze luxusní restauraci Rio’s. Pro normální lidi, kteří se musejí v cizí společnosti pohybovat v rouškách, jsou přitom restaurace uzavřené a fungují maximálně výdejová okénka.

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

reklama
Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace
Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama