
Rozdával radost a úsměvy, všem prospěl. Miloš Zeman ocenil Krampola, zmínil poslední setkání
Jižní Korea ve středu vrátila do KLDR šest Severokorejců, které letos zachránila na moři. Podle agentury Reuters to uvedlo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Severokorejci, jejichž lodě se nedopatřením dostaly do jihokorejských vod, podle ministerstva opakovaně vyjádřili přání vrátit se do vlasti.
Britská stanice BBC se dostala k typickému mobilnímu telefonu, který se běžně používá v totalitní Severní Koreji. Přístroj vizuálně připomíná většinu mobilů, ale co se týče funkcí, tak je v lecčems velmi „osekaný“, ovšem jinde je vybaven funkcemi navíc, aniž by to mohl uživatel jakkoli ovlivnit. Připojit se jeho prostřednictvím k internetu pochopitelně není možné.
Zemřel bývalý trenér československé a později české reprezentace házenkářek Jiří Zerzáň. O jeho pátečním úmrtí v 83 letech informoval na oficiálním webu Český svaz házené.
V bojích proti Ukrajině zahynulo na 600 severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě. Podle agentur AFP a Reuters to ve středu uvedl jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty mají činit celkem 4 700 vojáků, z toho bylo 2 000 zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách 18 000 vojáků, uvedl člen parlamentní komise pro tajné služby.
V jihovýchodní části Soulu došlo v pondělí k tragické nehodě. Motorkář na hlavní křižovatce spadl do propadliny, která se před ním samovolně vytvořila. Po několikahodinovém pátrání bylo objeveno mužovo tělo, bohužel bez známek života. Záběry zachycující tragédii se okamžitě začaly šířit na sociálních sítích.
Nedaleko jihokorejského protikorupčního úřadu v Soulu, kde je kvůli obvinění ze vzpoury vyslýchán tamní prezident, se ve středu zapálil neznámý muž. Hasiči jej pak odvezli do nemocnice, kde ale svým zraněním podlehl, uvedla agentura Jonhap.
Počet zabitých a raněných severokorejských vojáků nasazených do boje proti Ukrajině pravděpodobně přesáhl tři tisíce. Mrtvých je 300 a raněných 2 700. Uvedl to v pondělí podle agentury Reuters jihokorejský zákonodárce s odkazem na informace, které mu sdělila jihokorejská tajná služba NIS. Podle agentury AFP poslanec I Son-kwon novinářům také řekl, že severokorejští vojáci jsou patrně nabádáni, aby raději spáchali sebevraždu, než aby padli do zajetí.
Je to již měsíc, kdy jihokorejský prezident Jun Suk-jol uvrhl zemi do krize vyhlášením stanného práva a útoku na parlament. Tento tah se však obrátil proti němu, oficiálně byl zbaven prezidentských pravomocí a navíc má na krku zatykač. Prezidentská garda jej prozatím chrání a před Junův palác také míří stovky jeho příznivců. Jak se bude krize v Jižní Koreji dále vyvíjet?
Jihokorejští vyšetřovatelé a policisté se v pátek bez úspěchu pokusili v sídle prezidenta Jun Sok-jola o jeho zatčení kvůli tomu, že se v prosinci snažil zavést stanné právo. Jejich záměr, který je podle prezidentových advokátů nezákonný, překazila prezidentská ochranná služba. Informují o tom světové tiskové agentury.
Pět lidí se pohřešuje a dva další se podařilo zachránit poté, co se v pondělí u jihozápadního pobřeží Jižní Koreje potopil trajekt. Na palubě lodi se zřejmě nacházelo celkem sedm osob, napsala agentura Jonhap s odvoláním na pobřežní stráž.
Tragickou havárii letadla na jihokorejském letišti Muanu přežili pouze dva členové posádky. Mladá letuška je podle lékařů mimo ohrožení života. Stevardovi hrozí ochrnutí těla. Po probuzení byl podle lékařů silně dezorientovaný. Popsal, že byl připoutaný a pak už si na nic nepamatuje, píší zahraniční média.
Severní Korea v první reakci na krátké vyhlášení stanného práva v Jižní Koreji situaci přirovnala k vojenskému převratu a uvedla, že jihokorejský prezident Jun Sok-jol chtěl zavést fašistickou diktaturu. Napsal o tom dnes zpravodajský web BBC.