Vědci identifikovali „superobří“ druh mořského korýše z řádu stejnonožců. Hlubokomořský tvor, nyní nazvaný Bathynomus vaderi, dostal své jméno podle toho, že se jeho hlava nápadně podobá helmě, kterou nosil kultovní padouch z Hvězdných válek Darth Vader. Informovala o tom CNN.
Vědci v úterý oficiálně popsali nově objevený druh v časopise ZooKeys a potvrdili, že některé prvky stavby těla Bathynomus vaderi se výrazně liší od ostatních exemplářů rodu Bathynomus nalezených v Jihočínském moři.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jediná cigareta vás připraví o 20 minut života, odhalil výzkum. Jak překonat závislost?
Superobří mořští korýši, včetně B. vaderi, patří do řádu stejnonožců (Isopoda), pro které je charakteristický tvrdý ochranný exoskelet a sedm párů nohou. Největší exemplář vážil více než kilogram a měřil na délku 32,5 centimetru, čímž se stal jedním z největších známých zástupců tohoto řádu, píše CNN.
Většina stejnonožců je velmi malá, obvykle měří méně než 2,5 centimetru. „Tento rozdíl ve velikosti činí objev tak obrovského exempláře obzvláště pozoruhodným,“ uvedla Lanna Chengová, emeritní profesorka mořské biologie na Kalifornské univerzitě v San Diegu.
Identifikace druhu, který je pro vědu nový
Rybáři, kteří ulovili B. vaderi, používají hlubinné vlečné sítě v Jihočínském moři, asi 50 námořních mil od města Quy Nhon, které leží v jižní části středního Vietnamu, západně od Spratlyho ostrovů.
„Živočichové B. vaderi obývají mořské dno, živí se mrtvými živočichy a recyklují živiny, čímž hrají důležitou roli v hlubokomořském ekosystému,“ uvedla výzkumnice z Národní agentury pro výzkum a inovace v Indonésii Conni Sidabaloková. Poznamenala, že jejich velikost jim může pomáhat přežít v oceánských propastech a poskytuje jim konkurenční výhodu.
V současnosti je známo pouze 11 „superobřích“ a devět „obřích“ druhů rodu Bathynomus, z nichž některé ještě čekají na oficiální popis. B. vaderi je teprve druhým superobřím druhem z řádu stejnonožců objeveným v Jihočínském moři. Jelikož tito korýši žijí ve velmi hlubokých vodách, bylo jejich odlišení od ostatních druhů pro výzkumníky náročné. B. vaderi se od ostatních superobřích druhů liší jedinečnou vlastností: Poslední článek jeho zadních nohou se na konci zužuje a mírně ohýbá dozadu.
Vietnamská pochoutka ohrožená rybolovem
Podle studie se v posledních letech staly další druhy rodu Bathynomus, jako je třeba B. jamesi, ve Vietnamu delikatesou, která je často přirovnávána k humrovi. S rostoucí popularitou rodu Bathynomus se v roce 2017 některé exempláře prodávaly až za dva miliony vietnamských dongů (zhruba dva tisíce korun), napsali vědci.
Jakmile jich však rybáři vylovili a prodali více, ceny klesly, protože se mořští korýši stali dostupnějšími. Na začátku roku 2024 se kilogramové až dvoukilogramové exempláře prodávaly za přibližně jeden milion vietnamských dongů (tisíc korun). S objevem B. vaderi vědci jako Sidabaloková a Chengová vyjádřili obavy z možného začlenění na světové trhy s mořskými plody.
Rod Bathynomus je známý svým pomalým rozmnožováním. Tito superobří korýši totiž produkují malý počet vajíček (pouze stovky), z nichž se líhnou miniaturní verze dospělých jedinců, uvedla Sidabaloková. Dodala, že pomalá reprodukce je činí obzvláště zranitelnými vůči nadměrnému rybolovu. „Tito tvorové nerostou příliš rychle, a pokud se stanou velmi vyhledávaným artiklem, můžeme je vyhubit,“ uvedla Chengová.
Výzkumný tým se domnívá, že B. vaderi existuje i mimo vietnamské pobřežní vody v jiných částech Jihočínského moře, ale odhalení dalších druhů v těchto hloubkách bude vyžadovat čas. „Pokud budeme mít příležitost, rádi bychom provedli další průzkumy a možná spolupracovali s vědci v regionu, abychom zjistili, co tam žije. Je toho ještě tolik, co se můžeme naučit a objevit,“ řekla Sidabaloková.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Čeští bezdomovci dostali 100 tisíc korun. Co s penězi udělali a pomohou jim z ulice?