reklama
CNN Prima News jméno

jméno

Výpis příspěvků ke štítku „jméno“

V obraně Chell-oost-ka a Mattay-oo. UEFA v angličtině radí, jak vyslovovat česká jména

Je jasné, že výslovnost některých cizích jmen může být ošemetná. A velkou koncentraci záludných příjmení vždy přináší sportovní svátky, jakým je třeba i fotbalové Euro. 24 týmů a přibližně 600 hráčů. Spoustu příležitostí udělat ve vyslovování chybu. Organizace UEFA, pořádající mistrovství Evropy, proto pro anglicky mluvící fanoušky připravila tahák, který jim radí, jak vyzrát na jednotlivá jména. Třeba i na ta česká.

Občanky se změní, pohlaví v nich ale zůstane. Ženy mohou žádat o příjmení bez -ová

Lidé budou asi ještě letos dostávat občanské průkazy s čipy, na nichž budou jejich otisky prstů. Sněmovna to ve středu schválila. Odmítla naopak návrh Pirátů, aby údaj o pohlaví v občanských průkazech nebyl uváděn vůbec, nebo patřil mezi dobrovolné. Normu nyní dostane k projednání Senát. Ženy také budou nově moci požádat o zápis příjmení v mužském tvaru, tedy bez přípony -ová. Poslanci přijali návrh zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové.

Petice studentů UK: Zrušte kolonku pohlaví a oslovujte nás jménem, které si vybereme

Rok po protestech na Univerzitě Karlově proti smlouvě se společností Home Credit si studenti opět žádají změnu. Mají výhrady k nově spuštěnému informačnímu systému. Požadují, aby byla kolonka určující pohlaví studentů buď odstraněna nebo neveřejná. Stejně tak by měla zmizet i informace o věku a přidána by naopak měla být možnost zvolit si jméno, kterým ho mají profesoři oslovovat, stojí v petici, kterou sepsali studenti Matematicko-fyzikální fakulty (Matfyz).

reklama