CNN Prima News jméno

jméno

Výpis příspěvků ke štítku „jméno“

Úřady sedm let tají údaje o počtu jmen i příjmení. Nevíme, kolik je Kryštofů, Fialů ani Gottů

Kolik nyní žije v Česku třeba Marií, Klausů, Horáčků nebo Anet, to řadový občan nemá šanci zjistit. Ministerstvo vnitra i Český statistický úřad (ČSÚ) informace o četnosti jmen a příjmení už sedm let tají a oblíbené webové stránky typu Kdejsme.cz či Nasejmena.cz přinášejí zastaralé údaje z roku 2016. Statistikou přitom každý rok pořádně zamíchají zesnulí i narození – v letech 2017 až 2022 v České republice přišlo na svět 663 964 dětí a naopak 725 993 osob zemřelo.

Hanychová prozradila jméno dcery i magický termín porodu. Řeší ale komplikace

Konec roku byl pro modelku Agátu Hanychovou velmi náročný. Během vánočních svátků zemřela její milovaná babička a maminka herečky Veroniky Žilkové. Říká se však, že když jeden život vyhasne, další se zrodí. Hanychová s partnerem Jaromírem Soukupem se tak mohou upínat na jaro, kdy na světě přivítají svoji dceru. Modelka se nyní s fanoušky podělila o přesný termín porodu, který je pro ni velmi symbolický, i o jméno miminka. Nadšení však krotí zdravotní komplikace.

Jedině Česko! Nebuďme jak KLDR, kvůli patvaru Czech jsem trpěl i u Nagana, říká expert Baar

I 30 let po rozdělení federace řeší samostatný stát naprosto zásadní otázku: Jak se vlastně jmenuje. Přestože je jednoslovný název Česko oficiální už od roku 1993, mnozí jej stále odmítají používat. Někteří odpůrci jsou tak urputní, až je politický geograf Vladimír Baar v nadsázce označuje za teroristy. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, že Česko je tradiční historické označení. I proto už od studií patří k jeho zastáncům.