Soul

Výpis příspěvků ke štítku „Soul“

Nemáme v úmyslu vyhnout se válce, Jižní Korea je nepřítel číslo jedna, řekl vůdce KLDR

Severní Korea zrušila vládní organizace, které mají na starosti vztahy s Jižní Koreou, včetně záležitostí sjednocování a mezikorejského turistického ruchu. Vůdce KLDR Kim Čong-un kromě toho vyzval parlament země k přijetí ústavního dodatku, jenž by Jižní Koreu označil za striktně oddělenou zemi a nepřítele číslo jedna. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na státní média.

Diktátor Kim Čong-un měl čtyřicátiny. Okázalá oslava se ale nekonala, spekuluje se o důvodech

Narozeniny severokorejských diktátorů z dynastie Kimů vždy znamenaly pro tamní režim důvod k rozsáhlým oslavám doprovázeným okázalými vojenskými přehlídkami. Bez bohaté pompy však překvapivě zůstaly čtyřicátiny současného lídra asijské země Kim Čong-una. Státní tisková agentura v den jeho narozenin „pouze“ vydala obsáhlý článek, v němž oceňuje jeho iniciativu v oblasti rozsáhlých stavebních projektů. Podle odborníků mohou být za vším hned dva zásadní důvody.

Šikana od rodičů vyústila v tragédii. Mladá učitelka si vzala život, zanechala mrazivý vzkaz

Třiadvacetiletá učitelka základní školy I Min-so začátkem června popsala, jak ji přemůže strach, kdykoli vstoupí do třídy. O dva měsíce později ji kolegové našli ve škole mrtvou. Spáchala sebevraždu, píše BBC News. Tragédie vyvolala mezi učiteli základních škol po celé Jižní Koreji vlnu rozhořčení. Desetitisíce se jich rozhodly stávkovat, aby si vymohly lepší ochranu práv v zaměstnání. Učitelé přitom uvedli, že jsou obtěžováni neustálými telefonáty rodičů, a to i o víkendech a po práci ve všední dny. Stížnosti se často týkají běžných kázeňských opatření, k nimž učitelé přistupují, pokud jejich žáci zlobí.

Rodiče nás šikanují, bouří se učitelé v Koreji. Po sebevraždě kolegyně vyhlásili stávku

Jihokorejští učitelé zahájili boj za ochranu proti tlaku ze strany rodičů. V sobotu se jich v ulicích Soulu na demonstraci sešlo téměř čtvrt milionu, v pondělí pak vyhlásili stávku a 50 tisíc jich zamířilo k parlamentu. Impulsem k protestům se stal červencový případ mladé pedagožky, která si kvůli práci vzala život. Kolegové ji našli ve skříni v jedné z učeben mrtvou. Podle agentury Reuters v jihoasijské zemi spáchala sebevraždu za posledních šest let stovka učitelů.

Největší manévry za 100 let: Desítky tisíc skautů se evakuují před bouří, míří do Soulu

Aktualizováno

Jižní Korea v úterý zahájila evakuaci desítek tisíc skautů z dějiště světového jamboree na jihozápadě země, ke kterému se blíží tropická bouře Khanun, do bezpečnějších míst především v okolí hlavního města Soulu. Z tábořiště již odjelo také osm autobusů s českými skauty ve věku od 14 do 18 let, sdělil český konzul v Soulu Roman Masařík. Náhradní ubytování poskytne Čechům Korejská vojenská akademie v Soulu.

Desítky tisíc skautů včetně Čechů evakuují z celosvětového srazu. Ohrozila je bouře Khanun

Jižní Korea se připravuje evakuovat desítky tisíc skautů z dějiště světového jamboree, ke kterému se blíží tropická bouře Khanun. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na představitele Světové organizace skautského hnutí (WOSM). Mluvčí české organizace Barbora Trojak uvedla, že skauti jsou na evakuaci dobře připraveni, přesun začne v úterý místního času. Předčasný odjezd domů podle ní nikdo z Čechů neplánuje. České velvyslanectví v Soulu objednalo deset autobusů pro české skauty a 20 Ukrajinců, jsou připraveny jet do Soulu, sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Lékař obviněný z osahávání Korejky je doma. Co jsem ušetřil riskováním pro Česko, je pryč, řekl

Český vojenský lékař, který v dubnu v Koreji po příletu delegace ministra dopravy Martina Kupky (ODS) údajně osahával hygieničku, v pátek po třech měsících přiletěl ze Soulu do Prahy. Uvedl to web Lidovky.cz. Podplukovník Ivo Kašpárek se podle korejského soudu dopustil přestupku a zaplatil pokutu v přepočtu 170 tisíc korun. O incidentu v letadle v rozhovoru pro Lidovky.cz řekl, že rozhodně nešlo o úmysl – podle svých slov netušil, že Korejci jsou na jakýkoliv osobní fyzický kontakt mimořádně citliví.

Zděšení na východě Asie. KLDR neúspěšně odpálila družici, Japonsko mluví o balistické raketě

Aktualizováno

Severní Korea se pokusila vyslat do vesmíru špionážní vojenskou družici, uvedla podle agentury Reuters tamní státní média. První pokus za posledních sedm let ale podle nich skončil neúspěchem, když se porouchal druhý stupeň rakety nesoucí satelit a systém se zřítil do Žlutého moře. Start rakety předtím spustil krátký poplach v Jižní Koreji a Japonsku, úřady a média obou zemí rovněž hovořily o selhání rakety. Její pád si podle nich nevyžádal na jejich území žádné škody.