Tajfun v Jihočínském moři poslal loď ke dnu. Pohřešuje se přes třicet lidí

Záběry z vrtulníku na potápějící se loď v Jihočínském moři

Tajfun potopil velkou loď v Jihočínském moři

Zhruba tři desítky námořníků se pohřešují poté, co se jejich loď potopila kvůli tajfunu v Jihočínském moři nedaleko Hongkongu. Záchranáři po nich pátrají ze vzduchu. S odkazem na hongkongské úřady o tom v sobotu informují zahraniční agentury.

Průmyslové plavidlo se nacházelo zhruba 300 kilometrů jižně od Hongkongu, když ho zasáhla bouře a rozpůlila ho vedví. Zhruba 30 členů jeho posádky hledají dvě letadla a čtyři vrtulníky. Fotografie zveřejněné hongkongskou vládní letovou službou ukazují, jak se jeden člen posádky ovíjí lanem od záchranného vrtulníku.

Podle agentury AP se dopoledne podařilo zachránit nejméně tři členy posádky, kteří byli odvezeni do nemocnice. Tři přeživší uvedli, že další členy posádky mohly smést vlny do moře ještě před příletem prvního vrtulníku, uvedla podle agentury AFP hongkongská vláda.

Tajfun Čaba se zformoval v centrální části Jihočínského moře a v sobotu odpoledne dorazil na pevninu v jihočínské provincii Kuang-tung. V místě, kde se loď nacházela, vál vítr o rychlosti 144 kilometrů za hodinu a vlny dosahovaly výšky deseti metrů, uvedly úřady.

Záchranáři kvůli velkému počtu pohřešovaných rozšíří oblast pátrání, a pokud to podmínky dovolí, prodlouží akci i do noci, píše AFP.

Tagy: