Jižní Korea ve středu vrátila do KLDR šest Severokorejců, které letos zachránila na moři. Podle agentury Reuters to uvedlo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Severokorejci, jejichž lodě se nedopatřením dostaly do jihokorejských vod, podle ministerstva opakovaně vyjádřili přání vrátit se do vlasti.
Repatriace přichází v době, kdy prezident I Če-mjong po svém nástupu do funkce 4. června slíbil zlepšit vztahy se Severní Koreou s tvrzením, že napětí mezi Pchjongjangem a Soulem má negativní dopad na jihokorejskou ekonomiku.
ČTĚTE TAKÉ: KLDR posílá Rusku tisíce ženistů a armádních dělníků. Obnoví Kurskou oblast, tvrdí Šojgu
I Če-mjong vyzval k diplomacii a dialogu se Severní Koreou. Jeho administrativa rovněž pozastavila propagandistické vysílání z reproduktorů podél společné hranice a utlumila letákové kampaně namířené proti KLDR.
Severní Korea oficiálně nereagovala na snahy Jižní Koreje provést repatriaci šestice Severokorejců. Severokorejská hlídková loď nicméně čekala na předávacím místě a Severokorejci se podle ministerstva vrátili do vlasti na jedné ze svých lodí.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záběry masivní exploze. Ukrajinci zničili vzácný systém KLDR, raketa proletěla kabinou stroje