CNN Prima News Jihočínské moře

Jihočínské moře

Výpis příspěvků ke štítku „Jihočínské moře“

Prezident Pavel vystoupil na Valném shromáždění OSN. Odsoudil aktivity Číny u Tchaj-wanu

Prezident Petr Pavel v projevu před Valným shromážděním OSN odsoudil vojenské aktivity Číny v Tchajwanském průlivu. Bezpečnost podle něj ohrožuje i postup Íránu a KLDR a jejich testy jaderných a mezikontinentálních balistických raket. Ukrajina si zaslouží mír, který bude uzavřen za podmínek stanovených Kyjevem. Nesmí být založený na nespravedlivém kompromisu a jeho podobu nemůže diktovat Rusko coby agresor, řekl dál český prezident Petr Pavel.

V Jihočínském moři to vře: Číňané po Tchaj-wanu začali provokovat Filipínce

V Jihočínském moři opět panuje bouřlivé období. Čína, která si v regionu nárokuje podstatné území, často provokuje okolní země v čele s Tchaj-wanem, který považuje za svoji součást. Naposledy se však pustila do Filipínců. Čínská pobřežní stráž totiž měla zablokovat vojenskou zásobovací loď Filipín a použít při tom i vodní dělo. Peking nyní čelí mezinárodní kritice za agresivní chování v oblasti.

Konflikt v Jihočínském moři. Peking tvrdí, že armáda sledovala a odehnala americký torpédoborec

Čínská armáda tvrdí, že sledovala a odehnala americký torpédoborec, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Spojené státy to ale popřely a tvrzení označily za nepravdivé. Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. Podobný incident se u nich odehrál už loni.

Riziko války roste, obává se tchajwanský ministr invaze z Číny. Armádní rezervy posilují ženy

Napětí mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem je již desítky let mimořádně vysoké. V poslední době se však čím dál více hovoří o možném střetu, před možnou čínskou invazí nyní varuje tchajwanský šéf diplomacie. Ostrovní stát, který byl založen uprchlíky bojujícími s čínskými komunisty, přistoupil k dalším válečným opatřením. Nově totiž do svých bojových rezerv přijímá i ženy.

Královna Alžběta má vystrašit Rusko a Čínu. Obří britská letadlová loď míří do Asie

Britské královské námořnictvo v rámci demonstrace své vojenské síly Rusku a Číně vyšle příští měsíc na svou první plavbu vojenskou letadlovou loď HMS Queen Elizabeth (v překladu Královna Alžběta). „Spojené království neustupuje, ale pluje vpřed, aby sehrálo aktivní roli při formování mezinárodního systému 21. století,“ uvedl podle webu Daily Mail britský ministr obrany.